1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Viral Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?


0

Viral pazarlama, şirketlerin, firmaların, e-ticaret sitelerinin büyümesi için en kestirme yoldur diyebiliriz. Hangi sektörde olursanız olun, eğer hedefiniz büyümekse reklamınızı iyi bir biçimde yaptığınıza emin olmalısınız. Web sitesi trafiğini artırmak için etkili yollar bulmanız gerekir. Çağa ayak uyduran, ilgi çekici ve merak uyandıran pazarlama stratejileriyle reklamınızı yapabilirsiniz.

Viral pazarlama ise bunun için oldukça efektif bir yöntemdir. Bu yöntemde pazarlama için oluşturduğunuz çevrimiçi içerik inandırıcı ve ilham verici olmalıdır. Bunun sonucundan hedef kitleniz içeriği çevresiyle paylaşarak yayılmasını sağlar.

Bir ürün veya bir hizmetle ilgili gerekli bilgileri internet yoluyla tanıtmayı hedefleyen viral pazarlama, sıkça tercih edilen bir reklam yöntemidir. Hızla gelişen teknolojiyle birlikte pazarlama alanında da birtakım değişiklikler başlamış oldu.

Peki viral pazarlama nedir? Nasıl yapılır?. İşte konuya yönelik detaylar!

Viral pazarlama nedir?

Önceleri ağızdan ağıza ya da kişiden kişiye olarak çalışan sistem, tüketicilerin birbirlerine satın aldıkları ürünün iyi yönlerini anlatarak tanıtmalarıyla markanın hem imajının güçlendirilmesi hem de satışlarının artırılmasını amaçlıyordu. Bu sayede Ağızdan ağıza pazarlama yönteminden daha modern bir düzene geçildi.

İnternetin ve dolayısıyla sosyal ağların giderek artan bir oranda kullanılmaya başlaması viral pazarlama için de oldukça önemlidir. Reklamını yapmak istediğiniz ürünün ya da hizmetin viral hale gelmesini sağlamak pazarlamanın etkili ve kolay bir yoludur. Viral pazarlama, bir şirketin daha geniş kitlelere ulaşmasını ve hatta müşteri tabanını artırmasına olanak tanıyabilir.

Viral pazarlamadaki “viral” kelimesi, hedef kitle arasında hızla ve oldukça geniş çapta yayılan bir ürünü anlatır. Pazarlanan ürün veya hizmetin mesajı her ne kadar organik bir şekilde dağılsa da bu pazarlama tekniği kasıtlı bir reklam girişimidir.

Tekniğin kökleri ağızdan ağıza pazarlamaya dayansa da sosyal medya ve İnternet viral pazarlama için mükemmel bir sistem sağlar. Viral pazarlamanın temellerini 2000’li yılların başlarında çok daha rahat bir şekilde görebilirsiniz. Ancak bu pazarlama türü İnternet tabanlı ve “B to C” olarak da bilinen işletmeden tüketiciye şirketler arasında hala yaygındır.

Modern viral pazarlamanın etkisini artıran ve istenen mesajların hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayan Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin  ve mobil uygulamalar versiyonunun neredeyse her yaştan kişi tarafından sıkça kullanılmasıdır.

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama nasıl yapılır?

Her pazarlama yönteminde olduğu gibi viral pazarlama tekniğinde de dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunur. Bunlara dikkat ederek içeriğinizi ürettiğiniz takdirde hızlı bir şekilde başarıya ulaşabilir tanıtımınızı yaparak aynı zamanda da satışlarınızı artırabilirsiniz.

Viral pazarlama yapmak için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlar;

 • Büyümeye hazır olun
 • Hedef kitlenizi tanıyın
 • Net bir mesajınız olsun
 • Doğru platformu bulunü
 • İçeriğinizin paylaşılmasını teşvik edin
 • İnsanların duygularını harekete geçirin
 • İçeriğinizi görsel odaklı hale getirin

Büyümeye hazır olun

Başarılı bir viral pazarlama markanıza oldukça hızlı bir büyüme sağlar. Dolayısıyla bu da daha fazla müşteri ve daha fazla çevrimiçi trafik anlamına gelir. Bu büyümeye; Web sitesinin çevrimiçi trafiğe, satıcınızın ani satış artışına hazır olduğundan emin olmanız gerekir.

Pazarlama kampanyanız başarılı geçtiyse ancak markanız bu büyümeye hazır değilse yeni müşteriler memnun kalmayabilir ve bundan dolayı istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanıyın

Viral pazarlama ile ilgili kampanyanızda hedeflediğiniz kitleyi belirlemeniz gerekir. Bu temel özelliği gerçekçi hedeflerle belirlemek sizin için faydalı olacaktır.

Herkese hitap etmek ve herkesin ilgisini çekecek bir viral içerik yaratmak isterseniz aslında kimseye hitap edemeyen bir içerik oluşturmuş olursunuz. Dolayısıyla reklamınız için bir bir hedef kitle seçerek söz konusu kitlenin sevdiği, ihtiyaç duyduğu ya da istediği şeylere göre bir içerik oluşturabilirsiniz.

Net bir mesajınız olsun

Bu pazarlama yönteminde ana hedef müşteriye nasıl doğru şekilde hitap edeceğini bulmaktır. Bunun için de pazarlama mesajının net ve iyi anlaşılır olduğundan, ilham verdiğinden, motive ettiğinden emin olun. Viral kampanyalar çoğunlukla tesadüfi olsa da kampanyanızı iyi bir biçimde planlamak da başarı için oldukça büyük önem taşır. Bu sebeple viral içerikte dilinizin anlaşılır ve sade olmasına dikkat edebilirsiniz.

Doğru platformu bulun

İçeriğiniz viral pazarlama için gereken tüm özelliklere sahip olabilir. Ancak eğer yanlış platform üzerinden reklam yapmaya çalışırsanız çok fazla kişiye ulaşamayabilirsiniz. Hedef kitlesinden büyük bir yüzdenin kullandığı kanallar aracılığıyla mesajınızın yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer reklamın ulaşmasını istediğiniz asıl kitle orta yaş ve üstü ise Facebook iyi bir tercih olabilir. Daha genç bir kesim için Instagram üzerinden kampanya yapabilirsiniz.

İçeriğinizin paylaşılmasını teşvik edin

Sosyal medya üzerinde tanıtım gönderinizi paylaşan ve en çok beğeni alan kişiye bir hediye vermeyi düşünebilirsiniz. Eğer içeriği e posta üzerinden paylaşacaksanız daha çok arkadaşına gönderen kişiyi ödüllendirebilirsiniz. Bu sayede insanlar rekabet halinde içeriğinizi sürekli olarak paylaşmaya devam edecek viral hale gelmesini sağlayacaklar.

İnsanların duygularını harekete geçirin

Hedef kitlenizin duygularına harekete geçirecek, onların kalbine dokunacak içerikler üretmeyi deneyebilirsiniz. Vermek istediğiniz mesajı esprili bir şekilde iletmek için bir komedyenle birlikte çalışabilirsiniz.

Mesajın kitleler tarafından hatırlanmasını istiyorsanız duyguları öne çıkaracak içerik iyi bir fikir olabilir. Dilerseniz duygusal bir içerik üretebilir, bilgi verirken umutlandıran, hayallere çözüm sunan içerikler üretebilirsiniz.

İçeriğinizi görsel odaklı hale getirin

Viral reklamlar genellikle görsel olarak paylaşılır. Bunun sebebi ise fotoğrafların, resim ve videoların kişiler tarafından daha kolay sindirilmesidir. Dolayısıyla bu sayede hedef kitlenin bunları paylaşması da kolaylaşmış olur.

Yalnızca bir metin paylaşmak yerine kısa bir video ya da bir resimle daha dikkat çekici bir içerik üretebilirsiniz. Böylece viral pazarlama çalışmanız daha kısa zamanda daha başarılı olacaktır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir