Bildirimler
 • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
 1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

E-Ticaret Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?


0

Dijital pazarlama kanalları, heyecan uyandırıcı ve geniş bir alana yayılan web siteleri platformudur. Birden fazla pazarlama seçenekleri içerisinde hiç beklemediğiniz yeni müşteri kitlesine ulaşabileceğiniz ve marka adınızı piyasaya duyurabileceğiniz mecradır.

Dijital pazarlama sistemi içerisinde yer alan çalışmalarınıza bütün kanal pazarlama imkanlarınızı dahil etmeden ve hedef kitlenizde herhangi bir değişiklik olmadan, ön gördüğünüz strateji doğrultuşumda iyi derecede ilerleme kaydedebilirsiniz. Bunun için ise odak noktanızı çok iyi belirlemelisiniz.

Firmanız için; web sitesi optimizasyonu, seo, dijital pazarlama stratejilerini ve sosyal medya pazarlama kriterlerini bütünü ile birlikte aynı anda kullanarak pazarlama çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Bu makalemizde girişimcilerin, e-ticaret sitesi sahiplerinin kullanabileceği dijital pazarlama kanalları nelerdir? konusunda bilgiler vereceğiz.

Dijital pazarlama nedir?

Herhangi bir ürünün, hizmetin ya da markanın sanal mecrada tanıtımını yaparak satışa sunma opsiyonuna dijital pazarlama denir. Gelişmekte olan dijital teknolojiler ile beraberinde sosyal medya mecralarına kullanılarak bu online dijital pazar içerisine dahil edilebilir.

Geleneksel pazarlama kanalları her an değişen ve gelişim gösteren dinamik yapıda bir alana sahiptir. Bundan dolayı da genel anlamda görmek gerekirse; dijital pazarlama olayı yeni neslin ihtiyaç taleplerini karşılamak üzere kurulmuş olan tüm çalışmaların neticelerini kapsar.

Dijital pazarlamanın bütün kanallarını kullanan firmalar müşterilerine ulaşabilmek adına web siteleri, sosyal medya ağları, arama motorları, Google üzerinde reklamlar, reklam videoları, e-posta gibi kalabalık kitlelere hitap eden ve bir tür pazarlama aracı olan kanallardan faydalanılır. E-ticaret firmaları dijital pazarlama sayesinde yeni potansiyel müşteriler elde ederler.

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN:

Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

Büyük işletmeler ya da küçük firmalar dijital pazarlama kanalları seçeneğinin kapısını çalmadan önce bazı prensipleri değerlendirir. Bu prensip opsiyonlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Markanın ismi nedir?
 • Hedef kitlenin özellikleri nelerdir?
 • Pazarlama için tercih ettiğiniz hedefler nelerdir?
 • Hedef kitlenizi hangi bölgeden tercih edersiniz?
 • Bu işe ayırdığınız bütçe aralığınız nedir?

Bu sorular kesin ve doğru bir biçimde yanıt bulduktan sonra en kaliteli ve başarılı pazarlama kanalı seçimlerini yapabilirsiniz.  Dijital pazarlama stratejisi belirlemeden dijital pazarlama çalışmalarına başlamak doğru değildir. Türkiye’de ise en popüler ve sıkça tercih edilen dijital pazarlama kanalları şunlardır;

1.Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
2.Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
3.Sosyal Medya Pazarlaması
4.İçerik Pazarlaması
5.Influencer Marketing (Etkileyici Pazarlama)
6.Affiliate Pazarlama
7.E-Posta ile Pazarlama
8.Viral Pazarlama

1.Arama motoru pazarlaması (SEM)

Arama motoru pazarlama sistemi küçük olsun ya da büyük olsun işletmeler ve firmaların kazancını belirleyen bir kanaldır. Bu kanalda ödeme geçerliliği sadece bir kişinin tıklamasına göre belirlenir. Yani çevrim içi reklamcılık sistemidir.

Şahsınıza ait web sitenizin doğal bir biçimde görülebileceği yer olmasa dahi, arama motoru kullanıldığı zaman en üst konumlarda yer almanıza olanak sağlayan bir sistemdir. PPC ya da diğer ismi ile arama motoru pazarlama sistemi, sadece farklı ip ve cihaz üzerinden gerçek bir kullanıcı tıkladığı zaman ücretlendirme politikasına dayalıdır.

Diğer bir açıklama ile satın alma potansiyeli olan kitlenin davranış biçimleri ile demografik tarzlarına göre net bir biçimde hedefleyebilme halidir.

dijital pazarlama kanalları

2.Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motorlarının çalışmaları sonucunda web sitelerinizin arama motorları ekran sıralaması içerisinde yukarılarda çıkması durumudur. SEO opsiyonu seçeneği sayesinde kurulumunu üstlendiğiniz sitelerinize daha fazla trafik çekimi sağlayabilirsiniz.

SEO çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunur. Bunlar kurallar;

 • Hedeflediğiniz kitlenin sizi daha hızlı bir biçimde bulabilmesi adına doğru anahtar kelime seçimi yapmalısınız.
 • Arama motorları içerisinde ulaşmasını istediğiniz hedef kitlenin web sitenizi daha kolay bulabilmesi için URL, yani link belirlemelisiniz.
 • Kurduğunuz web sitenizin host, yani içeriğine kaliteli ve insanların ilgisini çekebilen kaliteli içerikler oluşturmalısınız.
 • Sitenizi ziyaret eden her bir kullanıcıyı ilk kullanıcı gibi özen göstererek ilgilenmelisiniz.
 • Yeni kullanıcı trafiği çekebilmek için ve var olan kullanıcı trafiğini korumak için düzenli bir biçimde, belirli periyotlarda SEO denetimi yapmalısınız.

3.Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması hususunda, günümüzde insanlar tarafından en aktif olarak tercih edilen sosyal medya mecralarını hedef kullanıcılarınıza ulaşabilmek açısından araç olarak kullanmalısınız. Sitenize giriş trafiğinin yükselmesi açısından tercih edebileceğiniz bazı büyük sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır;

Yukarıda sıralanan tüm bu sosyal medya mecralarında web siteniz ile doğru orantılı olacak şekilde hesap edinerek daha fazla kitleye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu sosyal medya araçları üzerinden sizi takip eden hedef kitleniz ile sürekli olarak etkileşim içerisinde olmalısınız. Düzenli olarak sosyal medya hesaplarınızda çekilişler, anketler ya da sorular sormalısınız. Böylelikle web sitenize giriş yapıp içeriklerinizi görmesini istediğiniz hedef kitle zamanla daha da artı seviyelere çıkacaktır. Tabi ki sosyal medya hesaplarınızdan insanlara ilgi ve alakanızı empoze ettiğiniz için onlarda sizi yakın çevresine önerecek ve böylelikle web sitesi trafiğiniz dolaylı yoldan daha da artış gösterir.

Sosyal medya mecraları üzerinden pazarlama işlemi için dikkat etmeniz gereken bazı prensipler bulunur. Bu prensiplere dikkat ederek, hem sosyal medya takipçi kitlenizi büyütebildiğiniz gibi hem de o sosyal medya içeriğine bağladığınız herhangi bir e-ticaret sitesi platformunuz var ise oraya da trafik çekebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bazı ana hususlar işe şöyledir;

 • Paylaştığınız gönderilerin oluşturduğunuz sosyal medya sayfanız ile doğru orantıda olduğuna ya da olmadığına özen göstermelisiniz. Eğer alakasız bir gönderi paylaşımında bulunursanız bu durum sizin var olan takipçi kitlenizi kaybetmenize sebep olabileceği gibi yeni kitle kazanmanıza da engel olur.
 • Trend opsiyonuna çok dikkat etmelisiniz. Yapacağınız paylaşımlar o haftanın ya da günün trendine uygun bir biçimde olmalıdır. Yani takipçilerinizin ilgisini uyandıracak tarzda trend paylaşımlarda bulunmalısınız. Paylaşımlarınızı, gönderilerinizi ya da videolarınızı şahsa olaya özel değil de olguya özel seçmelisiniz.
 • Paylaştığınız gönderilerinizde ya da videolarınızda etiketleme (hashtag) fonksiyonunu sürekli ve doğru bir biçimde kullanmalısınız. Bu fonksiyon sayesinde kullandığınız sosyal medya hesabınızdaki var olan insan kitlesi gönderi içeriğindeki etiketi yine aynı sosyal medyanın arama motorunda arattığı zaman sizin paylaşımlarınıza daha çabuk ulaşır.
 • Her sosyal medya platformunun ücretli reklam hizmetleri bulunur. Bunlardan da faydalanarak çok daha kısa bir süreç içerisinde ulaşmayı dilediğiniz kitleye erişebilirsiniz.
 • Bazı zamanlar sosyal medya hesaplarınız üzerinden kampanya ya da çekiliş yapmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle daha geniş takipçi ya da abone kitlesine çok çabuk ulaşım sağlayabilirsiniz.

4.İçerik pazarlaması

İçerik pazarlama yöntemi dijital pazarlama araçları arasında sonucu en kaliteli şekilde alınabilecek kanallardan bir tanesidir. Bilinmekte olan en popüler içerik pazarlama örnekleri ise şu şekildedir;

 • Blog
 • Video
 • E-kitaplar
 • Şablonlar
 • Broşürler
 • Örnek olarak bilinen olay incelemeleri
 • Sosyal medya hikayeleri
 • Sosyal medya paylaşım ve gönderileri

Başarılı bir biçimde içerik pazarlayabilme stratejisini sanal ortama sürmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Bunlar ise şöyledir;

 • Kendinize ait özgün tarzda kaliteli içerikler üretmelisiniz. Eğer başkalarının harcadığı emekleri kullanıp, kendinize aitmiş gibi göstererek içerik pazarlaması sistemine sunarsanız ilerleyen süreçte eğer ki o kişi kendi emeğinin başkası tarafınca kullanıldığının farkına varırsa telif hakkı talep edebilir.
 • İçerik pazarlamadaki yerinizi ve konumunuzu daha ün almış yerlere çıkarabilmek için görsel, video ve grafik paylaşımlarına özen göstermelisiniz.

5.Influencer marketing (etkileyici pazarlama)

Sosyal medya ile beraberinde dijital kanallar üzerinde ünlenmiş ve belki de milyonlara varan kişilere hitap eden birisi ile anlaşıp, işbirliği içerisine girerek pazarlama alanındaki stratejiniz daha farklı boyutlara çevirebilirsiniz. Bu duruma ise sanal alemde etkileyici pazarlama yöntemi, yani influencer pazarlama sistemi denilmektedir. Bu pazarlama yönteminin getirilerini ise aşağıda sizlere maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir;

 • Markanın bilinirlik durumu söz konusu olduğu için etkili bir pazarlama seçeneğidir.
 • İşletmeler açısından istedikleri müşteri potansiyeline ulaşabilmenin ve bunun yanı sıra kitle trafiği çekmenin en sağlam yoludur.
 • Dönüşüme bağlı müşteri kazanımında en etkili yöntemdir.
 • Benzersiz marka isminizin değer kazanmasında fayda sağlar.

6.Affiliate pazarlama

Affiliate pazarlama diğer bir ifade ile ortak pazarlaması manasına gelir. Basit bir şekilde açıklayacak olursak; işletmelerin ya da web sitelerinin tanıtımını yaparak her satış için komisyona dayalı kazanç üzerinden yapılan bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama sisteminde sitenin herhangi bir ortağının para kazanması halinde diğer ortaklarına komisyon şeklinde bölüştürülmesi durumudur.

Yani bir sitenin 5 ortağı varsa ve bu sitenin ortaklarından birisi a firması ile anlaşıp site içerisinde ücretli reklam vermişse diğer 4 ortakta kazanılan bu reklam bütçesinden komisyon payını alma sistemidir.

Bu pazarlama sisteminde ortağın herhangi bir şahıs olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Herhangi bir grup ya da şirket ile de ortaklık kurulabilir. Bu sebeple de bu sisteme satış ortaklığı pazarlama sistemi deniir.

Affiliate pazarlama sistemi ya da diğer adı ile ortak şirkette pazarlama sistemi dijital pazarlama piyasasında kazancı en iyi olan kanallardan birisi olarak bilinir. Bu sistemde dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunur. Bunlar ise şöyle sıralanabilir;

 • Marka imaj fonksiyonunu koruyabilmek açısından kaliteli içerik üretebilmeyi başaran şahıslar ile birlikte çalışmalısınız.
 • Seçtiğiniz yayıncılara düzenli aralıklarla eğitimler vermelisiniz.
 • Sadece kendinizin takibini yürütebileceği, kolay kullanım ara yüzüne sahip yönetici paneli kurulumu gerçekleştirerek içeriklerin yayınlanma süreçlerini sürekli olarak kontrol altında tutabilirsiniz.
E-Posta ile Pazarlama

7.E-Posta ile pazarlama

E-posta ile pazarlama sistemi firmaların kullanıcıları ile sürekli olarak iletişim içerisinde olabilmesi açısından en fazla kullanılan bir pazarlama kanalı yöntemidir. Pazarlamada otomasyon olarak da tercih edilir.

E-mail üzerinden pazarlama sayesinde ürünleriniz ile beraberinde sunduğunuz hizmetlerin kalitesinin tanıtımını yapabilir ve müşterilerinizden de geri dönüşler alabilirsiniz. Böylelikle de müşterilerinize gönderdiğiniz e-postaları dikkatli bir şekilde inceleyip gelen geri dönüşlere göre hizmet ya da kalite planlarınızda pozitif yönde değişimlere daha kolay gidebilirsiniz.

Her pazarlama kanalında olduğu gibi e-posta pazarlama yönteminde de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları ise şöyle sıralamak mümkündür;

 • Özel bir e-posta listesi oluşturmalısınız.
 • Mail göndermeyi düşündüğünüz hedef kitleyi cezbedici içerikler oluşturmalısınız.
 • Özellikle konu başlıklarına çok dikkat ederek özen göstermelisiniz.
 • E-posta aracı ile pazarlama yapmak için doğru zamanı ve stratejiyi önceden belirlemelisiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

8.Viral pazarlama

Viral pazarlama sistemi herhangi bir ürün içeriğini tanıtabilmek açısından sosyal medya mecralarının aktif olarak kullanılması halidir. Kullanıcılar, herhangi bir ürünle alakalı bilgi birikimini yakın çevresine paylaşarak, daha fazla kitleye ulaşımını sağlarlar.

İşletmeler açısından viral pazarlama kanalı hedef kitleye ücretsiz ulaşabilme açısından basit bir yöntemdir. Viral pazarlama kanalı içerik pazarlama kanalı ile ortak ilişkide yürür. Yani siz sosyal medya hesabınızda paylaştığınız bir içeriğe özen gösterirseniz otomatik olarak viral pazarlama devreye girer.

Viral pazarlamada ise önem göstererek paylaşımını yaptığınız gönderiniz takipçilerinizin ilgisini çeker ve takipçilerinizde içeriğinizi kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak çevresine duyurur. Böylelikle de viral bir zincirleme pazar durumu ortaya çıkar. Viral pazarlama için temel olarak kullanılan yöntemler ise şu şekildedir;

 • Ağızdan ağıza yayılma ile viral olma: (Örneğin; sosyal medya hesabınızda ilginç bir paylaşımda bulundunuz ve bu da var olan kitlenizin dikkatini çekti. Kitleniz ise sizin bu paylaşımınızı hoşuna gittiği için çevresiyle paylaştı.)
 • E-Posta ile viral olma: (Örneğin; kitleniz gönderinizi beğendi ve kendi e-posta hesabı ile topluca çevresindeki tanıdıklarının e-posta hesaplarına gönderinizi paylaştı.)
 • Başka sosyal medya araçları ile viral olma: (Örneğin; viral olacak paylaşımınızı siz ilk kez İnstagram’da paylaştınız. İnstagram sayfanızda var olan kullanıcılarınız ise bu paylaşımınızı beğenerek Facebook, Twitter ya da daha başka sosyal medya hesaplarında paylaştı.)
 • Video paylaşım platformlarında viral olma: (Örneğin; Facebook’ta paylaştığınız anlık bir video arkadaşlarınız ya da takipçileriniz tarafından beğeni kazanarak viral oldu ve onlarda kendilerine ait Youtube gibi video platformlarında paylaştı.)
 • Web sitesi forumlarında viral olma: (Örneğin; İnstagram sayfanızda ilginç bir fotoğraf ya da gönderi paylaşımında bulundunuz. Bu durum ise sayfanızı yakın takip eden kitleniz tarafından fark edildi ve en büyük forum sitelerinde yayınlandı. Böylelikle siz yine viral hale gelirsiniz.)
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir