1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Düşük Bütçe Dijital Pazarlama Yöntemleri


0

E-ticarette dijital pazarlama yöntemleri sektörde yer alan firmaların hem ürünlerini hem de hizmetlerini son derece geniş kitlelere ulaştırabilmeleri açısından büyük önem arz eder. Sanal ortamda satış yapma fikrine sahip olarak girişimlerine başlayan yeni firmaların tamamının dijital reklam çalışmaları konusundan kesinlikle faydalanmaları gerekir.

Özellikle sektöre daha yeni adım atmış olan firmalar, reklam çalışmalarına yoğunluk vermelidirler. Bu durum firmaların marka bilinirlikleri bakımından fazlasıyla önemli bir adımdır. Pazarda daha yeni olan firmalar, kendi varlıklarını uzun yıllar boyunca sürdürebilmek konusu çok önemlidir.

Fakat firmalar zaman zaman reklam çalışmalarına yeterli bütçeyi ayırmakta sıkıntı çekmektedirler. Sektörde kendine yer edinmiş ve satış durumunu bir hayli oturtmuş olan firmaların büyük bir kısmı kolayca reklam bütçesi ayırabilirler. Ancak bu durum yeni girişimciler için geçerli değildir.

Girişimcilerin yeteri kadar bütçeye sahip olmaması, bu duruma bağlı olarak da sınırlı oranda yapılan pazarlama çalışmaları firma tanıtımları açısından yetersiz kalır. Peki düşük bütçeniz ile kullanabileceğiniz dijital pazarlama yöntemleri nelerdir? İşte bu konuyla alakalı merak etmiş olduğunuz ayrıntılar!

dijital pazarlama yöntemleri
dijital pazarlama yöntemleri

E-ticarette kullanabileceğiniz düşük bütçeli dijital pazarlama yöntemleri nelerdir?

Sektörde uzun bir zamandır varlığını devam ettiren firmalar dijital reklam çalışmaları için yüksek oranlı bütçeler ayırabilirler. Peki yeni olan girişimci firmalar, düşük bütçelerle hangi dijital pazarlama çalışmalarını yapabilirler? Buyrun beraber inceleyelim!

Sosyal medya üzerinde network oluşturmak

Öncelikle yapmış olduğunuz girişim adına güncel bir şekilde geniş kitleler tarafınca aktif olarak kullanılan sosyal medya platformlarında hesap açmanız gerekir. Sosyal medya platformları üzerinde yer alan network’ünüzü artırmak size pek çok açıdan avantaj sağlar.

Markanızın sayfasındaki network’ünü genişletmenizin yanında kendi şahsi hesabınız üzerinden de çevrenizi genişletmeniz tavsiye edilir. Sektörde tecrübeli pek çok insanla tanışıp iletişime geçip onlardan sizin markanızın tanıtımı kısmında yardım isteyebilirsiniz.

Daha sonrasında sosyal medya platformlarında sektörünüzle alakalı olan gruplara katılım sağlayarak buralarda da aktif şekilde paylaşımlar yapabilirsiniz. Buralarda belirli bir etkileşime sahip olup, sonrasında markanızla alakalı olarak da bilgilendirme yaparak doğal bir şekilde marka bilinirliği kazanabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında aktif olarak paylaşım yapmak

Network kurmanızın yanı sıra markanız için açmış olduğunuz bütün sosyal medya platformlarında hem düzenli hem de istikrarlı bir şekilde paylaşım yapmanız tavsiye edilir. Bu platformlarda kendi sektörünüzle ilgili konularda dikkat çekici içerikler üretip paylaşım yapmak kısa süre içerisinde fark edilmenizi sağlar.

İçeriklerinizi farklı ürün, video ve fotoğraflarla da destekleyip daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler de üretebilirsiniz. Twitter, LinkedIn, Facebook, Instagram ya da TikTok gibi sosyal medya platformlarının sahip olduğu özellikleri göz önüne alarak değişik içerikler ürettiğiniz zaman marka bilinirliğiniz açısından büyük avantaj elde edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz bütün içeriklerin hizmet ve ürünlerinize kullanıcıları yönlendirmesinden emin olmanız gerekir. Ne kadar fazla kaliteli ve ilgi çekici içerik üretirseniz o kadar fazla sayıda kullanıcıyı kendi eticaret sitenize çekmiş olursunuz. Bununla beraber platformlar üzerinden kampanyalar ya da  soru / cevap etkinlikleri yapıp kullanıcıların görüşlerini değerlendirebilirsiniz.

Bu teknik, hem firmanızın sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerle alakalı geliştirme yapmanızı sağlayacak hem de kullanıcıların görüşlerini ve düşüncelerini aldığınız için kendilerini değerli hissettirecektir.

dijital pazarlama yöntemleri
Eticaret sitesi üzerinden blog açıp Google’da görünür olmak

Eticaret sitesi üzerinden blog açıp Google’da görünür olmak

E-ticaret sitenizden hizmetlerinizi ve ürünlerinizi kullanıcılara sunarken bir yandan da aynı site içinde kendi blogunuzu yayınlayabilirsiniz. Markanızın bilinirliğini arttırmak amacıyla yaptığınız tüm sosyal medya çalışmalarının haricinde bir de gerek eticaret sektörü gerekse de sattığınız ürünlerin kategorileriyle alakalı olan farklı  içerikler üreteceğiniz blog açmanız sizin için son derece faydalı olur.

Blogunuz için içerik üretimi yaparken organik açıdan kitlelerin en fazla hangi anahtar kelimeler için araştırma yaptıklarını analiz edip bu konulara ağırlık verdiğiniz zaman bir süre sonra Google tarafından fark edilmeye başlarsınız. Google hem düzenli hem de istikrarlı içerik sever.

Bundan dolayı eticaret siteniz zaman içerisinde ilk sıralara taşınır. Bu sayede de hedef kitleniz arama yaptıkları zaman sizi hızlı bir şekilde bulabilir. İçeriklerinizi Google’ın belirlemiş olduğu kurallara uygun ve  SEO uyumlu bir şekilde hazırladığınız zaman arama motorlarında daha hızlı olarak üst sıralara çıkabilirsiniz.

Bu şekilde de organik trafik oranınızı artırabilirsiniz. En düşük bütçe ile yapabileceğiniz pazarlama çalışmaları ve dijital pazarlama yöntemleri arasında SEO çalışmaları büyük önem arz eder.

Google My Business kullanımının önemi

Özellikle e-ticaret sektörüne yeni adım atmış olan kişilerin, kendi marka bilinirliklerini artırmaları için önerilebilecek en önemli platformlardan biri Google My Business‘tır. Start-Up tipi bir kuruluş iseniz SEO çalışmalarına ne kadar fazla özen gösterseniz dahi Google’ın tarafından fark edilip organik şekilde ilk sayfalara çıkmanız biraz zaman alır.

Bu süre kimi zaman 4 ya da 5 ay civarı olurken kimi zaman 1 seneyi dahi bulabilir. Bu süreyi daha hızlı bir hale getirmek amacıyla çaba sarf etmeniz gerekir. Bu sebeple ilk olarak kendi markanızı Google My Business üzerinden kayıt edebilirsiniz.

Benim işletmem kaydını yaptıktan sonra sahip olduğunuz markanızla alakalı yapılmış olan Google aramalarında firmanıza ait olan görseller, iletişim bilgileri ya da blog yazıları gibi değişik detaylar geniş bir ekran üzerinde sıralanır. Bu sayede de Google üzerinde en üst sırada görünür.

Google My Business platformunu aktif bir şekilde kullandığınız zaman Google+ üyeleri sizin sayfanızı oylayabilirler. Aynı zamanda yorum da yapabilirler. Oy sayınızın artması internet sitenizin de indekslenmesi ile paralel şekilde artış gösterir. Böylece Google’ın arama sonuçlarında sizin işletmenizin üst sıralarda görünmesi hedefiniz için ilk aşamayı tamamlamış olursunuz.

Sosyal medya yarışmaları düzenlemek

Sosyal Medya platformlarında etkileşim oranlarını artırmak adına en iyi dijital pazarlama yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alan yarışmalar, firmanız için potansiyel müşteri kazandırmak noktasında son derece etkili bir tekniktir. Sosyal medyada hem yeni takipçiler kazanmak hem de takipçilerle etkileşime geçmek adına yaratıcı içerikler üretip yarışmalar ya da çekilişler hazırlayabilirsiniz.

Düzenlediğiniz çekilişlerde ödül olarak kendi markanıza ait ürünlerden verebilirsiniz. Böylece insanların ürünlerinizi yakından tanımasına imkan sunabilirsiniz. Sosyal medyada yoğun ilgi gören çekilişlerden faydalanmanız markanızın bilinirliğine büyük oranda katkı sağlar. Düzenleyeceğiniz yarışmaların katılım koşullarına da sayfanızı beğenme, takip etme ve gönderilerinizi paylaşma tarzı kurallar koyup geniş hedef kitlelere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kusursuz Bir Teknik Altyapıya Sahip Olmak
Kusursuz bir teknik altyapıya sahip olmak

Kusursuz bir teknik altyapıya sahip olmak

Bütün dijital pazarlama yöntemleri uygulanmış olsa dahi altyapıdan kaynaklı olan ve size büyük ölçüde kullanıcı kaybettirecek bazı durumlar vardır. Öncelikle olarak sahip olduğunuz e-ticaret altyapısıyla alakalı şu soruları sormanız gerekir;

 • E-ticaret siteniz yavaş mı?
 • E-ticaret sitenizin sahip olduğu görünüm karmaşık ya da kullanışsız mı?
 • E-ticaret sitenizin içinde sepete ulaşmak zor mu?
 • E-ticaret sitenizde yer alan hakkınızda bölümü, firmanızın vizyon ve misyon bölümü yeterli mi?

Dijital sektörde kullanıcıların alışveriş yapabilecekleri çok sayıda sanal mağaza vardır. Firmanız bu sanal mağazaların arasında sadece bir alternatiftir. Bu sebeple sahip olduğunuz altyapının kusursuz bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir. Kullanıcıların vermiş oldukları kararı saniyeler içinde değiştirip farklı rakiplere yönelme ihtimalleri mevcuttur.

Web sitenin yavaş olması sebebiyle günümüzde çok sayıda site fazlasıyla müşteri kaybeder. Firmanızın müşteri kaybetmesini istemiyorsanız düzenli bir şekilde altyapınızı alanında uzman olan yazılım firmalarına denetletmeniz tavsiye edilir. Eğer e-ticaret siteniz, kendi firmanızın ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılamıyorsa ne kadar çok dijital pazarlama çalışması yapsanız bile beklediğiniz sonuçlara ulaşamayabilirsiniz.

Mevcut olan altyapı probleminizi çözmediğiniz zaman hem  güvenliğiniz hem de etkileşiminiz belli noktada sabit kalır. Yazılım ve dijital pazarlama bir bütündür. Ve her şekilde birbirine bağlıdır. Sektöre girmek için planlar yaparken sizin için hızlı ve en sağlam altyapıda geliştirilmiş olan bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız olur.

Güvenilir, kaliteli, hızlı ve internetten satış yapmak için içinde; sanal pos entegrasyonu, kargo entegrasyonu, pazaryeri entegrasyonu ve mobil uyumluluk tarzı modülleri barındıran bir eticaret paketine sahip olmanız gerekir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir