1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

E-Ticarette Kullanabileceğiniz Sosyal Medya Yönetim Araçları Nelerdir?


0

E-Ticarette kullanabileceğiniz sosyal medya yönetim araçları nelerdir hemen öğrenin. Sosyal medya uygulamalarının sayısı ve sosyal medyada geçirilen süre günden güne artmakta. Artık herhangi bir sosyal medyada hesabı olmayan insan yok gibi.

Durum böyle olunca firmalarda tanıtım, pazarlama, satış için sosyal medya platformlarında yer alıyor. Firmalar bütün sosyal medya uygulamalarında var olmaya çalıştıklarından bunların eş zamanlı ve koordineli olarak yönetilmesi bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor.

sosyal medya yönetim araçları
sosyal medya yönetim araçları

Firmaların sosyal medyada var olma, yönetme tüm hesapları birbiri ile senkronize edebileceği sosyal medya yönetim araçları bulunmakta. Markanızın veya satmış olduğunuz ürünlerin daha az maliyetle daha fazla kişiye ulaştırıp satışlarınızı artırmak istiyorsanız sosyal medyayı çok aktif kullanmanız gerekmekte.

Bu e-ticaret alanın başarılı diyebileceğimiz firmaların hepsinin ortak özelliği olmaları gereken bütün sosyal mecralarda olup bunları etkin bir şekilde kullanmalarıdır. Satmış olduğunuz ürünler veya vermiş olduğunuz hizmetler ile ilgili güncel haber, duyuru, etkinlik veya kampanyayı hedef kitlenize özgün ve ilgi çekici bir formatta sunmanız gerekiyor.

Markalar bilinirlik ve bulunurluklarını sosyal medya ile daha fazla artırma imkanı bulmakta. Zamanlarının büyük çoğunluğunu Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya uygulamalarında geçiren insanlar içeriklerinizde kullandığınız dilden, seçtiğiniz görsele kadar dikkat etmekte ve sizinle ilgili bir kanaat oluşturmakta.

Marka imajınızın zarar görmemesi için sosyal medyayı çok dikkatli ve etkili kullanmak gerekir. Sosyal medya hesaplarınızı yönetip kontrol edebileceğiniz ücretli veya ücretsiz bir çok sosyal medya yönetim aracı bulunmakta. Her bir aracın farklı özellikleri olup bu araçlar sayesinde sosyal medya hesaplarınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Bu makalemizde e-ticaret sitelerinin sosyal medya hesaplarını yönetirken kullanabilecekleri araçlar nelerdir, bu sosyal medya yönetim araçlarının özellikleri nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Sosyal medya yönetim araçları nelerdir?

E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz sosyal medya yönetim araçları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Ücretli Sosyal Medya Yönetim Araçları
 • Ücretsiz Sosyal Medya Araçları
Ücretli Sosyal Medya Yönetim Araçları
Ücretli sosyal medya yönetim araçları nelerdir?

Ücretli sosyal medya yönetim araçları nelerdir?

Günde milyonlarca insanın aktif olduğu sosyal medya uygulamalarında başarılı olmak için gece gündüz çalışan, emek veren e-ticaret firmaları, influencerlar, markalar, Youtuberlar, Blooggerlar kıyasıya bir yarışın içerisindedir. Hepsinin amacı daha fazla takipçi kazanıp, daha fazla etkileşim sağlamaktır.

Sosyal medyada başarılı olmak için kaliteli içerik üretip düzenli paylaşım yapmak gerekiyor. Üretilecek olan bu özgün içeriklerin belli bir düzende yönetilebilmesi ve programlamada bir sorun yaşanmaması için kullanılabilecek çok başarılı ücretli sosyal medya yönetim aracı bulunmaktadır.

Ücretli sosyal medya araçları genelde büyük markalar, büyük e-ticaret siteleri ve büyük influencerlar tarafından tercih edilmekte. Ücretli sosyal medya yönetim araçları sunduğu bir çok özellik ve avantajla kullanıcılarını daha da başarılı olmaları sağlamakta.

Kullanılabilecek ücretli sosyal medya yönetim araçları şunlardır;

 • HootSuite
 • SpredFast
 • Seesmic
 • Social Pilot

HootSuite

Sosyal medya yönetim araçları içerisinde en popüler olanı ve bilineni HootSuite aracıdır. Bu aracın en büyük özelliği tüm sosyal medya mecralarındaki hesaplarınızı tek bir yere toplayıp birbiri ile senkronize edebilmenize imkan vermesidir.

Örneğin güzel ve güncel bir içerik oluşturdunuz ve bunu tüm sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak istiyorsunuz. Normalde tüm sosyal medya hesaplarınıza ayrı ayrı giriş yapıp hazırladığınız görseli paylaşmanız gerekiyor.

Ama HootSuite aracına bir kereye mahsus hesaplarınızı tanımladığınızda bundan sonraki paylaşımlarınızı bu araç üzerinden yaptığınızda içeriğiniz aynı anda tüm sosyal medya uygulamalarında paylaşılır. Bu sayede zamandan büyük bir tasarruf sağlarsınız.

Bu aracın sunmuş olduğu bir diğer avantaj ise paylaşımlarınızı belli bir tarih veya saate göre programlayabilmenizdir. Paylaşmak istediğiniz içeriği belli bir tarih veya saatte paylaşılmak üzere programladığınızda o tarih ve saat geldiğinizde içeriğiniz otomatik olarak tüm sosyal medya uygulamalarında veya sizin belirlediğiniz sosyal medya uygulamalarında paylaşılır.

HootSuite uygulamasının dünya üzerinde yaklaşık 15 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Uygulamanın 4 farklı planı olup en uygun planı aylık 19 $’dır.

SpredFast

SpredFast aracı Facebook, Linkedin, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızı kolayca senkronize etmenize yardımcı olur. Özellikle kurumsal firmalar için uygun olan bu araç sektördeki diğer kampanya ve ürünlerle kıyaslama yapabilmenizi sağlayan araçlara sahiptir.

Bu araç sayesinde içerikleriniz, kampanyalarınız ile ilgili çok detaylı analizler yapabilirsiniz. Kaliteli bir ara yüzü sahip olan bu uygulama kullanıcı deneyimine çok önem vermektedir. Ücretlerinin yüksek olmasından dolayı daha çok büyük kurumsal firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Seesmic

Seesmic sosyal medya yönetim aracı daha çok Facebook tarzı sosyal medya araçlarının yönetimi için tercih edilmektedir. Seesmic aynı zamanda mobil uygulama olarak da kullanılabilmektedir.

Uygulama tüm  işletim sistemleri ile sorunsuz çalışabilmektedir. Uygulamanın kullanımı diğer sosyal medya yönetim araçlarına göre biraz daha zordur. Diğer sosyal medya yönetim araçlarından farklı olarak geliştirmeye açık bir araçtır.

Social Pilot

Social Pilot daha çok sosyal medya ajansları tarafından kullanılan bir araçtır. Profillerle tek tek ilgilenmek yerine özel günlerde, bayramlarda ve kampanyalarda toplu gönderim yapıp tüm sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. Uygulamanın ücretli veya ücretsiz şeklinde iki farklı versiyonu vardır.

Radaar

Radaar, birden fazla sosyal medya hesabı bulunan kişi ve işletmelerin hesaplarını tek bir panelden yönetmesini sağlayan ücretli bir araç. Uygulama ile içeriklerinizi önceden planlayıp belirlenen gün ve saatte paylaşılmasını sağlamak mümkün. Paylaşılan içerikler ile ilgili detaylı raporlama alabiliyorsunuz. Bunun yanında Radaar uygulamasının aşağıdaki özellikleri de bulunmakta. 

 • Görev yöneticisi,
 • Şifre defteri,
 • Raporlama,
 • Sosyal medya gelen kutusu,
 • İzleme,
 • Hashtag analizi,
Ücretsiz Sosyal Medya Araçları
Ücretsiz sosyal medya araçları

Ücretsiz sosyal medya araçları

Sosyal medya hesaplarınızı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlar ile de yönetebilirsiniz. Her ne kadar ücretli olarak kullanılan araçlar kadar gelişmiş veya fonksiyonel olmasalar da bu ücretsiz sosyal medya yönetim araçları işinizi bir nebze olsun görecektir.

Ücretsiz sosyal medya yönetim araçları şunlardır;

 • TweetDeck
 • Buffer
 • Post Planner
 • Likeable Hub

TweetDeck

TweetDeck, Ücretsiz olması nedeniyle en çok tercih edilen ücretsiz sosyal medya yönetim araçlarından biridir. İsminden de anlaşılacağı üzere Twitter hesaplarının tek bir yönetim paneli üzerinden yönetilmesini sağlayan ücretsiz bir sosyal medya yönetim aracıdır. Kullanıcılara kullanmaları için Twitter tarafından sunulan bu araç tüm cihazlardan kolayca kullanılabilmektedir.

Ücretsiz kullanılan bu araç ile tüm Twitter hesapları yönetilebilmektedir. Uygulama sayesinde paylaşımlarınızı ileri tarihli programlayıp günü, saati geldiğinde otomatik olarak paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Uygulamanın paneli üzerinden hesaplarınızdaki değişiklikleri de takip edebilirsiniz.

Buffer

Buffer aracı ile Facebook, Twitter, Linkedin gibi hesaplarınızı senkronize bir şekilde kullanabilirsiniz. Uygulamanın en önemli özelliği firmanıza uygun içerik önerileri yapabilmesidir. Paylaşımlarınız Buffer tarafından analiz edilip sonuçlar size gösterilir.

Bunun yanında ileri tarihli paylaşımlar planlayıp zamanı geldiğinde belirlediğiniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanılan bu uygulama bir çok kurumsal firma tarafından da kullanılmaktadır.

Uygulama sosyal medya hesabınızı analiz ederek sayfanıza ziyarette bulunan kişilerin hangi gün ve hangi saatler arasında geldiğinin raporunu da vermektedir.

Post Planner

Post Planner, sosyal medya da en çok merak edilen ve etkileşim alan içerikleri bulup kullanıcılarına sunan bir araçtır. Uygulama ayrıca önerdiği içerikleri hangi düzende paylaşmanız gerektiği konusunda da planlama yapabiliyor.

Likeable Hub

Likeable Hub ücretsiz olup da kullanıcılarına en fazla avantaj sağlayan ücretsiz sosyal medya yönetim araçlarından biridir. Uygulama diğer uygulamaların aksine özelliklerini kısıtlayarak değil tüm özelliklerini sonuna kadar kullandırmaktadır.

Uygulama kullanıcılarına daha çok paylaşımların planlanması noktasında yardımcı olup, içerik üretilmesini de sağlamaktadır. Araç ayrıca hedeflediğiniz müşterilere nasıl ulaşmanız gerektiği noktasında da yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak…

E-ticaret sitesi olarak tüm sosyal medya uygulamalarında varlık göstermeniz gerektiği tartışmasız bir gerçek. Yukarıda vermiş olduğumuz araçlar sayesinde sosyal medya hesaplarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Vermiş olduğumuz uygulamaların haricinde de bir çok ücretli, ücretsiz sosyal medya yönetim aracı bulunmakta.

Sizin için en uygun aracın hangisi olduğunu birazcık araştırma ve deneme yanılma yöntemi ile belirleyebilirsiniz. Yukarıda bizim anlattığımızın haricinde bildiğiniz başka bir sosyal medya yönetim aracı varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Sizin adınızla yayınlarız.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir