Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılır? hemen öğren. Her büyüyen ve gelişen e-ticaret dünyasında başarılı olmak için Google Analytics kullanımı ile ilgili gerekli bilgileri edinmeniz önemlidir.

E-ticaret sitenizin kontrolünü kolaylaştıran filtreleme raporları, daha hızlı büyümenizi sağlar. Google Analytics filtreleme raporları hakkında merak edilen tüm soruları sizler için bu yazıda cevapladık.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, e-ticaret sitelerinin sıklıkla faydalandığı web site performans analizi servislerinden biridir. E-ticaret sitenizdeki hareketlerin kontrol etmenizi mümkün kılan analiz aracı, site üzerinde pek çok faaliyet gerçekleştirmenize katkıda bulunur.

E-ticaret siteleri için Google Analytics filtreleme raporları kullanımı, bazı adımların takip edilmesi durumunda oldukça kolaydır. İlk olarak bir Gmail hesabına sahip olmanız gerekir. Hesap açtıktan sonra Google Analytics’e giriş yapılır. Yönetici bölümüne gelinir. Hesap sütununda yer alan yeni hesap oluştur butonu seçilir.

Bu aşamadan sonra web sitesi ya da mobil uygulamaya geçilir. Hesap adı ve e-ticaret site adı gibi bilgiler eksiksiz bir biçimde girilir. Bilgileri aktardıktan sonra hesap oluştura tıklanır. Son olarak, adresinizi doğrulamanız gerekir. Hesap kurulumu sayesinde sitenizin analizini yapmanız mümkün olur.

Özelleştirme analizi, anlık ziyaretçi analizleri, kitle analizleri, organik trafik, direkt trafik ve referans trafikleri, sosyal medya trafiği analizleri, sitenize giren kullanıcıların davranış analizleri, dönüşüm analizleri; Google Analytics aracılığıyla yapılır.

E-Ticaret Siteleri İçin Google Analytics Filtreleme Raporlarını Kullanma

Google Analytics filtreleme raporlarını kullanma, e-ticaret sitesi sahiplerinin ilgisini çeker. Bu raporlardan yararlanmak için öncelikle admin sayfasına giriş yaparsınız. Yönetici hesapları bölümüne gelirsiniz. Bunun sonrasında e-ticaret sitenize yönelik yeni görünüm oluşturmanız gerekir.

Yeni görünüm oluştur seçeneğine tıklayarak kısa sürede bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Google Analytics sayesinde hem mobil uygulama hem de siteniz için rapor oluşturma şansınız bulunur. Görünüm oluşturma ekranında yer alan seçeneklerden yararlanarak istediğiniz görünümü elde etmeniz mümkündür.

Google AnalyticsPin
Google Analytics

Google Analytics Filtreleme Rapor Modelleri

Google Analytics filtreleme modelleri, sizlere farklı açılardan avantajlar sağlayabilir. İhtiyaç duyduğunuz alana göre hangi rapor modeline yöneleceğinize karar vermeniz önerilir. Google Analytics’in sunduğu filtreleme modelleri aşağıdaki gibidir:

  • Dahil Et ve Hariç Tut: Bu filtre uygulandığında, isabet kaydedilmesi yapılmaz. Hariç tut filtreleri, daha çok Google botlarından gelen sayfaların engellenmesinde kullanılır. Dahil et filtresi ise, isabeti eşleyerek kaydeder.
  • Ara ve Değiştir: Raporlama verilerinin işlenmesinde bu model oldukça kullanışlıdır. Daha önceden girdiğiniz verileri bu filtre aracılığıyla çabucak değiştirmeniz mümkündür.
  • Dahili Trafiği Hariç Tut: Bu filtre, belirli bir IP adresinden gelen isabetlerin raporlarınızda yer almasını önler.
  • Alan Yönlendirmeleri: Farklı kaynaklardan gelen trafikler, yönlendirme trafiğine neden olur. Bu filtreden yararlanarak istediğiniz bir kaynaktan gelen yönlendirme trafiğini hariç tutma şansınız mevcuttur.

Bu filtreler haricinde sosyal ağ yönlendirmeleri, coğrafi ve özel filtreleme konusunda da farklı filtreler; Google Analytics tarafından sizlere sunulur. Ayrıca, sanal poslar nedeniyle oluşan yönlendirme trafiğinin hariç tutulması da sık tercih edilen filtrelerden biridir.

Google Analytics Filtreleme Sırası

E-ticaret siteleri Google Analytics filtreleme raporlarını kullanırken nasıl bir sıralama oluşturacağını iyi belirlemelidir. Tek bir filtreden faydalanabileceğiniz gibi birden çok filtreyi aynı anda kullana fırsatımız da bulunur. Bu şekilde Analytics verilerinizde diğer filtrenin raporlarını da görürsünüz.

Google AnalyticsPin
Google Analytics

E-ticaret Sitelerinde En Sık Kullanılan Google Analytics Filtreleme Seçenekleri

E-ticaret siteleri tarafından tercih edilen Google Analytics filtreleme seçenekleri, farklı alanlara yöneliktir. En çok seçilen filtreleme seçeneklerinden biri, e-posta kampanyasından gelen ziyaretçi filtrelemesidir. Pek çok e-ticaret sitesi, e-posta kampanyaları düzenleyerek ürünlere yönelik mailing yapar.

Bu mailingler için Google Analytics üzerinden filtreleme yapabilir, mailing sebebiyle oluşan trafiği tespit edebilirsiniz. Tercih edilen diğer filtrelemeler, geri gelen ziyaretçiler ve reklamdan gelen ziyaretçilere yöneliktir. E-ticaret sitenizin başarısını doğrudan artıracak bu hamleler, her açıdan sizlere yardımcı olur.

E-Ticaret Sitesi Dönüşümlerini Artırma

E-ticaret sitenizin dönüşümlerini artırmak, satış ve işleyiş konusunda büyük bir rol oynar. Uygun e- ticaret altyapılarını tercih ederek siteniz için gerekli adımları atmanız mümkün olur. Altyapılarda bulanan dönüşüm artırıcı modüller sayesinde reklam çalışmalarını kolayca düzenlersiniz.

Bu şekilde internet sitenizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlarsınız. Siz de Google Analytics filtreleme raporları nasıl kullanılır sorusuna dair bütün detayları öğrenerek e-ticaret sitenizin kontrolünü elinize alabilirsiniz.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın