1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Online Mağaza Açmak İçin İyi Bir Zaman Mı?


0

Online mağaza açmak, son zamanlarda özellikle ticaret yapmak isteyen kişilerin yönelmek istedikleri alanların başında yer alır. Dükkan tutup mağaza açmak yerine sanal mağaza açma işine yönelen pek çok kişi, bu alanın daha avantajlı olduğunu düşünür. Fakat online mağaza açmak için doğru zamanı ayarlamak son derece önemlidir.

Peki bu zaman neye göre ayarlanır? Online mağaza açmak için iyi bir zaman mı? İşte bu konu hakkındaki detaylar.

Online mağaza açmak
Online mağaza açmak

Online mağaza açmak

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle interneti artık cebimizde taşımak mümkün olmuştur. Sadece bir tıkla alışveriş, kredi kartı ödemesi ya da kapıda ödeme yapmak teknolojinin hızla gelişmesiyle artık bir tuş kadar yakınımızda. Bu sebepten dolayı yapılabilecek en kârlı ticaret artık internet dünyasında yapılıyor.

İnternet ortamında size ait bir dükkan açabilir, işlerinizi internet üzerinden yürütebilir ve tüm satışlarınızın internet üzerinden takibini yapabilirsiniz. Üstelik bu işleri son derece hızlı ve en iyi şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz. İnternette sanal dükkan açabilmeniz için öncelikli olarak internet üzerinden satabileceğiniz ürünlerinizin olması gerekiyor.

Yani et, süt ya da yumurta gibi çabuk bozulabilen gıda ürünlerini internet ortamında satabilmeniz pek mümkün değildir. Eğer hali hazırda internet üzerinden hizmet verebileceğiniz bir sektörünüz bulunuyor ise internette satışı güçlü sitelerden bayilik alarak ya da kendi e-ticaret sitenizi kurarak internet üzerinde satış ortamınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Online mağaza açmak için finansal durumunuzu göz önünde bulundurun

İnternet ortamında online sitelerde sanal dükkan açmayı düşünenler için maliyet değişkenlik gösterebilir. Online satış sitelerinden her birinin kendine özel şartı bulunduğundan dolayı katılmak istediğiniz online satış ortamının mağaza seçeneklerini incelemeniz gerekiyor.

Online satış sitelerinde genelde sitelere giriş ücreti gibi bir ücret söz konusu olmadığı için sizden istenilen evrak ve belgeleri hazır etmeniz halinde satışa başlama şansınız var. Online satış siteleri bir miktar komisyonla çalışmalarından ötürü yapacağınız maliyete komisyon miktarını da ekleyerek hesabınızı yapmanız gerekir.

Yeni bir web sitesi üzerinden satış yapılacaksa işin yasal bölümü haricinde domain ve sunucular için de çeşitli firmaların fiyatlandırmalarına göre ek bir maliyet söz konusu olabilir. Bu yüzden standart bir fiyatlandırmadan söz etmek mümkün değildir.

Ancak kişi ve bazı firmalara ait bazı paketler dahilinde kendinize ait bir web sitesi kurup satışa başlayabilmeniz mümkün olabilir. Sonuç olarak internet ortamında sanal mağaza açabilmek için finansal olarak gözden geçirmeniz gereken seçenekler oldukça fazladır.

Online Mağazanıza Aktif Olarak Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?
Online mağazanıza aktif olarak ne kadar zaman ayırmalısınız?

Online mağazanıza aktif olarak ne kadar zaman ayırmalısınız?

E-ticaret girişimine karar verdiyseniz eğer online mağazanıza ayıracak vaktiniz yok ise bu işe başlamamalısınız. Online satış sitelerinde müşterinin gelip kendisinin alıp online sitedeki tüm gönderim işlemlerini kendisinin yapıp gitmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Online satış sitelerinin satış bölümüne erişene kadar pek çok aşılması gereken zorluklar bulunur. Online satış sitenizde yönetim, sipariş takibi, depo ve stok işlemleri gibi daha bir çok işlemlere esnek zamanınızın olması gerekmektedir. Yani fiziki mağazanızı e-ticaret ortamına taşıyıp işlerinizin düzenli işlemesini sağlamak sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Fiziki mağazanıza ayırdığınız vakit gibi online mağazanız için de ayrı bir zaman harcamanız gerekmektedir. Online satış mağazanıza vakit ayıramadığınız takdirde başarılı olmanız pek te mümkün olmayacaktır. Online satış mağazanızda başarılı olabilmeniz için de satış ortamınıza her hafta ne kadar vakit ayırabileceğinizi planlamanız gerekmektedir.

Yani rutin hayatınızda bazı sorumluluklarınız var ise bütün işlerinizi nasıl dengeye koyabileceğinizi iyi düşünmeniz gerekmektedir. İlk zamanlar oldukça yorucu ve zor gelebilir ancak işlerinizi en iyi şekilde planlar ve zamanınızı en iyi şekilde ayarlarsanız işlerinizi de en iyi ve en kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi ürünü satmak istediğiniz odak noktanız olsun

İnsanlar finansal durumları sebebiyle para harcaması yaparken artık daha dikkatli davranıyorlar. Bu durum müşterilerin online ürün satın alma oranının düşeceğini zannettirebilir. Ancak tam tersi olarak online alışveriş oranı fiziki alışveriş oranına göre çok daha fazladır.

Çünkü online alışverişte insanlar hem aradıkları ürüne çok daha kolay ve hızlı ulaşıp hem de oturdukları yerden alışveriş yapmanın konforunu yaşamaktadırlar. Ayrıca insanların bitmek bilmeyen ihtiyaçları ve alışveriş alışkanlıkları da söz konusudur. Bu yüzden online alışverişin fiziki alışveriş göre satış oranı daha fazla olup bu durum satışlarda hiç bir aksama ve hiçbir hız kaybı yaşamaksızın devam etmektedir.

Online satış sitenizde satmak istediğiniz ürüne karar vermeden önce müşteriler tarafından en çok ihtiyaç duyulup satın alınan ürün grubunun hangisi olduğuna odaklanmanız gerekmektedir. Yani online satış sitenizde doğru ürünü sattığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Çünkü gerçekleştireceğiniz bu strateji ile hem müşterilerinizin daha fazla ilgisini çeker hem de online satış sitenizdeki satış oranınızı arttırmış olursunuz.

Ulaşmak istediğiniz hedeflerinizin doğruluğundan emin olun

Ulaşmak istediğiniz hedefleriniz doğru hedefler ise bu durum satışlarınızın artmasında da oldukça etkili olacaktır. Ancak ulaşmak istediğiniz hedefleriniz doğru hedefler değil ise ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilmeniz de pek mümkün olmayacaktır.

Bu yüzden ulaşmak istediğiniz hedeflerinizin doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Doğru hedefe ulaşmanızla birlikte müşterilerinizin online satış sitenizden ürünlerinizi satın alma süreçlerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Birbirinden farklı ve doğru hedefler belirleyerek böylece online satış sitenizdeki satışlarınızdan alacağınız geri dönüşümleri de olumlu yönde etkilemiş olursunuz. Çünkü online satış sitenizde başarılı olabilmeniz için doğru ve net hedeflerinizin olması önemlidir.

Gerekli bilgileri edinip doğru adımları attığınız takdirde kısa süre içerisinde başarıyı elde etme şansınız vardır. Aynı zamanda bu süreçte biraz sabırlı olmanızda fayda vardır. Online mağaza açmak hem zahmetli hem de düşünülmesi gereken bir alandır. Bu nedenle sağlıklı düşünüp karar vermeniz gerekir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir