1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagramdan Satış Yapmak İçin Öneriler


0

İnstagramdan satış yapmak için e-ticaret bilgisine sahip olmak gerekiyor. Sahip olduğunuz bilgi birikim çerçevesinde plan yapıp, bu şekilde ilerlemeniz gerek. Sosyal medya üzerinden satış Özelliklede İnstagram üzerinden satış çok popüler hale gelmiş olup bu popülerliğin farkında olan sosyal medya platformları kullanıcılarına sunmuş olduğu bir takım avantajlarla bunu destelemektedir.

Kuruluş amacı fotoğraf ve video paylaşmak İnstagram bu gün dünya üzerinde bir milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medya uygulamasıdır. Bu kadar fazla kullanıcı olan uygulama işletmeler için bulunmaz bir pazardır.

Bu makalemizde son yıllarda popülerlik kazanan ve kazanmaya da devam eden İnstagramdan satış nasıl yapılır konusunda bilgiler vereceğiz. İnstagram da satış yapmak isteyen birisi vereceğimiz bu bilgilerle hemen satış yapmaya başlayabilir. İnstagram da satış yapmak için neler gerekiyor şimdi bunlardan bahsedelim.

İnstagramdan satış yapmak
İnstagramdan satış yapmak

İnstagramdan satış yapmak için gerekenler

Ürün veya hizmetlerin hedef kitleye ulaştırılma noktasında İnstagram oldukça önemli bir konumdadır. Sizlerde satmış olduğunuz ürün veya hizmetleri İnstagram da satabilir, bu platformda para kazanmaya başlayabilirsiniz. Her işte olduğu gibi İnstagram üzerinden satış konusunda da bir takım bilgilere sahip olmanız gerekiyor. İnstagramdan satış yapmak için bir takım noktalara dikkat etmeniz gerekir bunlar;

1-Ne satmak istediğinize karar verin

2-İnstagram da başarılı olmuş işletme veya mağazaları inceleme altına alın

3-İnstagram da mağaza veya butik açın

4-İnstagram da satış yapmak için profesyonel bir satış sistemi edinin

5-Logonuz profil fotoğrafınız olsun

6-Instagram profilinizi düzenleyin

7-Instagram sayfanızı reklam yaparak duyurun

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medyadan Satış Nasıl Yapılır?
İnstagram da satış yapmak
İnstagramdan satış yapmak için ne satmak istediğinize karar verin

Ne satmak istediğinize karar verin

Sadece İnstagram için değil kendi e-ticaret siteniz dahil bütün platformlarda satış yapmak için tam olarak ne satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Satış yapmak kararsızlığı kaldırmaz. Onu mu satsam, bunu mu satsam ikilemi size para ve zaman kaybettirir.

Öncelikle İnstagram da satmak istediğiniz veya hizmetin takipçilerinizin ilgisini çekmesi gerekir. Takipçilerinizin ilgisini çekmeyen hiçbir ürün veya hizmeti satamazsınız. İnstagram da ne satılır konusunda detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Aklınıza her gelen ürünü satamazsınız. İnstagramda satış yapacağınız ürünün;

 • Takipçilerinizin ilgisini çekmesi lazım
 • Ödeme imkanının olması lazım
 • İade edilme oranın az olması lazım
 • Kargo ile gönderilmesinin kolay olması lazım
thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagramda Ne Satabilirim?

İnstagram da başarılı olmuş işletme veya mağazaları inceleme altına alın

Satış konusunda özelliklede İnstagram da satış konusunda bilgi sahibi değilseniz veya daha yeni başlıyorsanız size yapacağınız en önemli tavsiye sizden önce başlamış ve başarılı olmuş işletme sayfalarını inceleyin. Bu sizi bir çok konuda fikir sahibi yapacaktır.

Sizden önce satışa başlamış olan işletmelerin sayfaları nasıl düzenlenmiş, logoları nasıl, sayfa bilgilerinde neleri yazmışlar, paylaşımları hangi aralıklarla nasıl yapıyorlar, paylaşım yapılan görseller nasıl gibi soruların cevabını bulmaya çalışın. Bu tarz bir çalışma sizleri bir çok konuda bilgi sahibi yapacağı gibi bir çok konuda da ilham verecek, aklınıza değişik fikirler getirecektir.

Kafanıza takılan sormak istediğiniz sorular varsa güzel bir Üslupla mesaj kısmından yazın, sorun. Müsaitlik durumuna göre belki sorunuza cevap gelebilir. Gelmezse de alınganlık yapmayın.

İnstagram da mağaza veya butik açın

Başarılı olmuş işletme sayfalarını inceledikten sonra, nasıl bir sayfa oluşturmanız gerektiğine karar verin ve İnstagram da mağaza veya butiğinizi açın. Mağaza veya butik açmadan İnstagram da satış yapamıyorsunuz. Açmış olduğunuz mağaza veya butik sayfası satmaya karar verdiğiniz ürün grupları ve takipçilerinizin ilgisini çekecek yapıda olmalıdır.

Sayfa yapısından sonra karar vermeniz gereken en önemli konu kullanıcı adı veya sayfa adıdır. Seçeceğiniz sayfa adı kısa, akılda kalıcı, söylenmesi kolay, satmış olduğunuz ürün veya hizmetlerle uyumlu olmalıdır. Sayfa adınız başka sayfalar ile karıştırılmamalı veya başka sayfayı çağrıştırmamalıdır.

Bir çok kişi sayfa adı verirken kelimenin sonuna rakam ekliyor. Örneğin ayakkabı 34, butik08 gibi. Bu tarz bir numara eklememenizi tavsiye ederiz. Sayfa isminizde numara kullanmamak kullanıcıların sizi ararken daha kolay bulmasını sağlar.

İnstagram da satış yapmak için profesyonel bir satış sistemi edinin

İnstagramda satış yapmak için güzel bir sayfa adı, güzel bir sayfa oluşturmak yetmez. Satış yapabilmek için takipçilerinize, hedef kitlenize güven vermeniz gerekir. Güven vermedikten sonra bir tane birle bir şey satamazsınız.

Satış yapmanın en önemli kuralı karşılıklı güvendir. Güven varsa satış gerçekleşir yoksa satış gerçekleşmez. Bunun için satış yapmadan önce güven verecek bütün argümanları sayfanızda hazır edin.

Size güven duyulmasını sağlayacak en önemli unsurlardan birisi profesyonel satış sistemi kullanmaktır. Profesyonel satış sistemi için İyzico, Paymes gibi firmaları inceleyebilirsiniz. Profesyonel satış sistemlerinde kullanıcı ürün veya hizmeti satın almak istediği zaman karşısına bir ödeme ekranı çıkar.

Kullanıcı almış olduğu ürün veya hizmetin ücretini kredi kartı ile öder. Bu tarz ödeme ekranlarında kullanıcıların kimlik ve ödeme bilgileri kesinlikle kayıt edilmez. Bu kullanıcılarınızın size güven duymasını sağlar.

Logonuz profil fotoğrafınız olsun

Bir marka veya işletmeyi hatırlatan en önemli argüman logosudur. Logonuz ne kadar sade ve akılda kalıcı olursa o kadar kolay hatırlanır. Örneğin size Apple firmasının logosu nedir diye sorulursa eminim ki hemen ısırılmış bir elma dersiniz. Tıpkı Apple firmasının logosunu sizin kolayca hatırladığınız gibi insanlarında sizin logonuzu kolayca hatırlaması gerekiyor.

Bunun için mutlaka profesyonel bir logonuz olsun. Logonuz son derece sade, akılda kalıcı, mümkünse yaptığınız işi yansıtan, çok fazla yazı ve şekil olmayan, birden fazla renk varsa bu renkler birbiri ile uyumlu olsun. Logo sizinle ilgili ilk kanaatin oluştuğu kısımdır.

O yüzden logonuza çok önem verin. Logonuzu alanında eğitim almış bir grafikere hazırlatmanızı tavsiye ederiz. Logonuz biliyorsunuz İnstagramda sizin profil fotoğrafınızdır.

Instagram profilinizi düzenleyin
Instagram profilinizi düzenleyin

Instagram profilinizi düzenleyin

İnstagramda satışa başlamadan önce bitirmeniz gereken kısımlardan biride profil kısmıdır. Profil kısmı sizinle ilgili tam kanaatın oluştuğu kısımdır. Hani gerçek hayatta birini görür görmez kanınız kaynar veya itici gelirya sanalda da bir kullanıcı sizin sayfanızı görür görmek güvenilir veya güvenilir değil diye kanaat oluşturur.

İnstagram mağazanızdaki bilgiler kısa ve ilgi çekici bilgiler olmalıdır. Verdiğiniz bilgiler çok iddialı, birkaç anlama gelen, yuvarlak cümlelerden oluşmamalıdır. Yaptığınız işi en iyi anlatan, insanların neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatan, sunduğunuz değeri, çözdüğünüz sorunu anlatan ikna edici bilgiler olmalıdır.

Profilinizde mutlaka iletişim bilgileri olsun. Profilinizde ne kadar iletişim bilgisi olursa, ne kadar kolay ulaşılacağınıza kanaat getirilirse o kadar çok güven verirsiniz. Profil sayfanızda mutlaka aşağıdaki iletişim bilgileri olsun.

 • Cep telefonu numarası
 • E-posta adresi
 • Eğer varsa web sayfası linki
 • Mağaza konumu

Yukarıda anlatmış olduğumuz bilgiler size güven duyulmasını sağlayacak bilgilerdir. Bu bilgiler kullanıcılara ne kadar ikna edici gelirce o derece size güvenecek ve sizden ürün veya hizmet satın alacaklardır.

Instagram sayfanızı reklam yaparak duyurun

Satış yapmanın en temel kuralı bilinir ve bulunur olmaktır. Ne kadar çok bilinir olursanız o kadar kolay bulunursunuz. Çok bilinir olmak aynı zamanda daha fazla güven duyulmasını da sağlar. Çok bilinir olmak için yapılması gereken temel çalışmalardan biriside reklam vermektir.

Hedef kitlenizin olduğu her yere reklam vermelisiniz. Reklam vereceğiniz mecra başta instagram olacağı gibi, Facebook gibi dijital pazarlama kanalları, blog, forum gibi sitelere reklam vermeyi düşünmelisiniz. Çok bilinir olmanın yolu birazda ayıracağınız bütçe ile alakalıdır. Ne kadar çok reklam bütçesi ayırırsanız o kadar çok bilinir olursunuz.

Sonuç olarak…

İnstagramdan satış yapmak size güzel paralar kazandırabilir. Ama işi kurallarına göre yapmalısınız. Hedef kitlenizi çok işyi belirleyip hedef kitlenizin ilgisini çekecek ürünler satmalısınız. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek ürünler satmak içinde güvenilir bir satıcı olmanızdan geçer.

Güvenilir bir satıcı olmak içinde güvenilir bir profile sahip olmak gerekir. Görüldüğü gibi bütün her şey birbirine bağlı. Bir tanesi eksik olunca satış gerçekleşmiyor. Güven veren bir sayfa ve kaliteli ürünler sattıktan sonra kısa zamanda marka bir instagram sayfası haline geleceğinizden şüpheniz olmasın. Hepinize iyi satışlar.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir