1. Anasayfa
 2. Entegrasyonlar

Pazar Yeri Entegrasyonu Nedir?


0

Pazar yeri entegrasyonu ile satışlarınızı daha kolayca yürütebilirsiniz. Son zamanlarda insanların online alışverişe yönelmesi, ihtiyaçları için internetten alışveriş yapmak için Pazar yerlerini tercih etmesi firmaları Pazar yerlerinde aktif rol almaya sevk etmiştir.

Gerek normal mağazalar ile gerekse internet üzerinde farklı pazar yerleri ile satış stratejileri izleyen firmalar, pek çok müşteriye aynı anda ulaşma imkanına erişir. Firmalar çeşitli pazar yerleri üzerinde tüm mağazaları yönetmek ve müşteriler ile etkileşim oluşturmak amacıyla pazar yeri entegrasyonu kavramını kullanır.

İşte; ‘’Pazar yeri entegrasyonu nedir? Ne işe yarar?’’ gibi merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını yazımızın devamını okuyarak bulabilirsiniz!

Pazar yeri entegrasyonu nedir?
Pazar yeri entegrasyonu nedir?

Pazar yeri nedir?

Tüketici ve üretici kesimin bir araya gelmesi için sanal dünya içerisinde kurulan; üretici kesimin ürünlerini ve hizmetlerini site üzerinden sattığı, tüketicilerin ise satın aldığı işlemlerin tamamının gerçekleştirildiği platformlar pazar yeri olarak adlandırılır.

Hem dünya çapında hem de ülkemizde önemli bir üne sahip olan Trendyol, Çiçek Sepeti ve Amazon gibi siteler etkin performans sergileyen pazar yerlerine örnek olarak verilebilir.

Çeşitli firmalar bu platformlar aracılığıyla tasarlamış oldukları ürünleri satışa koyabilir ve tüketici kesim de ihtiyaç duyduğu hizmetlere kolaylıkla ulaşabilir. Ancak satış oranların yüksek olması ve firmaların başarılı şekilde işletilebilmesi için pazar yeri mağazalarının iyi bir sistem ile yönetilmesi gerekir.

Türkiye de en çok bilinen ve kullanılan Pazar yerleri şunlardır;

Pazar yeri seçimi nasıl yapılmalıdır?

E-ticaret firmaları satışlarının oranlarını ve müşteri kitlelerini internet üzerinden belirledikleri için doğru pazar yeri platformu seçimi yapmaları büyük önem arz eder. E-Ticaret yapan firmaların doğru platformu seçmeleri sonucunda satışlarında artış söz konusu olacaktır.

Bu sebeple firma sahiplerinin bir pazar yeri ile anlaşma yapmadan önce platformu detaylı bir şekilde araştırması ve konu ile ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Pazar yerleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken hususları sizler için listeledik:

 • Aktif ve etkin müşteri sayısı
 • Satış potansiyelinin ne kadar yüksek olduğu
 • Kargo fiyatlandırmaları ve anlaşması olan kargo firmaları
 • Müşteri temsilcisinin ne kadar etkili olduğu
Pazar Yeri Entegrasyonu Nedir?
Pazar yeri entegrasyonu nedir?

Pazar yeri entegrasyonu nedir?

Pazar yeri entegrasyonu, bu tür platformlar aracılığıyla satış yapmayı tercih eden firmaların mağazalarını ve sitelerini entegre etmek için kullandıkları yazılım çeşidine verilen isimdir.

Bu yazılımlar; firmaların gerçekleştirdikleri satışları, sipariş süreçlerini ve müşteri memnuniyetlerini analiz etmeye olanak tanır. Bu sebeple pazar yeri platformlarını kullanarak tüketici kesime ürünlerini sunan ve satışlarını yapan firmaların entegrasyonları kullanması ve değerlendirmesi oldukça avantajlı bir durumdur.

Son dönemlerde pek çok firma, çift yönlü pazar yeri entegrasyonu kullanımını artırmıştır. Bu tip entegrasyonlar ise markaya ait olan mağaza ve internet sitesinin birbiriyle ilişkili ve dengeli bir şekilde yürütülmesini sağlar. Bu durum da bu tip entegrasyonların yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Pazar yeri entegrasyonları aşağıdaki işlerinizi kolaylaştırır;

 1. Ürün Yükleme
 2. Ürün Güncelleme
 3. Ürün Listeleme
 4. Sipariş Takibi
 5. Fatura ve Kargo Etiketi Hazırlama
 6. Müşteri Mesajlarının Yönetilmesi
 7. Stok Takibi
 8. Raporlama

Çift yönlü pazar yeri entegrasyonu

Bu tip pazar yeri entegrasyonları işlemlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur.  Ayrıca sipariş yönetimi, kargo takibi, iptal ve iade talepleri, fatura detayları ve ürün aktarımı gibi süreçlerde müşteri kitlesine büyük avantajlar sunar.

Bu sebeple çift yönlü pazar yeri entegrasyonlarını başarılı bir şekilde yönetebilmek ve müşteri kitlesinin beğenisini kazanabilmek için firma sahiplerine kolaylık sağlar. Bu tür entegrasyonların sağladığı avantajları maddeler halinde açıklamak gerekirse;

 • İnternet üzerinden ve pazar yerleri aracılığıyla satış gerçekleştiren firmalar kimi zaman müşteri talepleri doğrultusunda iptal ya da iade gibi işlemler ile karşı karşıya kalabilir. Bu tip durumlarda entegrasyonlar, üretici kesimin işlerini kolaylaştırarak otomatik bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
 • Oluşturulan internet siteleri aracılığıyla satış yapan firmaların ürünleri müşterilerine birebir şekilde elden teslim etmesi gerekir. Bu sebeple firmalar, çeşitli kargo şirketleri ile anlaşmalar yapar. Bu durumda kargonun hızlı ve sağlam olarak müşteriye ulaştırılması önemlidir. Kargo süreçlerini sorunsuz olarak ilerletmeyi başaran firmalar müşterinin beğenisini kazanır.
 • Pazar yerleri üzerinden satış yapan firmaların sipariş süreçlerini de başarılı bir şekilde yönetebilmeleri oldukça önemli bir durumdur. Özellikle sipariş aşamalarını hızlıca tamamlayan ve ürünleri müşterilere kısa sürede ulaştıran firmalar, rakiplerine oranla müşterilerin gözünde daha fazla değere sahip olur.
 • Çoğunlukla internet üzerinden yapılan satışlarda fiyatlandırma mantığı daha farklı şekilde ilerler. Ancak pazar yeri programları sayesinde site üzerinde yapılan fiyat güncellemeleri kısa süre içerisinde mağazalara da yansıtılır.
Pazar yeri Entegrasyonu Avantajları Nelerdir?
Pazar yeri entegrasyonu avantajları nelerdir?

Pazar yeri entegrasyonu avantajları nelerdir?

Pazar yeri entegrasyonları, Pazar yerlerinde satış yapan firmaların platformlar arası iletişim sıkıntısını ortadan kaldırır. Pazar yerlerinde satış yapan mağazalar satmış oldukları ürünler, faaliyette bulunduğu sektör için en uygun entegrasyonu belirleyip öyle tercih etmelidir.

Araştırılmadan uygunluğu test edilmeden alınan Pazar yeri entegrasyonu hayal kırıklığı yaşatabilir.

Pazar yeri entegrasyonları, Pazar yerlerinde satış yapan mağazalara bir çok avantajlar sağlar. Pazar yeri entegrasyonu avantajları şunlardır;

 • Fatura kesme,
 • Kargo fişi yazdırma,
 • Stok takibi yapma,
 • Sipariş ve ödeme alma gibi işlemlerdir.

Pazar yeri entegrasyonları sayesinde yapılması gereken sayısız işlemler tek bir noktadan yapılır. Mağaza ile Pazar yeri arasındaki veri alışverişi otomatik olarak gerçekleşir.

Pazar yeri entegrasyon firmaları nelerdir?

Pazar yeri entegrasyon hizmeti veren bir çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar sadece tek bir kategoride hizmet verdiği gibi tüm kategorilerde de hizmet veren entegrasyon firmaları da bulunmaktadır. Entegrasyon firmaları kargo, fatura, stok takibi, ödeme alma gibi alanlarda hizmet vermektedir.

En çok bilinen Pazar yeri entegrasyon firmaları şunlardır;

 1. StockMount
 2. Tamentegre
 3. Artgroup
 4. Sopyo
 5. T-Soft Connect
 6. Sentos
 7. Propars

Pazar yeri entegrasyon firması seçimi nasıl yapılır?

Pazar yeri entegrasyon firması seçimi yapılırken son derece titiz ve dikkatli hareket edilmelidir. Entegrasyonlar sizin satış ağınızın temellerini oluşturan en iyi yardımcılardır. Burada yapacağınız küçük bir yanlış satış ağınızın yapısını olumsuz etkileyebilir.

Pazar yeri entegrasyon firması seçilirken ilk bakılması gereken unsur girişiminizin büyüklüğüdür. E-ticarete yeni başlıyorsanız önce sizin için en uygun Pazar yerini belirleyip bu Pazar  yeri ile uyumlu entegrasyonları hangileridir, onları belirlemelisiniz. Başlangıçta nakit problemi olacağından ekonomik fiyatlı entegrasyon firmalarını tercih etmek akıllıca olacaktır.

Orta ölçekli bir işletme iseniz çok fonksiyonlu çözümler sunan entegrasyon firmalarını tercih edebilirsiniz. Çok fonksiyonlu entegrasyonlar sizin büyümenizi, yeni müşteriler bulmanızı kolaylaştırır. Çok fonksiyonlu entegrasyonlar ne kadar çok hizmeti kapsarsa sizi o kadar diğer masraflardan da kurtarır.

https://www.youtube.com/watch?v=7KnDJyMkDNU
Pazar yeri entegrasyonu nedir?
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir