1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

İnternet Üzerinden Gıda Satışı Nasıl Yapılır?


0

İnternet üzerinden gıda satışı nasıl yapılır hemen öğren. Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu internet üzerinden satış olayına dahil olmaya başladı. İnternet üzerinden satış yapan kişiler, pek çok alanda hizmet vermektedir. Buna gıda sektörü de dahildir. Ancak internet üzerinden gıda satışı yapmak için bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Bu püf noktalar hem satışlarınızı artırmanız hem de hedef kitleye ulaşım sağlamanız noktasında büyük önem arz eder. Gıda sektörünün, son derece geniş bir alanda yayılmış olması insanların bu sektöre yönelmesinde büyük oranda rol sahibi olur. Ayrıca kar marjının da yüksek olması, insanların bu alana ilgi gösterip, satış yapmak istemesinde etkili olur.

Online gıda satışı yapmak, mağazada yapılan satışlara oranla daha farklıdır. Yani konuda ciddi bir bilgi birikiminiz olsa dahi, söz konusu e-ticaret olduğu zaman, işler biraz değişiklik gösterir. Eğer hali hazırda online gıda satışı yapan bir firmanız varsa, satışlarınızı artırmak amacıyla bazı stratejiler geliştirebilirsiniz.

Eğer ki e-ticaret sitesi sahibi değilseniz, firmanız adına bir site açmanız gerekir. Gıda ürünleri satışını internet üzerinden yapmanız, firmanız ve satışlarınız adına son derece faydalı bir durumdur. İsterseniz bu fayda kardan kısaca bahsedelim. 

İnternet üzerinden satış yapmanın faydaları 

İnternet üzerinden satış yapmak, özellikle firmalar açısından oldukça faydalı bir durumdur. Bu faydaları kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Satışlarınızı internet üzerinden yaptığınız zaman ofis maliyetleriniz azalır. 
 • Mağazanız belirli saatler yerine 7 gün 24 saat boyunca açık olur. 
 • Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde müşteri bulma şansınız ortaya çıkar. 
 • Ürünlerinize sınır koymanız gerekmez. Ürün çeşitliliği e-ticaret üzerinde sınırsızdır. 
 • Stok fazlası yapmanıza gerek kalmadan, talebe göre ürün tedariğini yapma şansınız vardır. 
 • Ürünleriniz hakkında müşterilerinizi sıkmadan detaylı bir şekilde bilgi verme imkanınız bulunur. 
 • Verileri hızlı bir şekilde aktarma olanağınız mevcuttur. 

İnternet üzerinden satış yapmanın riskleri nelerdir?

E-ticaret dışarıdan bakıldığında çok cezbedici bir iş alanıdır. Hatta faydalarını göz önünde bulundurduğunuz zaman bu alan, size daha cazip dahi gelebilir. Ancak her iş sektöründe olduğu gibi e-ticaret alanında da satış yapmanın birtakım riskleri vardır. Bu risklerden de isterseniz kısaca bahsedelim.

 • Rekabet oranı oldukça yüksektir: E-ticaret son derece kapsamlı bir alandır. Bu nedenle, girdiğiniz sektördeki rakiplerinizin sayısı da oldukça fazladır. Dolayısıyla aynı anda çok sayıda firmayla rekabet haline girmek zorunda kalabilirsiniz. İnternet üzerinden gıda satışı nasıl yapılır diye araştırma yaparken, bu detayların hepsini tek tek incelemeniz gerekir. Rakiplerinizin uyguladığı stratejileri, firma prensiplerini ve müşterilerine sunduğu ayrıcalıkların hepsini incelemeniz gerekir. Bu sayede siz de kendi firma stratejileriniz belirlemek için, bir plan oluşturabilirsiniz. 
 • Ürünleriniz beğenilmeyebilir: E-ticaret üzerinden hangi alanda olduğu fark etmeksizin bir ürün satın alındığı zaman, bu ürünün beğenilmeme durumu söz konusu olabilir. Böyle durumlar müşteri kaybetmenize sebep olabilir. Bu tarz olayların yaşanmaması adına, günümüzde pek çok e-ticaret sitesi ortalama 15 gün içerisinde olmak koşuluyla iade kabul etmektedir. İade kabul edilmesi, müşterilerin daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına imkan tanır. 
 • Güvenlik ihlal sorunları yaşayabilirsiniz: Bu sektörde hizmet vermek istiyorsanız, sitenizin alt yapısının sağlam olması büyük önem arz eder. Özellikle açık kaynaklı kodları sahip bir site kurarsanız, güvenlik sorunu yaşayabilirsiniz. Müşterilerinizin bilgileri çalınabilir, aynı zamanda kendi bilgileriniz de çalınabilir. Ayrıca sitenizin alt yapısı iyi değilse, müşterilerin gezinti yaptığı sırada donma ya da uzun süre bekleme gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. 
İnternet üzerinden Gıda Satışı

Online gıda satış sitesi kurmak 

Eğer gıda satışı alanında hizmet vermek istiyorsanız, öncelikle bir firma sahibi olmanız lazım. Ardından da bu firmaya ait bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekir. E-ticaret gıda satış sitesi kurmak içim toplamda uygulayabileceğiniz 3 yöntem vardır.

Dilerseniz açık kaynak kodlarına sahip olan yöntemi kullanabilirsiniz. Dilerseniz freelance çalışanlardan yardım alarak sitenizi kurabilirsiniz. Dilerseniz de e-ticaret altyapısı sağlayan firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Tercih, tamamen size kalmıştır. Ancak her halükarda size göre en güvenli yöntemi tercih etmeniz gerekir.

Aksi takdirde sitenizden arzu ettiğiniz verimi alamama ihtimaliniz vardır. Dolayısıyla bu durumda da emekleriniz ziyan olabilir. Bu konuda acele etmek yerine, detaylı bir araştırma süreci içerisine girerek kendinizden emin adımlar atabilirsiniz. 

Online gıda satış sitesi kurduktan sonra, siteniz için dikkat etmeniz gereken detaylar 

İnternet üzerinden gıda satış sitesi kurarken ve kurduktan sonra bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktalar, işlerinizin yolunda gitmesi açısından oldukça önemlidir. Peki online gıda satışı sitesi kurduktan sonra dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir;

 • Site tasarımı dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biridir. Şık ve pratik bir site tasarımı müşterilerin beğenisini kazanmanız noktasında büyük oranda etkili olur. 
 • Sitenize ekstra olarak sosyal medya hesapları kurun. Ve bu sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanın. Story, görsel ve video içerikleriyle sosyal medya hesaplarınızı zenginleştirin. 
 • Ürün görsellerinin yanı sıra ürün açıklamaları da anlaşılır ve net bir şekilde olmalıdır. Müşteriler açıklama kısmının okudukları zaman kafalarında oluşan bütün sorulara yanıt bulabilmelidirler. 
 • Ürün çeşitliliği konusunda hassas davranmanız gerekir. Sürekli aynı ürünlerin paylaşımını yapmak, müşteri kitlenizin daralmasına neden olur. Bu sebeple ürün çeşitliliğinizi artırmalısınız. 
 • Ödeme konusunda tek bir seçenek sunmak yerine, ekstra seçenekler sunmanız müşterilerin farklı ihtiyaçlarına yanıt vermenizi sağlar. Özellikle kapıda ödeme gibi ekstra seçenekler müşterilerin beğenisini kazanır. 
 • Müşteri kitlenizi artırmak adına dönem dönem kampanya uygulaması yapabilirsiniz. İndirimli paketler, belli bir limitten sonrasına ücretsiz kargo ya da çekiliş kampanyaları gibi durumlar her zaman müşterilerin dikkatini çeker. 
 • Online gıda satışı yaparken, popüler ürün araştırması yapmanız gerekir. Çok satan ürünler ya da yeni ürünler hakkında bilgi sahibi olup, bunların da satışını yapabilirsiniz. 
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir