1. Anasayfa
 2. İnstagram

Instagram Dondurma Nedir? Nasıl Yapılır?


0

İnstagram dondurma nedir, instagram dondurma nasıl yapılır, instagram dondurma link adresi nedir, telefondan instagram dondurma nasıl yapılır, instagram dondurma açma nasıl yapılır sorularının cevabı bu makalede. Dünyada en çok kullanıcısı olan instagram uygulamasında hesap dondurma ile ilgili tüm merak edilenleri bu makalede bulabilirsiniz.

İnstagram ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılmakta. Öyle ki artık 7’den 70’e herkesin bir instagram hesabı bulunmakta. Ama zaman zaman çeşitli nedenlerle insanlar açmış olduğu bu hesapları kapatma gereği duyabiliyor. Dondurulan instagram hesapları istenildiği zaman tekrar aktif edilebiliyor.

Bu makalemizde instagram kullanıcılarının hesaplarını nasıl kolay bir şekilde dondurabileceklerini, dondurdukları bu hesabı tekrar nasıl geri açabilecekleri konusunda bilgiler vereceğiz.

İnstagram dondurma
İnstagram dondurma

Instagram dondurma nedir?

İnstagram dondurma, kullanıcıların hesaplarını geçici bir süreliğine pasif etmelerini sağlayan İnstagram özelliğidir. Hesap dondurma platformun kullanıcılarına sunmuş olduğu güzel bir imkandır. Hesap dondurma işlemini doğru bir şekilde yapan kullanıcılar istedikleri zaman hesaplarını tekrar aktif edebilirler.

Çeşitli nedenlerle kullanıcılar zaman zaman hesaplarını pasife alma yani dondurmak isteyebilmekteler. Pasife alınmış bir hesap diğer kullanıcıların aramalarında görünmez. Pasife alınmış bir hesaptan paylaşılmış olan görsel ve videolarda görünmez. Ancak hesap pasif halden çıkartıldığı zaman hesap ve paylaşımlar görünür.

İnstagram dondurma işlemi sadece haftada bir yapılabilmektedir. Yani her istediğiniz zaman hesap dondurma işlemi yapamazsınız.

Instagram hesap dondurma neden yaplır?

Kullanıcıların hesaplarını dondurmak istemelerinin çok çeşitli nedenleri olabiliyor. Ancak hesap dondurmak için en çok tercih edilen durumlar şunlardır;

 • Tatile gidilip herşeyden uzak kalmak için
 • İşlerin yoğun olup paylaşım yapılamayacağı için
 • Hesabın spam saldırısı altında olmasından dolayı
 • Herşeyden uzaklaşıp kafa dinlemek için

Instagram dondurma ile instagram silme arasındaki fark nedir?

İnstagram dondurma ile instagram silme arasında bariz farklar bulunur. Dolayısıyla ikisi aynı şey veya benzer şey diyemeyiz. Hesap dondurma bir kullanıcının hesabını belli bir süreliğine pasif hale getirmesidir. Bu pasif hale getirme süresince bu hesap ve paylaşımları diğer kullanıcılar tarafından görülemez.

İnstagram silme ise bir hesabın tamamen silinmesidir. Bir hesap silindiğinde hesapla birlikte tüm paylaşımlarda silinir. Silinen hesap tekrar geri getirilemez. Bu nedenle silme işleminden önce bunu bilip ona göre karar vermek gerekiyor.

Instagram dondurma linki
Instagram dondurma linki

Instagram dondurma link nedir?

İnstagram dondurma işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler “help.instagram.com” adresinde yer almaktadır. Bu sayfadan hesabınızla ilgili her türlü bilgiye erişebilirsiniz. Hesap dondurma işlemini yaparken bilmeniz gereken en önemli nokta dondurulan hesapta herhangi bir paylaşım yapılamaz. Diğer kullanıcılar paylaşımlarınızı göremez. Ayrıca dondurma işlemi haftada bir kez yapılabilir.

İnstagram dondurma link adresi

Instagram dondurma nasıl yapılır?

İnstagram hesabınızı geçici olarak kapatmak ve dondurmak için mutlaka bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun tarayıcısını kullanmanız gerekiyor. Uygulama üzerinden instagram dondurma işlemi yapılamamaktadır.

İnstagram dondurma işlemi şu şekilde yapılır;

Adım 1: İnternet tarayıcınızdan İnstagram hesabınıza giriş yapın.

Instagram dondurma profil
Instagram dondurma profil

Adım 2: Gelen ekranda sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın.

Instagram dondurma profil düzenleme
Instagram dondurma profil düzenleme

Adım 3: Gelen ekranda profil düzenle düğmesine tıklayın.

Instagram dondurma profil düzenleme
Instagram dondurma profil düzenleme

Adım 4: Gelen sayfanın en alt kısmında yer alan “Hesabımı geçici olarak dondur” düğmesine tıklayın.

Instagram dondurma profil düzenleme
Instagram dondurma profil düzenleme

Adım 5: Gelen ekrandan hesabınızı neden dondurmak istediğinizi seçin. Hesap dondurma nedenleri şunlardır;

 1. Çok fazla reklam var
 2. Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 3. Ara vermek istiyorum
 4. İkinci bir hesap açtım
 5. Kullanmaya başlamakta zorlandım
 6. Gizlilikle ilgili endişeler
 7. Çok zamanımı alıyor
 8. Takip edecek kişiler bulamıyorum
 9. Başka bir şey

Adım 6: Hesap dondurma nedenizi seçtikten sonra onun alt kısmında yer alan “Devam etmek için lütfen şifreni tekrar gir” alanına şifrenizi girin.

Instagram dondurma profil düzenleme
Instagram dondurma profil düzenleme

Adım 7: Sayfanın en alt kısmında yer alan “Hesabı Geçici Olarak Dondur” düğmesine tıklayın.

Hesabı Geçici Olarak Dondur düğmesine tıklamanızdan sonra hesabınız dondurulacaktır. Tekrak aktive etmek isterseniz en az 3 saat sürenin geçmesini bekleyin. Bu süre dolmadan hesabınızı tekrar aktif edemezsiniz.

Telefondan Instagram dondurma nasıl yapılır?

Telefonunuza kurulmuş olan İnstagram uygulaması üzerinden hesap dondurma işlemini direkt olarak yapamazsınız. Hesap dondurma işlemini ancak tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz. Cep telefonu üzerinden hesap dondurma işlemi yapacaksanız;

 • Telefonunuza kurulu olan tarayıcı adresine https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ yazın veya kopyalayıp yapıştırın.
 • Gelen ekrandan hesabını neden dondurmak istediğini seçin.
 • Seçiminizin ardından devam edebilmek için instagram şifresini yazın.
 • Son adım olarak sayfanın alt kısmında yer alan “Hesabı Geçici Olarak Dondur” düğmesine tıklayın.

Hesabı Geçici olarak dondur düğmesine tıklayıp tekrar giriş yaparak hesabınızı yeniden etkinleştirene kadar fotoğraflarınız, yorumlarınız ve beğenmeleriniz gizli olacaktır.

Instagram dondurma açma nasıl yapılır?

İnstagram dondurma hesabı geçici olarak kullanıma kapatmak demektir. Kapatma süresinin ne kadar olacağı kullanıcıya bağlıdır. İstediği süre boyunca kapalı tutup, istediği zaman hesabı tekrar aktif edebilir. Dondurulan hesabın bilgileri silinmez, uygulama tarafından saklanır. Kullanıcı hesabını aktif ettikten sonra bilgiler tekrar erişime açılır.

İnstagram hesap dondurma işlemi uygulama üzerinden yapılamaz. Ancak dondurulan bir hesap uygulama üzerinden aktif edilebilir. Dondurulmuş bir Instagram hesabı açmak için hesaba kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmak yeterli olmaktadır. Hesabınızı tarayıcı üzerinden açmak içinaşağıdaki adımları uygulayın:

 1. İnternet tarayıcınızdan Instagram.com adresini açın.
 2. Dondurmuş olduğunuz hesabın kullanıcı adını yazın.
 3. Dondurmuş olduğunuz hesabınızda en son kullandığınız şifreyi yazın.
 4. Giriş yap butonuna tıklayın.

Dondurmuş olduğunuz hesabınız bu işlemleri yaptıktan sonra aktif edilecektir. Dondurulmuş Instagram hesabı uygulama üzerinden yapılacaksa;

 1. Cep telefonunuzda instagram uygulaması yüklü değilse yükleyin.
 2. Instagram uygulamasını açın.
 3. Uygulama ekranında giriş yap kısmından giriş yapın.

Dondurulmuş olan hesabınız bu şekilde aktif olacaktır.

Instagram dondurma açma süresi ne kadar?

Dondurulan bir hesap tekrar aktif edlmek istendiğinde en az 3 saat sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre dolmadan hesap aktive edilmek istense bile aktif olmayacaktır. Bu 3 saatlik süreyi aşmanın veya devre dışı bırakmanın bir yolu yoktur.

Dondurulan bir instagram hesabının geri aktif edilmesi için belli bir süre yoktur. Hesap sahibi istediği zaman hesabını aktif edebilir. Hesabın tekrar aktif edilmesi için süre olmazken bir hesap tekrar dondurulmak istendiğinde 7 gün beklenmesi gerekmektedir. 7 gün süre geçmeden ikinci kere hesap dondurma işlemi yapılamamaktadır.

Bu 7 gün süre hesapların sürekli aktif-pasif yapılaması için getirilmiş bir tedbirdir. Bu 7 günlük bekleme süresini devre dışı bırakmanın veya aşmanın yolu yoktur. Yani bir hafta da 2 kez hesap dondurma işlemi yapılamaz.

Çok uzun süre dondurulmuş bir hesap tekrar aktif edilmek istendiğinde zaman zaman sorunlar olabilmektedir. Ancak bu sorunlar geçici olup bir süre sonra kendiliğinden düzelmektedir.

Instagram silme linki
Instagram silme linki

Instagram hesap silme nasıl yapılır?

İnstagram hesap silme işlemi yapılmadan önce hesaptaki bilgilerin ve gönderilerin yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Çünkü silme işleminden sonra fotoğraf, video, hikaye gibi bilgileri artık geri getiremeyeceksiniz.

İnstagram silme işlemi için yukarıdaki görsele veya aşağıdaki kalıcı bağlantı adresine tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: Instagram hesabınızı silmek için öncelikle bilgisayardan ya da cep telefonunuzun tarayıcısından https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/  adresine tıklayın.

Adım 2: Linke tıkladıktan sonra açılan tarayıcıda oturumunuz açıksa devam edebilirsiniz. Oturumunuz açık değilse oturum açın ve tekrar aynı bağlantıya tıklayın.

Adım 3: Karşınıza “Hesabımı Sil” sayfası çıkacak. Bu sayfada hesabınızı silmek için bir çok seçenek göreceksiniz. Hesap silme seçenekleri şunlardır;

 • Gizlilikle ilgili seçenekler
 • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 • Çok fazla reklam var
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • İkinci bir hesap açtım
 • Çok zamanımı alıyor
 • Takip edecek kişiler bulamıyorum
 • Başka bir şey

Adım 4: Bu seçeneklerden Instagram hesabınızı neden silmek istediğinizi seçin.

Adım 5: Seçiminizi yaptıktan sonra açılacak olan sayfada karşınıza gelen boş kutuya şifrenizi girin ve kırmızı ile yazılmış olan “Hesabımı kalıcı olarak kapat” butonuna tıklayın. Bu tıklamadan sonra hesabınız silinecektir.

Adım 6: Instagram hesabınızı silmeden önce bilmeniz gereken en önemli nokta, sildiğiniz hesaptaki kullanıcı adını yeniden açacağınız başka bir Instagram hesabında kullanamazsınız.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra İnstagram kapatma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Kullanıcılar bunları da sordu

Okuyucularımızın “İnstagram dondurma” konusunda sormuş olduğu sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalıştık. Sizlerin de bu konuda sormak istediği bir soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden sorunuzu sorabilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Instagram hesap dondurma

Telefondan İnstagram Dondurma Linki Nedir?

Cep telefonunuzdaki İnstagram uygulaması üzerinden instagram dondurma işlemi yapılamamaktadır. Hesap dondurma işlemi şimdilik sadece tarayıcılar üzerinden yapılabilmektedir.
Telefondan instagram dondurma link adresi için tıklayın.

5/5 - (4 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir