1. Anasayfa
 2. İnstagram

Mutlaka Bilmeniz Gereken Instagram Terimleri  

İnstagram terimleri nedir, İnstagram terimleri nelerdir, Popüler instagram kısaltmaları nelerdir sorularının cevapları bu makalede.


0

İnstagram kullanan herkesin mutlaka bilmesi gereken Instagram terimleri bulunmaktadır. İnstagram, son dönemlerdeki en favori sosyal medya uygulamaları arasında ilk sıralarda yer alır. İnstagram, her geçen gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği, video, fotoğraf paylaşımları ve canlı yayınlar yaptığı bir platform olarak bilinir.

Shopping özelliği sayesinde bu platform daha da popüler bir hale gelir. Bu noktada da hatrı sayılır derecede satış yapılan bir uygulama şeklini alır.

İnstagram kullanıcıları, her ne kadar İnstagramı bildiklerini düşünseler dahi bilinmesi gereken bazı terimler vardır. Her geçen gün bu terimlere de yenileri eklenir. Dolayısıyla bu konuyu yakından takip etmek gerekir.

Bu makalemizde İnstagram terimleri ne demektir? Hangi terim neyi ifade eder? İşte detaylar!

instagram terimleri
instagram terimleri

İnstagram terimleri nedir?

İnstagram terimleri instagramı kullanırken bilmemiz gereken buton, özellik veya kategori isimlerine denir. İnstagram bünyesine her gün yeni özellikler katan bir uygulama. Dünya üzerinde yaklaşık 2 milyara yakıninsan aktif olarak kullanmakta. Kullanıcılarından gelen istekler ve çağın gerektirdiği gerekliliklerden dolayı sürekli güncellenmekte. İnstagramı ister kişisel hesap olsun, ister işletme hesapları olsun etkili ve verimli kullanabilmek için uygulamayı yakından tanımak, kullanılan terimleri bilmek gerekiyor.

İnstagram terimlerinin bazıları ingilizce olarak dilimize geçmiş olup bazılarıda Türkçe karşılığı ne ise öyle yerleşmiştir. İnstagram terimlerini öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir. Uygulamayı kullandıkça bu terimleri öğrendiğinizi göreceksiniz. İnstagram terimleri diğer sosyal medya uygulamalarının terimleri ile benzerlik göstermekte. Eğer diğer sosyal medya uygulamalarını kullanıyorsanız instagram terimlerinide kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Veya instagram terimlerini öğrenen biri çok kolay bir şekilde diğer uygulamaları da kullanabilir.

İnstagram terimlerini bilmenin faydaları nelerdir?

Herkesin isntagramı kullanma amacı farklı farklıdır. Kimisi eğlenmek, zaman geçirmek için öğrenir, kimisi işletmesinin reklamını yapmak için, bir başkası ürün satmak için kullanır. Herkesin kullanım amacı farklı olsada asıl amaç İnstagramı daha etkili ver verimli kullanmaktır. İnstagram başta olmak üzere bütün uygulama ve yazılımları ne kadar yakından tanırsanız, özellikleri ne işe yaradığını, kullanılan terimleri bilirseniz o kadar verimli ve etkili kullanırsınız.

İnstagram terimlerini bilmek şu faydaları sağlar.

 • Uygulamayı daha etkili ve verimli kullanmanızı sağlar.
 • Uygulamayı zorlanmadan kolay bir şekilde kullanmanızı sağlar.
 • İnstagram terimlerini bilmek zaman kazandırır.
 • Daha fazla içerik üretmenizi sağlar.
 • Üretilen video ve fotoğrafların daha nitelikli ve kaliteli olmasını sağlar.
 • Daha kaliteli ve farklı içerikler üretmek için fikir verir.
 • İlham almanızı sağlayacak içeriklerin nasıl yapıldığını anlamanızı kolaylaştırır
 • En önemliside İnstagramı bilinçli bir şekilde kullanır, daha çok eğlenirsiniz..

İnstagram terimleri nelerdir?

İnstagram terimlerini bilmek uygulamayı daha verimli, daha pratik kullanmayı sağlar. İnstagram terimleri nedir, ne işe yarar bilmek size zaman kazandırır. İnstamram terimleri şunlardır.

Arşivleme

Arşivleme, bir instagram kullanıcısının paylaşmış olduğu görsel veya videoları sadece kendisinin görebileceği bir klasöre toplama işlemine denir.

Önceden paylaştığınız bir görseli herhangi bir nedenden dolayı yayından kaldırmak isterseniz ve bu paylaşımı silmek istemediğiniz zaman instagram arşivleme özelliğini kullanabilirsiniz. Arşive aldığınız bir paylaşımı tekrar görünür yapabilirsiniz.

Instagram terimleri
İnstagram canlı yayın

Canlı yayın

Canlı yayın, içinde bulunulan zaman içerisinde bulunan mekanı cep telefonu kamarası ile İnstagram uygulaması ile bizi takip eden insanlara göstermeye denir. Canlı yayın özelliği instagrama 20217 yılında getirilmiştir. İnstagram uygulaması ile bir seferde yapılacak canlı yayın süresi maksimum bir saatle sınırlandırılmıştır.

Canlı yayın özelliği kullanıcılar tarafından beğenilen ve çokça kullanılan bir özelliktir. Bundan dolayı İnstagram bu özelliği sürekli geliştirmekte. İnstagramda yapılan canlı yayınlarınıza başka bir kişiyi davet edebilirsiniz. Yapılan canlı yayını kayıt edip daha sonra izlenmesini sağlayabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagram Canlı Yayın İpuçları

DM (Ddrect message)

Pek çok sosyal medya uygulamasında mesajlaşma özellikliği vardır. Bu özelliğe her uygulamada farklı isim verilir. İnstagram’ın en iyi özellikleri arasında yer alan direct message özelliği daha önce pek çok kişi tarafından duyulmuştur. Direct Message, İnstagram uygulamasının mesajlaşma özelliğidir.

Takipçileriniz ya da takip etmediğiniz insanlarla iletişim kurmanızı sağlayan bu özellik son derece avantajlıdır. İnstagram kısaltmaları arasında da DM şeklinde görülür. Bu özellikten faydalanarak arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

Hatta ticaretle ya da e-ticaretle uğraşıyorsanız genellikle müşterilerin sorularına bu bölümü kullanıp yanıt verebilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizin tanınmasını sağlayabilirsiniz. Direkt mesajı takipçilerinize gönderip onu bilgilendirebilir, varsa sorularını cevaplayabilirsiniz.

Fake hesap

İnstagram’da yer alan hesaplar kadar fake hesaplar da bulunur. Fake hesap, isminden de anlaşılabileceği üzere sahte hesap anlamına gelir. Kullanıcılar, kendi adı yerine başka birinin ismiyle de hesap açabilirler.

Bu hesaplar çoğu zaman kendini belli eder. Ancak bazı fake hesapları gerçek hesaplardan ayırmak mümkün olmaz. Fake hesaplar genel olarak stalk yapmak amacıyla kullanılır. Belli bir kullanım şekli yoktur.

Filtreler

İnstagram da yüklenen video veya fotoğrafların üzerinde renk değişikliği yapılmasını sağlayan araçalara filtreler denir. Uygulama içerisinde kullanabileceğiniz bir sürü filtre bulunmaktadır. Yüklediğiniz video veya fotoğraflar için bu filtreleri uygulayarak paylaşımlarınızın daha çok dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Filtreleri video veya fotoğrafınızı paylaşma ekranında görebilirsiniz.

Güncel instagram filtreleri şunlardır;

 • Amaro
 • Clarendon
 • Lark
 • Moon
 • Juno
 • Reyes
 • Crema
 • Slumber
 • Ludwig
 • Aden
 • Perpetua
 • Rise
 • Mayfair
 • Valencia
 • Hudson
 • Sierra
 • X-Pro II
 • Lo-fi
 • Willow
 • Inkwell
 • Hefe
 • Nashville
thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Follow ve unfollow

İnstagram kullanan kişilerin hakim olması gereken pek çok yerim vardır. Follow, takip etme anlamına gelmektedir.

Unfollow da takibi bırakma olarak ifade edilir. İnstagram’dan biri sizi takip ettiği zaman followlamış olur. Bu kişi takip etmeyi bıraktığı zaman ise unfollow etmiş olur.

Gönderi Beğeni/ Yorum Beğeni

Takip edilen veya takip edilmeyen bir hesaptan paylaşılan bir video veya fotoğrafı beğenmemize ve beğendiğimizi göstermek için beğen düğmesine basmamıza denir.

Bir fotoğrafı veya videoyu beğendiğimizi göstermek için paylaşım alt kısmında yer alan kalp düğmesine bir kere basmak yeterlidir. Önceden beğenilen bir video veya fotoğrafı beğenmekten vazgeçmek için kalp işaretine bir kere basmak yeterlidir.

Hashtag

Hashtag, özellikle İnstagram üzerinden satış yapan ya da adını duyurmak isteyen kişiler tarafından sık sık kullanılır. Platformda, belli bir konu kapsamında paylaşım yapıldığını ifade eder. Hashtag kullanımı # işaretiyle yapılır. Bu işaretin ardından konuyla ilgili kelimeler eklenir.

IGTV (Instagram TV)

İGTV 2018 yılında aktif edilen bir İnstagram uygulamalarından birisidir. İGTV’nin doğuş gerekçesi İnstagram içerisinde maksimum bir dakikalık videoların yüklenmesi sorun olmuş, bunun yerine daha uzun videoların yüklenmesi için bu uygulama geliştirilmiştir.

Kullanıcılarına uzun süre video yükleme ve izleme özelliği sunan İGTV şu özelliklere sahiptir.

 • İnstagramın bütün özellikleri gibi İGTV de tamamen mobil yapıya sahiptir. Kullanıcılar İGTV videolarını hem yatay hem de dikey formatta izleyebiliyor.
 • İGTV kullanımı son derece kolaydır. Öğrenmek için ekstra bilgi gerektirmez.
 • İGTV algoritması sizin takip ettiğiniz hesaplara ait videolara öncelik verir.
 • İGTV’yi bütün İnstagram kullanıcıları sorunsuz kullanabilir. İGTV için oluşturulan videolar hem uygulama içerisinden hem de masa üstü, Laptop gibi bilgisayarlardan da yüklenebilir.
 • İGTV işletmelerin hedef kitleleri ile daha da yakınlaşmalarını ve yeni takipçiler bulmalarını kolaylaştırır.
instagram business
instagram business

Instagram işletme hesabı

İnstagram İşletme hesabı işletme statüsünde olan hesapların kullanmasıdır. İşletme hesabında kişisel hesaplarda olmayan bazı özellikler mevcuttur. Özellikle işletme hesaplarının istatistikler kısmı daha gelişmiştir.

Yapmış olduğunuz paylaşım için instagram reklamı vermek isterseniz işletme hesabı statüsünde olmanız gerekir. Kişisel hesaplar reklam çıkamamakta. Yapılan bir paylaşım için instagram da öne çıkarma yani reklam verme işlemine reklam çıkma denir.

İnstagramın Facebook tarafından satın alınmasından sonra iki platformun reklam kısımları birleştirilip Facebook Business Manager adı altında toplandı.

Keşfet

İnstagram uygulaması ile bir dakika içerisinde milyonlarca video yüklenmekte. Uygulama insanların ilgi alanına girebilecek videoları kategoriler ve listeler halinde kullanıcılara sunduğu kısma keşfet denir. Uygulamada keşfet kısmına ulaşmak için alt menüde yer alan “büyüteç” simgesine dokunmak yeterlidir.

Eklenen her video keşfet kısmına düşmez. Bir videonun keşfet kısmında görüntülenmesine “keşfete düşmek” olarak isimlendirilir. Bir videonun keşfete düşmesi için çok fazla beğeni alması ve yorum yapılması gerekir.

Official

Uygulamayı kullanan kişiler sık sık …….official şeklinde biten instagram kullanıcı adlarına denk gelirler. İlk zamanlarda bu kavram bu kadar yoğun değilken, günümüzde son derece popüler bir hale gelmiştir.

Official sözcüğünü genel olarak ünlü insanlar, şarkıcılar, oyuncular ve siyasetçiler kullanır. Bu terimle hesap daha resmi bir görüntü kazanır. Ancak her görünen official kelimesinin resmi bir hesap olduğunu düşünmek yanlış olur. Bu nedenle yine de hesabı iyi bir şekilde araştırmaya fayda vardır.

Post

İnstagram terimleri denildiği zaman pek çok kişinin aklına ilk olarak Post gelir. Pek çok insan post dedikleri zaman genel olarak paylaşım demek isterler. İnstagram’da post denildiği zaman bir kişinin uygulamada paylaştığı fotoğraflar ve videolar akla gelir.

Reklam ve Tanıtım Yapma
Reklam ve tanıtım yapma

Reklam ve tanıtım yapma

İnstagram kullanıcı sayısının artması ile birlikte firmalar buralarda bulunan insanlara markalarını, ürün ve hizmetlerini göstermek için paylaşımlar yapmaya başlayınca İnstagram bu paylaşımları düzene oturtmak, paylaşımların doğru kişilere gösterilmesi için reklam özelliğini devreye aldı.

İnstagram reklam verme kısmı sürekli güncellenmekte, yeni özellikler eklenmekte. İşletmeler tarafından paylaşılan görseller sadece kendilerini takip edenlere gösterilmekte. Firmalar kendilerini takip etmeyenlere de paylaşımlarını göstermek için instagram reklamı vermekte.

Öyle ki daha fazla kişiye gösterim yapabilmek için İnstagram takipçi satın alma yoluna bile gitmekte. Takipçi satın alma yöntemini kesinlikle tavsiye etmemekteyiz. Bu hesabınızın etkileşimine ciddi anlamda zarar verecek, etkileşiminizi düşürecektir.

Eğer bir işletmeniz varsa, paylaşımlarınızın daha fazla kişi tarafından görülmesi ve daha fazla kişinin takip etmesi için İnstagram reklam verme özelliğini mutlaka kullanın.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagram Reklam Verme Nasıl Yapılır?

SFS

İnstagram kullanan çok sayıda kişi sfs ne demek diye merak etmekta. SFS ile kullanıcılar takipçi kazanmak adına belli dönemlerde karşılıklı şekilde profil paylaşımı yapar. SFS kısaltmasının geldiği anlam ise genellikle bu paylaşımlara karşılık gelir.

Profiline SFS yazan kişiler bir ya da birden daha fazla kişiyle anlaşıp profil paylaşımı yapıp bu paylaşımlar sonucunda her iki hesap da takipçi arttırır. Bu ifade daha çok takipçi arttırmak isteyen kişiler tarafından kullanılır.

Stalk

Stalk kelimesi hemen hemen her sosyal medya uygulamasında son derece sık kullanılır. Üstelik sadece İnstagram uygulamasında değil, pek çok uygulamada da kullanılır. Ancak İnstagram kullanımıyla birlikte daha yaygın bir hale gelmiştir.

Genel olarak bir başka insanın hesabını yabancı hesaplar üstünden incelemeye Stalk adı verilir. Stalk, çoğu zaman sahte hesaplardan yapılır.

İnstagram story

İngilizce instagram terimlerinden biri olan story, bu platformu kullanan herkesten duyulabilecek bir kelimedir. Story kelimesi özünde hikaye anlamına gelir. Normal kullanım açısından son derece güzel bir özellik kabul edilen storyler, aynı zamanda e-ticaretle uğraşan kişilerin de kullanması gerekli olan bir özelliktir.

İnstagram Story özelliği sayesinde siz de ürünlerinizin tanıtımını yapan videolar çekerek ürünlerle kampanyalarınızı duyurabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizle çok daha kolay bir biçimde iletişim kurabilirsiniz. Story’ler 24 saat boyunca profilinizde kalır. 24 saat geçince de silinir.

Takip/takipçi

Takip, herhangi bir instagram kullanıcısının paylaşımlarını görmek için üye olma işlemine, takip işlemini yapan kişiye de takipçi denir. Bir hesabın takip edilmesini hesap sahibi isterse izne tabi yani kendisinin onay vermesi ile isterse de otomatik olarak yaptırabilir.

İzne tabi takip daha çok kişisel hesaplarda tercih edilirken, işletme hesapları herkesin takibine açıktır. Hesap sahibi istediği zaman kendisini takip eden kişiyi takipten çıkartabilir. Bu durumda çıkartılan kişiye herhangi bir bildirim gitmez.

Yani çıkartılan kişi çıkartıldığından haberi olmaz. Bir kişi takipten çıkmak istenirse takip edilen hesap sayfasında “takibi bırak” düğmesine basmak yeterli.

TBT

#TBT İnstagram’da en fazla kullanılan hashtagler arasındadır. Çok sayıda kişi yoğun bir şekilde kullanır. TBT, throwback Thursday şeklinde ifade edilen bir terimdir. Genel olarak eski dönemlerde çekilen fotoğrafların paylaşılması sırasında kullanılır.

TBT kelimesinin yanı sıra TB kelimesi de sık sık görülür. Bu iki kelime de eş anlamlıdır. Aktif şekilde İnstagram kullanıyorsanız, bu ifadeye sıklıkla denk gelmeniz mümkündür.

Popüler instagram kısaltmaları nelerdir?

İnstagram terimleri hakkında araştırma yaparken kısaltmalar da son derece önemlidir. İnstagramda en çok tercih edilen kısaltmalar şu şekildedir;

GT: Geri Takip Etme anlamı taşır.

DM: Direckt Mesaj anlamı taşır.

UNF=UNF: Unf, genel olarak unfollow etme anlamı taşıyan bir kısaltmadır. UNF=UNF ise bir hesabı takipten çıktığınız zaman bu kişinin de sizi takipten çıkaracağını gösterir.

TBT: Bu terim thorowback Thursday anlamı taşır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir