1. Anasayfa
 2. İnstagram

En İyi İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları


0

En iyi İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamaları nelerdir öğrenmek istermisiniz. Türkiye de sosyal medya platformları çerisinde en çok kullanılan İnstagram için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları hangileridir sizin için derledik.

Sosyal medya da fotoğraf paylaşımı için en çok sevilen ve tercih edilen platform şüphesiz ki İnstagram. İnstagram kurulduğu ilk yıllarda sadece fotoğraf paylaşımı için kullanılırken bu gün gündemin şekillendiği, haberlerin paylaşıldığı, insanların neler alması gerektiği, insanların en mutlu ve özel anlarının paylaşıldığı, sevdiğimiz ünlülerin günlük hayatlarının sergilendiği bir mecra haline geldi desek abartmış olmayız.

Bu mecrada paylaşım yapan herkesin amacı fotoğraflarının daha çok kişi tarafından beğenilmesini, yorumlanmasını ve paylaşılmasını sağlamak. İnsanların bu amaçlarını gerçekleştirmelerini sağlayan ise çeşitli İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamaları bulunmakta.

Fotoğraf düzenleme nedir?

Çekmiş olduğumuz fotoğrafların çekilen fotoğraf makinesi veya telefon üzerinde oynanması, arzu ettiğimiz şekilde rötüşlenmesine fotoğraf düzenleme denir. Cep telefonlarının fotoğraf çekmek için kullanılmaya başlanması ile fotoğraf düzenlemeyi kolaylaştıran uygulamalar Google Play ve Apple Store de bolca yer almaya başladı.

Çekmiş olduğumuz bu fotoğrafları düzenlemek özel bir bilgi gerektirse de bilen veya bilmeyenler için geçerli olan bir takım ortak ayarlar bulunmakta. Yapılan bu fotoğraf düzenleme uygulamalarının temel dayanağı da işte bu  ortak ayarlar.

Fotoğraf düzenleme işleri içerisinde profesyonellerin tercihi olan Photoshop programı kadar olmasa da kendi işimizi görecek kadar zaman kazandıran ve teknik bilgi gerektirmeyen uygulamaların olması artık bir ihtiyaç haline geldi.

Bu makalemizde İnstagramda gezerken gördüğünüz yada bir arkadaşınızın paylaşıp da size vaav dedirten, sizi hayran bırakan İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamalarını bir araya getirip liste haline getirdik.

İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Sosyal medyanın en çok kullanılan platformlarından biri olan İnstagramda en çok tercih edilen fotoğraf uygulamaları şunlardır;

 • Adobe Photoshop Lightroom CC
 • VSCO
 • Google SnapSeed
 • AutoDesk Pixlr
 • Enlight Photofox
 • Adobe Photoshop Express
 • Prisma  
 • Huji Cam
 • Photo Mate R3

Adobe Photoshop Lightroom CC

lightroom
lightroom

Profesyonel fotoğraf düzenleme yazılımı olan Photoshop programının firması olan Adobe firmasının çıkarmış olduğu bu program size basit ama güçlü çözümler sunmakta. Uygulama çekmiş olduğunuz fotoğraflar üzerinde sayısız kontrol imkanı sunmakta. Ayrıca uygulama Masaüstü Yazılımı olan Adobe Lightroom CC programı ile kolayca senkronize  yani uyumlu çalışmakta.

Platform: iOS | Android

Fiyat: Ücretsiz (Ek olarak Adobe Creative Cloud Photography Plan üyeliği gerekebilir.)

VSCO

Bu uygulama fotoğrafçılar ve çok  fotoğraf düzenleyen kişiler arasında çokça popüler olup kolay uygulanabilene efektlere sahiptir. Uygulama zamanında fotoğrafların doğallığını bozmayan efekleri, geniş düzenleme seçenekleri ve sahip olduğu kaliteli filtreler ile instagrama alternatif olarak piyasaya çıkmıştı.  Başarılı bir instagram fotoğraf düzenleme yazılımı olan VSCO uygulaması Android platformunda benzersiz denilebilir.

Platform: iOS | Android

Fiyat: Ücretsiz

Google SnapSeed

Snapssed uygulaması Google tarafından geliştirilen bir instagram fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Uygulama için eksiksiz ve profesyonel bir uygulamadır denebilir. Uygulama size çekmiş olduğunuz fotoğraflar için keskinliği ve canlılığı artıracak yada azaltacak filtreler sunar. Ayrıca uygulama içerisinde Düzeltme fırçası, süsleme filtresi ve parlaklık filtreleri yanı sıra yaratıcı fotoğraf çerçeveleri, dokular ve aydınlatma efektleri de bulunmakta. Uygulama ile fotoğraflarınızı kırpabilir yada istediğiniz yöne çevirebilirsiniz.

Platform: iOS | Android

Fiyat: Ücretsiz

AutoDesk Pixlr

AutoDesk Piklr uygulaması sadece cep telefonu ile fotoğraf çekip ekranı güzel, menüleri kullanışlı ve donanımlı uygulama arayan kişiler için birebir uygulamadır diyebiliriz. Çekmiş olduğumuz fotoğrafları düzenlerken ben fazla uğraşmayayım bütün ayarları uygulama tarafından yapılsın diyorsanız bu uygulamayı çok seveceksiniz.

Platform: iOS | Android

Fiyat: Ücretsiz

Enlight Photofox

Çekmiş olduğunuz fotoğrafları düzenlemek ve sosyal medya da kolayca paylaşabileceğiniz uygulamalardan biriside Enlight Photofox uygulamasıdır. Uygulamanın ücretli versiyonu oldukça başarılı olup ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır. Uygulamadan sadece ios kullanıcıları yaralanabilmekte..

Platform: iOS

Fiyaı: Ücretsiz

Adobe Photoshop Express
Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express

Mobil cihazlarda kolay kullanılabilen, güçlü ve hızlı bir fotoğraf düzenleme uygulaması arıyorsanız Adobe Photoshop Express sizin için iyi bir alternatif olabilir. Uygulama prpfesyonellerin tercihi olan Photoshop programını yapan firma tarafından yapılmıştır. Normal bir fotoğraf kullanıcının temel düzeydeki basit ihtiyaçları olan fotoğraf kırpma, düzleştirme, fotoğrafı çevirme, kırmızı göz düzeltme gibi özellikleri uygulamada kolayca kullanabilirsiniz. Uygulama hem Android hem de ios telefonlarda çalışabilmekte. Uygulamanın ücretsiz olduğunu da belirtmekte fayda var.

Platform: iOS | Android

Fiyat: Ücretsiz

Prisma  

Bu uygulama şimdiye kadar bahsedilen fotoğraf uygulamalarından farklı olup yapılış amacı ünlü sanatçıların stillerini kullanarak fotoğrafları tuvallere dönüştürüyor. Dünyaca ünlü Munk, Picasso ve daha bir çok stilleri süslemeler ve desenler olarak fotoğraflarınıza uygulayabilirsiniz.

Platform: iOS | Android

Fiyat: Ücretsiz

Huji Cam

Huji Cam uygulaması ile fotoğraflarınızın eskiden kullanılan tek kullanımlık kameraların eğlenceli görüntüsünü alabiliyorsunuz. Uygulamada film simülasyonu, hafif sızıntı etkileri, renk saçakları ile oldukça tatmin eden ISO 400 ‘ün rulosunu çağrıştıran genel bir kontrast görüntüsü bulunmakta. Uygulama sadece İOS işletim sistemine sahip cihazlarda çalışmakta olup ücretsizdir.

Platform: iOS

Fiyat: Ücretsiz (uygulama için satın alma)

Photo Mate R3

Android cihazlar için en kapsamlı instagram fotoğraf düzenleme uygulaması Photo Mate R3 diyebiliriz.Bu uygulamaya sahip olmakla mobil fotoğrafçılığın olmazsa olmazlarından galeriniz için kütüphane ve cihazınız için RAW format fotoğraf düzenleyicisinin de sahibi oluyorsunuz. Uygulama sade Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalışmaktadır. Uygulama ücretli olup 8,09 dolar ücreti ile listedeki ücreti en yüksek uygulama olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Platform: Android

Fiyat: $8.09

Google Play ve Apple Store de şüphesiz bunlardan başka bir sürü instagram fotoğraf düzenleme uygulamaları bulunmakta. Bunlar bizim deneyip tavsiye ettiklerimiz. Sizde buralardan puanı yüksek, olumlu yorumlara sahip uygulamalrı deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca listeye dahil edilmesini istediğiniz başarılı instagram fotoğraf düzenleme uygulaması  varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir