1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Sosyal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar


0

Sosyal ağlar hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri bu makalede topladık. Pandemi veya covid-19 salgını ile beraber insanların kalabalık mekanlardan uzak durarak evde zaman geçirmek istemesi, zaman zaman zorunlu sokağa çıkma yasakları gibi nedenlerle insanlar sosyal medya platformlarında daha çok zaman geçirmeye başlamıştır.

İnsanlar şimdiye kadar olandan daha fazla paylaşım yapmış, şimdikinden daha fazla içerik tüketmiştir. Öyle ki artık büyük markalar, resmi kurumlar haber ve duyurularını insanlara sosyal medya platformları üzerinden duyurmaya başlamıştır.

Sosyal ağlar nedir?

Öncelikle Sosyal ağ nedir? Bunu öğrenelim. Sosyal ağlar, kişilerin birbirleriyle irtibat kurmasını sağlayan mecralardır. Bu mecralarda insanlar genellikle kişisel gelişim bilgilerini, fotoğraflar, alışveriş, kariyer aktiviteleri belirli konular üzerindeki görüşler gibi birçok konuda her gün sosyal ağlar aracılığıyla paylaşım yaparlar.

Etkileşim merkezi haline dönüşen sosyal ağlar kişisel alanlardan daha fazlasına dönüşmeye başladı. Markalar ve firmalarda sosyal mecralarda yerini alınca işlerin rengi birazcık değişiyor diyebiliriz. Globalleşmenin hızına yetişemediğimiz günlerde her marka daha ulaşılabilir ve kullanıcı odaklı olmak için bir sosyal medya hesabı ile bizlere yakın oluyor.

Son zamanlarda insanların kalabalıktan uzak durmak istemesi, alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başlamaları gibi nedenler küçük ve büyük firmalarında bu furyaya katılmasını sağladı. Öyle ki normal zamanda sosyal medya da görmeyi düşünmediğimiz yada bizim ne işimiz var sosyal medya da diyen bir çok firma bu gün sosyal medya da yerini almaya başladı.

Yaptıkları paylaşımlar ve tanıtımlar sosyal ağlarda bulunan birçok kişiye ulaştığından firmalar için ürünlerini daha kolay tanıtabilir şansı doğmuştur. Firmalar neden sosyal ağ platformlarına yönelme sebeplerini gelin hep beraber inceleyelim.

Sosyal ağlar hakkında bilmeniz gerekenler önemli noktalar yazımızın bu kısmında en çok kullanılan sosyal ağ platformları üzerinde duracağız. Peki, İnsanlar en çok hangi sosyal ağları kullanılıyor ve bu Sosyal ağlarda ne kadar zaman harcıyor gelin hep beraber incelelim.

sosyal ağlar hakkında

 Öncelikle son verilere göre Sosyal ağ kullanıcı sayılarını aşağıdaki tabloda görelim.

Sosyal Ağ Platformu

Kullanıcı Sayısı

Facebook

2,5 Milyar

Twitter

350 Milyon

İnstagram

1 Milyar

Youtube

2,5 Milyar

Whatsapp

2,5 Milyar

 • Facebook; Facebook’taki kişilerin %54’lük kısmını erkekler oluştururken %46’lık kısmını kadınlardan oluşturmaktadır. Facebook’u devamlı kullanan kullanıcıların yaş ortalaması genellikle 30-45 yaştan oluşmaktadır.
 • Twitter; Twitter’e baktığımızda ise %40’ının kadın, %60’ı ise erkek olduğu bilinmektedir.
 • İnstagram; Görsele dayalı olan İnstagram kullanıcılarının yaklaşık %51’ini kadınlar oluştururken, %49 ’unu da erkekler oluşmaktadır. İnstagram kullanıcıları arasında en çok 15 – 35 yaşları arasında kullanıcı bulunmaktadır.
 • Youtube; Youtube’ye bakıldığında kullanıcılarının %41’i kadın %59’u ise erkektir.

Sosyal ağlar ticaretinde nabzını tutan yerler haline dönüştüğünden bu oranlar azımsanamaz derece önemli hale geldi. İyi bir sosyal ağ kullanıcı olmak nihayetinde kara dönüştüğünden firmalar ve kişiler bu platformlarda uzunca bir süre boy göstereceğe benziyor.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir