E-Fatura Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Madde

Bu yazımızda E-fatura hakkında mutlaka bilmeniz gereken 10 maddeyi ele aldık. Bu maddeler sayesinde e-fatura süreciyle ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulacaksınız.

  • E-fatura nasıl ve nerede bastırılır?

Elektronik ortamda oluşturulan e faturaların bastırılmasına gerek yoktur.  Gelirler idaresinin işletmeler için açtığı panel üzerinden hazırlanır ve karşı firmaya ya d a kişiye elektronik ortamda iletilir.

  • E-faturanızın üzerindeki bilgiler yeterli mi?

E-fatura üzerindeki bilgiler firma bilgilerinin tamamını ücretlendirmeyi ve ürünü kapsamalıdır. Eğer tüm bilgiler doğru bir şekilde girildiyse yeterli olacaktır.

  • E-fatura kaç gün içinde kesilmeli?

E- fatura alışveriş gerçekleştikten sonraki 7 gün içerinde kesilmelidir. Belirlenen zaman diliminde fatura kesimi yapılmazsa firma faturasız işlem yapmaktan cezai işleme tabii tutulur.

  • E-fatura sayfasının sıra ve seri numarasının kaçtan başladığı önemli mi?

Sıra ve sayı numaralarını sistem otomatik olarak atamaktadır. Bu yüzden sıralama sistemsel belirlenir,  etraf bir önemi yoktur.

  • E-fatura üzerinde not olarak yazılması gereken bilgiler unutulduysa çıktı alındıktan sonra elle yazılır ise kabul edilir mi?

E fatura üzerine sonradan bilgi eklemesi yapılacaksa belge paraflanarak sunulmalı ve korunmalıdır. Bununla birlikte 7 gün içerinde sistemde bilgilerin tekrar güncellenmesi gerekmektedir.

  • E-Fatura sistemi mi yoksa normal fatura sistemi mi daha güvenli?

E-fatura sistemi normal faturaya oranla güvenlidir. Bir diğer taraftan 5.000 TL üzerindeki faturalın elle kesilmesi yasaklanmıştır.

  • E-fatura kimlere gönderilebilir?

Ticari bir alışverişin mevcut olduğu tüm gerçek ve tüzel kişilere e- fatura gönderimi sağlanabilir.

  • E-Fatura sisteminde kayıtlı olan kullanıcıların vergi kimlik numaralarına nasıl ulaşabilirim?

Bu bilgiler fatura üzerinde yazılı olarak beyan edilir. 

  • E-fatura kullanıcılarının dosyalama için ve muhasebe kayıtları için e-faturaların pof formatını ve kâğıt çıktısı almaları şart mı?

Arşivlemek isteyen kullanıcıların çıktı almasında sakınca yoktur.  Sistemde eşleştirmeler de otomatik olarak yapılmaktadır.

  • E-Faturaya ek belge eklenmesi mümkün müdür?

E- faturaya ek belge eklenmesi mümkün değildir.  Tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde belirtilmesi gereklidir.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın