1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagramda En Çok Satan Ürün Kategorileri


0

İnstagramda en çok satan ürün kategorileri hangileridir açıklıyoruz. Cep telefonu kullanımının artması ile birlikte sosyal medya uygulamalarının da hayatımızda çokça yer ettiği bir gerçek.

Artık insanlar sosyal medyayı zaman geçirmek, eğlenmek, bir konuyu araştırmak, bilmediği bir konuyu öğrenmek, ihtiyacı olan bir ürün veya hizmeti satın almak için kullanıyor. İnsanlar ihtiyaçlarını sosyal medyadan alıyorsa bir de satıcı var demektir. Bu da demektirki insanlar artık sosyal medyayı bir şeyler satmak için kullanıyor.

Ülkemizde en çok bilinen ve kullanan sosyal medya uygulaması İnstagram. İnstagramı hem eğlenmek hem de bir şeyler satmak için kullanabilirsiniz. İnstagram üzerinden  kendi markanızı kurup bu markaya ait ürün veya hizmetlerinizi satabilirsiniz.

İnstagram üzerinde yer alan alışveriş özelliği ile paylaşmış olduğunuz ürün görsellerinde ürün etiketleri kullanıp, takipçilerinizi direkt web sitenize yönlendirebilirsiniz.

 Bu makalemizde oldukça popüler olan İnstagram üzerinden hangi kategoriler popüler, hangi kategoriye ait ürünleri satmalısınız? bu konu da tavsiye ve bilgiler vereceğiz.

İnstagramda en çok satan ürün kategorileri
İnstagramda en çok satan ürün kategorileri

İnstagram da satış yapmak

İnstagramdan satış yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir instagram hesabı. Ücretsiz instagram hesabı oluşturarak ürün satmaya başlayabilirsiniz. İnstagram da satış yapmak için en önemli kriter doğru ürün seçmek. Oluşturacağınız İnstagram mağazası ile insanların ilgisini çekecek ürünleri satmalısınız. İnsanların ilgisini çekecek ürünler nelerdir? Öğrenmek için trendleri takip etmelisiniz

İnstagramda satabileceğiniz trend ürünleri belirlemek için aşağıdaki istatistiki bilgiler çok işinize yarayacaktır. Bu istatistiki bilgilere yönelik ürün kategorisi ve ürün araştırırsanız başarıya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

 • Dünya genelinde 1,5 milyar insan İnstagram kullanıyor
 • İnstagram kullanıcılarının 500 milyonu her gün İnstagram hikayeleri kontrol ediyor
 • İnstagram kullanıcılarının üçte ikisi yani bir milyarı 34 yaşın altındadır
 • İnstagram kullanıcılarının %67’si bayan kullanıcılardır

Yukarıdaki bilgiler aklınıza bir takım ilhamlar getirmiştir. Platformun kullanıcılarının çoğunluğunun 34 yaşın altında bayan olması en popüler kategorilerin güzellik, sağlık, fitness, moda, yaşam olduğunu hakkında fikir vermiştir.

İnstagram da satış yapmak için detaylı bir rakip analizi yapmak gerekiyor. Rakiplerinizi bol bol inceleyin, gözlemleyin ve araştırın. Hangi alanlarda başarılılar, hangi alanlarda avantajlılar, hangi alanlarda zayıflar. Bunu öğrenmek için paylaşımlarına yapılan yorumları dikkatli okuyup notlar alın. E-ticarette rakip analizi nasıl yapılır? Konusuyla ilgili yazdığımız makaleyi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

İnstagram da satış yapmak için dikkat edilmesi  gereken hususlar

İnstagram da satış yapmak e-ticaret sitesine göre biraz daha zor olduğunu belirtmek isteriz. İnstagram da satış yapmanın en önemli kuralı diğer platformlar gibi güven verebilmektir. Güven vermek adına yaptığınız her uygulama sizi satışa bir adım daha yaklaştıracaktır. İnstagram güven verebilmek için,

 • Profil fotoğrafınız markanıza ait bir logo veya satış yaptığınız kategori hakkında fikir versin
 • Kullanıcı adınız markanıza ait veya satış yaptığınız sektöre ait olsun. Kullanıcı adınızı gören sizin ne yaptığınızı anlasın
 • Bio kısmında mutlaka adresiniz olsun. Bu kullanıcıya fiziksel adresi olan bir işletme olduğunuzu gösterir.
 • Bio kısmında mutlaka mail, telefon, Whatsapp hattı gibi iletişim kanalları yazılı olsun.
 • Bio kısmında resmi vergi levhası olan firma olduğunuzu özellikle belirtin.
 • Satmış olduğunuz ürünleri kapıda ödeme seçeneği ile satmanız hem daha fazla satmanızı hem de daha fazla güven duyulmasını sağlar.
 • Belli bir tutarın üzerinde ki alışverişlerin ücretsiz kargo ile gönderilmesi satışlarınızı artıracaktır
 • Bio kısmında kişisel kullanım ve hijyen dışındaki ürünler için değişim yaptığınızı belirtmeniz satışlarınızı daha fazla artıracağı gibi size duyulan güveni de artıracaktır.
 • İnstagram kullanıcılarının güvenden sonra en çok dikkat ettikleri nokta doğallıktır. Paylaşımlarınızda ki ürün görselleri mümkün mertebe doğal olsun. Doğal ortamda çekilmiş olsun. Çekilen fotoğrafları bir takım uygulamalarla işlerken fazla abartıya kaçmamaya, ürünün doğal görünümünden uzaklaşmamaya dikkat edin.

Cep telefonu ile nasıl kaliteli fotoğraflar çekilir ve bu fotoğraflar hangi İnstagram Uygulamaları ile işlenir öğrenmek için aşağıdaki makaleleri mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Telefon ile Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Bu bilgilerden sonra instagramda trend olan ürünler ve kategorileri nelerdir onlara bakalım.

İnstagram da satış yapmak için dikkat edilmesi  gereken hususlar
İnstagram da en çok satan ürün kategorileri

İnstagram da en çok satan ürün kategorileri

İnstagram da en çok satan ürün kategorileri şunlardır;

Giyim ürünleri

İnstagramda satış yapılacak trend kategorilerin başında giyim ürünleri gelmektedir. Platformun kullanıcılarının ağırlıklı olarak genç bayanlardan oluşması giyim ürünlerine olan ilgiyi hayli artırmakta. Giyim ürünlerinin çok popüler olması bu kategoride çok rakibiniz olduğu anlamına gelmekte. Sizinle birlikte bu kategoride satış yapan binlerce satıcı bulunmakta. Rakiplerinizin arasından sıyrılıp başarılı olmak için çok iyi bir rakip analizinin yapılması gerekiyor.

Sürdürülebilir giyim ürünleri

İnstagram kitlesinin en büyük özelliği genç bir kitle olması. Gençlerin ise en büyük özelliği sosyal konulara duyarlı olması. Gençler sosyal konulara dikkat eden firmalara daha sıcak bakmakta. Gençlerin dikkatini ve ilgisini çekebilmek için sosyal konulara dikkat edin, bu anlamda paylaşımlar yapın.

Gençler için en önemli konulardan biriside çevre kirliliği, Çevre kirliliğine dikkat eden firmalar gençlerin daha çok sempatisini kazanmakta. Sizde instagram da gençlerin dikkatini çekmek için geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış ürünler satabilirsiniz. Hayvan katliamlarına dikkat çekmek için suni kürk ve vegan deri ürünleri satabilirsiniz. Gençlerin alışveriş tercihleri ile ilgili aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Siteleri ve Z Kuşağı

Takı ürünleri

İnstagram da giyim ürünlerinden sonra en popüler kategorilerden biriside takı kategorisidir. El yapımı ve kişiselleştirilmiş takılar her platformda olduğu gibi burada çok popülerdir. Takı ürünleri satan bir hesabınız varsa sattığınız ürünleri ön plana çıkaracak bir tema kullanmalısınız.

Ürün görselleriniz temanızla uyumlu olduğu kadar dikkat çekicide olmalıdır. Ürün görsellerini mutlaka kendiniz çekin. Çekimlerinizi mümkün mertebe canlı manken üzerinde yapmaya çalışın. Canlı manken üzerinde çekim daha kolay karar verilmesini sağlar.

Ürün görsellerini illa da hazır almanız gerekiyorsa Pinterest sitesini kullanabilirsiniz. E-ticaret için neden pinterest kullanmalı sorusunun cevabı için aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

takı ürünleri

Güzellik ve cilt bakımı

İnstagram platformunun genç bayan bir kitleye sahip olması Güzellik ve Cilt bakımı kategorisini her zaman popüler yapmaktadır. Bu kategoride de masaj rulosu, c vitamini serumlar gibi güzellik ürünleri her zaman popülerliğini korumakta. Güzellik ve cilt bakımı kategorisinde de çok rakibiniz olacak. Bu anlamda rakiplerinizden farklılaşmak için doğal içerikli ürünler satıp bunu ön plana çıkarmalısınız.

Güzellik ve cilt bakımı, Instagram’da her zaman en popüler konulardan biri olmuştur.  Masaj rulosu, C Vitamini serumları gibi güzellik ürünleri ise oldukça dikkat çeken güzellik ürünleri arasındadır ve bu ürünlere duyulan ilgi, oldukça fazladır.

Güzellik ve cilt bakımı ürünlerinin insan sağlığına zarar vermemesi gerekir. Bunun için firmalar sürekli araştırmalar ve deneyler yapar. Bu deneylerde tavşan, fare gibi hayvanlar kullanılır. Son zamanlarda bu konuyu işleyen “Tavşan Ralph” videosunu mutlaka izlemişsinizdir.

Bu konuda sosyal medya da bayağı tartışıldı. Gençlerin çoğunluğu araştırmalarında, deneylerinde canlı hayvan kullanan markaları protesto etmeye başladı. Bu düşünceye sahip gençlerin dikkatini çekmek için deneylerinde canlı hayvan kullanmayan firmaların ürünlerini satabilirsiniz. Paylaşımlarınızda da bunu mutlaka ön plana çıkartın. Bu konuda size fikir verecek olan tavşan Ralph videosunu izlemediyseniz mutlaka izleyin.

Ülkemizde ve tüm dünyada küresel sağlık sorunları günden güne artmakta. Bu da insanları sağlıklarına daha dikkatli olmaya ve sağlıklarına dikkat etmeye zorluyor. Sağlık ürünleri İnstagramda oldukça popüler. Sizde sağlık ürünleri satabilirsiniz.

Yalnız protein tozları, vitamin ürünleri, tıbbı cihaz ve hizmetleri gibi ürünleri Ticaret Politikaları gereği satamayacağınızı unutmayın. İnsanların sağlıklarını takip edebildikleri akıllı saatler, spor aksesuarları, sağlıklı yiyecekler gibi ürünleri instagramda satabilirsiniz.

Dekorasyon ürünleri

İnsanlar yaşadığı ortama çok dikkat eder. Yaşadığı ortamın güzel görünmesi içinde imkanlarını elinden geldiğince zorlar. Yakın çevrelerinde, televizyonlarda veya sanal ortamda gördükleri mekânsal güzelliklerin kendi yaşadıkları ortamlarda da olmasını ister.

İnstagramda dekorasyon ürünleri satabilirsiniz. Bu kategorinin oldukça fazla takipçisi vardır. Dekorasyon hakkında bilgi alıp bunu yaşadığı mekana uyarlamak isteyenler için dekorasyon ürünleri satmak akıllıca bir tercih olabilir.

Fitness ürünleri

Çağımızın en büyük sorunu almış olduğumuz fazla kilolar. İnsanlar almış olduğu kiloları verebilmek yoğun çaba harcıyor. Bu çabayı destekleyecek her türlü araç gereci de gözünü kırpmadan satın alıyor. Bu nedenle instagram da fitness kıyafetleri, fitness ayakkabıları, fitness ekipmanları, çokça satın alınmakta. Sizde bu ürünleri satarak başarılı olabilirsiniz.

İnstagram da satış yapmak için vergi levhası gerekir mi?
İnstagram da satış yapmak için vergi levhası gerekir mi?

İnstagram da satış yapmak için vergi levhası gerekir mi?

İnstagram asıl kuruluş amacıyla fotoğraf paylaşım platformu. Yani satış yapmak için kurulmamıştır. Dolayısıyla da e-ticaret yapmak için en azından şimdilik altyapısı çok müsait değil. E-ticaret yapmak için vergi levhası şartı burada zorunlu değil.

Yani instagram da satış yapmak için instagram tarafından vergi levhası şartı bulunmamakta. Ama veri levhasına sahip olan firmalar her zaman için güven veren firmalar arasında olduğundan vergi levhasına sahip olan ve bunu müşterilerine anlatabilen firmalar daha çok satış yapacaktır.

Tavsiyemiz her ne kadar İnstagram tarafından vergi levhası şart koşulmasa da siz vergi levhası alın. Bunu ön plana çıkartın. E-ticaret demek güven demek. Güveni oluşturacak her türlü adımı atmaktan çekinmeyin.

Sonuç olarak…

İnstagram ülkemizdeki en büyük platformlardan birisi. Çok dinamik bir kitlesi bulunmakta. Bu kitlenin dikkatini çekecek ve onlara güven verecek firmalar her zaman avantajlı bir pozisyona sahip olacak. Bu genç kitlenin dikkatini çekecek ürünleri instagram da satabilirsiniz.

İnstagramda satış yapmak için güven vermeye bu anlamda çokça çaba sarf etmeye devam edin. İnstagram da satış yapmak yukarıda bahsettiğimiz kurallar çerçevesinde çok kolay olduğunu sizde göreceksiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir