1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

E-Ticaret Siteleri ve Z Kuşağı


0

Bir çok uzman önümüzdeki on yılda e-ticaret sektörünü büyüyüp olgunlaşan Z kuşağının şekillendireceğini söylemekte. E-ticaretsitesi.com olarak Türkiye de ki Z kuşağı trendlerini ve bu trendlerin satışlarınızı nasıl etkileyebileceğini ve bunu konuda sizlerin neleri yapabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Z Kuşağı nedir?
Z Kuşağı nedir?

Z Kuşağı nedir?

Z kuşağı, internetin aktif olarak kullanılmaya başlandığı yıl olan 1995 yılında doğan kesimi ifade etmek için kullanılan terimdir. Türkiye de ise internet aktif olarak 2000 yılından sonra kullanılmaya başlandığı için 2000 yılından sonra doğan çocuklara Z kuşağı denmektedir. İster 1995 yılında isterse de 2000 yılında doğmuş olsunlar gerçek olan şu ki bu gençler bu gün üniversiteyi bitirme aşamasında yada yeni yeni bitiriyorlar.

Üniversiteyi bitiren bu insanlar yavaş yavaş işgücüne katılmaya başlayacak. Türkiye nüfusunun yaklaşık %23’lük kısmını Z kuşağı diye tabir ettiğimiz 2000 sonrası doğan gençler oluşturmakta. Bu durum piyasadaki en güçlü tüketici grubun Z kuşağı olduğunu göstermekte. Anlayacağınız Z kuşağı bugünü ve yarını şekillendiriyor.

Dijital nesilden bahsediyoruz

Z kuşağı olarak tanımladığımız gençlerin en büyük özelliği direkt teknolojinin, dijitalin içinde doğmuş olmaları. İnternet çağı dediğimiz dönemde doğan bu gençler %100 akıllı telefon kullanım oranına sahip. Ayrıca bu gençler diğer insanlardan daha fazla sosyal medya hesabına sahip, diğer insanlardan daha fazla sosyal medyayı kullanıp, daha fazla sosyal medya da zaman geçiriyor. Z kuşağı gençlerinin yüzde ellisi sosyal medya ve online videolar ile etkileşim kurmak için çaba sarf ediyor.

Dikkat çekmek için 8 saniyeniz var

Dikkat çekmek için 8 saniyeniz var

Şu bir gerçek ki Z kuşağının dikkat süresi Y kuşağına (1960-1990 arası doğanlar) göre daha kısa.  Z kuşağı gençlerin ortalama dikkat süresi 8 saniye. Bu şu demek ilk 8 saniye de dikkatlerini çektiniz çektiniz, yoksa dikkatleri başka alana kayıyor. Anlayacağınız Y kuşağındaki insanların ortalama dikkat sürelerinin üçte ikisi oranında ki bu Z kuşağının dikkatlerini çekmek sanıldığı kadar kolay değil.

Bu kısa aralık dilimi markaları, e-ticaret sitelerini, bu kuşağın dikkatlerini çekebilmek için Z kuşağı insanlarının tercihlerini daha iyi bilmeye ve bu bildiklerini en etkili bir şekilde kullanmaya zorluyor.

Z kuşağının 3 temel tüketici davranışı

Z kuşağı neslinin satın alma tercihlerindeki en önemli faktör “yeniyi” deneyimlemek. Bu sebepten dolayı tüketici ürünleri kategorisinde yer alan küçük markaların büyük markalara oranla daha hızlı büyümesinin sebebi budur diyebiliriz. Z kuşağı için markanın sunmuş olduğu deneyim markanın kendisinden daha önemli. Yani gençler için marka tercihinde en önemli kriter kendilerine ne tür bir deneyim yaşattığı.

O yüzden büyük, küçük fark etmez firmalar bu Z kuşağı gençlerin tercih sebebi olmak istiyorlarsa onlara ne tarz deneyim yaşatabilecekleri konusuna çok önem vermeli. Deneyimlemenin haricinde Z kuşağı için aşağıdaki kriterlerde önemli.

 • Fiyat odaklılık
 • Hikayeyi yaşamaya odaklılık
 • Görsel odaklılık

Fiyat odaklılık

Satılan bir ürününü mevcut fiyatından almaktansa indireme girmesi kampanyalı fiyatdan satın almak Y kuşağına göre Z kuşağında daha fazla. Y kuşağı para harcama konusunda daha çok dürtüsel hareket ederken  Z kuşağı para harcamaya daha pragmatik yani faydacı yaklaşmakta.

Ayrıca Z kuşağı gençlerin yerel bir satıcıyı destekleme veya çevreyi desteklemek olduğuna inandıktan sonra parayı ikinci plana alma konusunda daha duyarlı olduklarını söyleyebiliriz.

Hikayeyi yaşamaya odaklılık

Çağımızın yeni tüketicileri olan Z kuşağı gençlerin kesin marka tercihleri budur diyemiyoruz. Bu durum aslında firmalar için bu Z kuşağı gençlere kendilerini anlatmak, onların tercih sebebi olmak ve sadakatlerini kazanmak için bir fırsat.

Markalar eğer Z kuşağının saygı ve sadakatini kazanmak istiyorsa sürdürülebilirlik ve eşitlik üzerine kurulmuş bir iş modeli oluşturmalıdır. Çünkü Z kuşağı nesli markaların ne söylediklerinden ziyade ne yaptıklarına bakıyor.

Görsel odaklılık

Z kuşağı nesli görüşlerini önemsedikleri gibi görüşlerinin de önemsenmesini istiyorlar. Z kuşağı kimliklerini önemseyen bu gençler satın alma tercihleriyle de kabul görmek, tercihlerini görünür kılmak istiyor. Bu gençler için kelimelerden ziyade görünürlük daha önemli. Yani bin kelimedense bir görsel yeterli oluyor. Z kuşağı için görsel iletişim sözel mesajlaşmadan önce geliyor.

teşekkür ederiz
Sonuç olarak

Sonuç olarak…

Sayıları günden güne artan Z kuşağını e-ticaret siteleri, markalar dikkate almak zorunda. Şimdilik %23 gibi bir orana sahip olan bu nesil ilerleyen zamanlarda daha kalabalık sayılara ulaşacak. Şu an ki haliyle bile çok büyük ticari hacme sahip olan bu nesli anlayan firmalar başarılı olacak.

Ortalama 8 saniye süresi olan bu nesli anlamak, onların tercihi olmak, onların sadakatini kazanmak için tabiri caizce onların suyundan gitmek gerekiyor.

Z kuşağının tercihi olmak için sitenizde görsel odaklılığa çok önem verin. Ürün açıklamalarınızda binlerce kelimeden ziyade bu binlerce kelimeyi anlatacak görsel kullanmanız çok önemli. Z kuşağı gençlerinin sizden alışveriş yapması için bol bol kampanyalar yapın.

Unutmayın bu gençler zeki, bu gençler araştırmacı, her şeyi araştırıyorlar. O yüzden gerçek indirimler yapın. Son olarak direkt teknolojinin içinde doğan bu nesil sosyal medyayı çok iyi takip ediyor. Bütün sosyal medya mecralarında varlar.

Sosyal medya mecralarında ne kadar çok olursanız, bu kuşağın duygu düşüncelerine hitap edecek başta görsel ve sözel paylaşımlar yaparsanız o kadar çok sadakat kazanacaksınız. Bir e-ticaret sitesi olarak, marka olarak sosyal olaylara duyarsız kalmayın, bu anlamda görsel paylaşımlar yapın. Emin olun bu neslin vazgeçilmezi olursunuz.

Unutmayın toplum sürekli değişmekte ve değişmeye de devam edecek. E-ticaret siteleri, markalar ve pazaryerlerinin geleceklerini en iyi şekilde planlayabilmeleri için önümüzdeki yıllarda en büyük tüketici konumunda olacak olan Z kuşağının tercih ve sadakatlerini kazanmak için şimdiden plan, program yapıp harekete geçmeli.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir