1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-ihracat Devlet Teşvikleri Nelerdir?


0

E-ihracat devlet teşvikleri nelerdir? hemen öğren. E-ihracat yapan firmalar, yurt dışında yaptıkları faaliyetler dahilinde bir miktar devlet teşviki alabilirler. E-ihracat devlet teşviki almak için e-ihracat amacıyla kullanılan web sitesinin, ihracat yaptığı ülkenin ya da pazarın kullandığı dile uygun olarak yerelleştirilmesi ya da uygun lokalizasyonunun yapılması gerekir.

E-ihracat devlet teşvikleri alabilmek adına e-ihracat aracılığı ile satılacağı planlanmış olan ürünlerin hepsinin Türkiye’de üretilmiş olması şartı vardır. E-ihracat firmalarının büyük bir kısmı arkalarına almış oldukları devlet teşvikleri nden dolayı yurtdışındaki pazarlara son derece güvenli bir şekilde girebilirler.

E-ihracat noktasında ilk etapta yatırım maliyetlerini tam olarak karşılayamayacak olan firmalar için e-ihracat devlet destekleri, aynı zamanda şirketlerin büyüme sürecine de önemli oranda bir katkı sağlar. Yurt dışında yatırım yapan firmalar için verilen devlet teşvikleri, firmaların faaliyet süreçlerine ilişkin şekilde sunulur.

Bununla beraber yurt dışında şirket açmak isteyen kişiler için de devlet destekleri sunulur.

E-ihracat devlet teşvikleri
E-ihracat devlet teşvikleri

E-İhracatta devletin destek teşviği verdiği alanlar nelerdir?

Devletin e ticaret sektörü için verdiği destekler, aynı zamanda firmalara büyük oranda maddi kazanımlar sağlar. E-ihracat devlet destekleri, yurt dışında yer alan pazarlara açılma arzusu olan firmaların ihtiyaç duydukları kısımlarda destekleme amacıyla verilen teşviklerdir.

Teşvikler ve destekler, e-ihracat sırasında yurt dışındaki pazarlara açılma sürecinin hemen hemen her aşamasında firmalara destek sağlamayı öngörür. Teşvikler ve destekler Ticaret Bakanlığı tarafından verilir. Teşvikleri alabilmek için ise Ticaret Bakanlığı’nın ya da İhracatçı Birliklerin ilgili birimlerine başvuru yapmak gerekir.

Ticaret Bakanlığı tarafından ihracat amacıyla verilen teşviklerden faydalanmak istenmesi durumunda bazı koşulların sağlanması gerekir. Aynı zamanda belli bir sürecin de izlenmesi gerekir. Teşvikler ve destekler için belirlenmiş olan hem alt hem de üst sınırlar bulunur. E-ihracatta devlet tarafından teşvik verilen alanlar şöyle sıralanabilir;

 • E-ihracat yapmak amacıyla ödenmesi gereken marka tescili ile pazara girişin seyahat giderleri,
 • İhracatçılar tarafından da desteklenen yurt içi ve yurt dışındaki fuarlara katılım giderleri,
 • Bazı ülkelerde düzenlenen tanıtım ya da pazarlama gibi faaliyetler,
 • E-ihracat yapmak amacıyla yurt dışında açılacak olan açılış ofisi, depo, mağaza ya da satış yeri gibi birimler için destekler,
 • Yurt dışında e-ihracat yapmak amacıyla dizayn edilmiş olan yerelleştirilmiş web sitelerine harcanan dijital reklam giderleri,
 • Tanıtım amacıyla yurt dışına gönderilen birtakım promosyon malzemeleri,
 • Gazete, dergi, radyo, billboard ya da televizyon gibi geleneksel medyanın unsurlarında yayınlanma planı yapılan yerel dilde ilanlar için de teşvik verilebilir.
E-ihracat devlet teşvikleri
E-ihracat devlet teşvikleri

E-İhracat devlet teşvikleri nelerdir?

E-ihracat devlet teşvikleri nelerdir diye merak edip araştırma yapan kişilerin karşısına; Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan farklı alanlar ve farklı ihracat kolları çıkar. Bu alanlar ve kodlar için farklı destek bulunur. Bu teşviklerden aynı zamanda e-ihracat firmaları da yararlanabilirler. Bu destekler;

 1. Marka tescil ve korunma desteği
 2. Pazar araştırması seyahat desteği
 3. Rapor desteği
 4. Şirket satın alma desteği
 5. Belge desteği
 6. Birim desteği
 7. Reklam ve tanıtım desteği
 8. Fuar desteği
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir