1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Seo

En İyi Ücretsiz SEO Araçları


0

En iyi ücretsiz SEO araçları ile web sitesinizi analiz edip arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. SEO araçları genelde ücretli olsada ücretsiz SEO araçları da bulunmakta. Bu ücretsiz seo araçları ile sitenizi analiz edin, site trafiğinizi takip edin.

En iyi ücretsiz SEO araçları
En iyi ücretsiz SEO araçları

SEO çalışması nedir?

İster e-ticaret sitesi açın ister bir blog sitesi açın herkesin amacı Google da ilk sayda da ve ilk sırada olmak. Yapılan çalışmaların amacı bu. Bu amaçla yaptığımız çalışmalara genel itibariyle seo çalışması deniyor. Yaptığımız bu seo çalışmalarının ne kadar doğru olduğunu ve ne kadar başarılı olduğumuzu ölçümlememiz gerekiyor. Seo analiz yapılabilmesi için geliştirilen bir çok ücretli ücretsiz seo aracı bulunmakta. Her seo aracının kendine mahsus bir takım avantajları bulunmakta. Bu yazımızda seo çalışmalarınızda size yardımcı olacak ücretsiz seo araçları nelerdir onları listeledik.

En iyi ücretsiz SEO araçları nelerdir?

Sitenizin SEO çalışmalarında kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz SEO araçları şunlardır;

 • Google PageSpeed Insights
 • SEMrush Site Audit
 • Screaming Frog SEO Spider
 • Rank Math
 • Yoast SEO
 • Google Analytics
 • Google Data Studio
 • SEMrush Sensor
 • Panguin Tool
Google PageSpeed
Google PageSpeed

Google pageSpeed ınsights

Bu seo aracı sitenizin hızını analiz edebilir ve sitenizin daha hızlı açılması için hız optimizasyonu ile ilgili tavsiyeler alabilirsiniz. Bu araç Google tarafından geliştirilmektedir.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr adresinden gelen sayfa da sitenizin adresini yazarak test yapabilirsiniz.

SEMrush site audit

Bu seo analiz aracı en başarılı ücretli seo analiz araçlarından biri olan Semrush firması tarafından geliştirilmektedir. Bu araç ücretsiz bir araç olup sitenize ait 130 web sitesi sorununa kadar teknik SEO denetimi yapabilirsiniz.

https://www.semrush.com/siteaudit/ adresinden sitenizin teknik analizini yapabilirsiniz.

Screaming frog SEO spider

Bu ücretsiz seo analiz aracı ile sitenizin teknik sorunlarını düzeltmek için 500 URL’ye kadar tarama yapabilirsiniz.

https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ adresinden önce uygulamayı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Kurulum tamamlandıktan sonra sitenizin adresini yazarak analiz yaptırabilirsiniz.

rank math
rank math

Rank math

Rank Math, WordPress siteleri için geliştirilmiş bir seo eklentisidir. https://rankmath.com/ adresinden eklentiyi indirip sitenize entegre ettikten sonra tamamen optimize edilmiş bir wordpress sitesine sahip oluyorsunuz.

Yoast SEO

Yoast SEO da wordpress site için geliştirilen bir seo eklentisidir. https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/ adresinden eklentiti bilgisayarınıza indirip sitenize entegre ettikten sonra wordpress sitenizin site içi optimizasyonunu yaptırabilirsiniz.

Google analytics

Google Analytics Google firması tarafından geliştirilen bir analiz uygulamasıdır. https://analytics.google.com/analytics/web/ adresinden üye olup size verilen kodu sitenize ekledikten sonra sitenize ait ziyaretçi bilgilerini görebilirsiniz. Web sitesi olan herkesin mutlaka kullanması gerekn bir analiz aracıdır.

Google data studio

Google Data Studio Google tarafından geliştirilen bir analiz aracıdır. https://datastudio.google.com/ adresinden sitenize ait etkileşimli seo analiz raporları hazırlayabiirsiniz.

SEMrush sensor

SEMrush Sensor en iyi seo analiz sitelerinden olan Semrush firması tarafından kullanıma sunulan bir seo aracıdır. https://www.semrush.com/sensor/ adresinden sitenizi yazıp sitenizin arama sonuçlarındaki değişimleri izlemenizi sağlar.

Panguin tool

Panguin Tool Google algoritma güncellemelerine karşı sitenizin trafik performansını kontrol etmenizi sağlar. https://barracuda.digital/panguin-tool/ adresinden sitenizin bağlı olduğu Google Analytics hesabına erişim izni verdikten sonra algoritma güncellemelerine ait site trafiğinize erişebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aybars Arslantürk Marmara Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Bilgisayarlarla erken yaşta tanışması onun teknoloji alanındaki merakını ve becerilerini şekillendirmiştir. Kariyerine adım attığı SEO dünyasında kendini geliştiren Aybars şu anda bir SEO ajansında uzman olarak çalışmaktadır. SEO alanındaki derinlemesine bilgisi ve stratejik yaklaşımıyla markaların çevrimiçi görünürlüğünü en üst düzeye çıkaran kampanyaları yönetir. Basketbol oynamak onun için hem eğlenceli bir aktivite hem de rekabetçi ruhunu besleyen bir tutkudur. Aynı zamanda seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek ve farklı kültürlerle etkileşimde bulunmak onun vizyonunu genişletir ve yaratıcı düşünmesine katkı sağlar.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir