E-Ticaret Nasıl Yapılır? – (Bundan daha Detaylı Rehber Yok)

E-ticaret nasıl yapılır sorusu e-ticaret yapmak isteyen kişilerin en çok aradığı sorulardan biridir. Zira her yıl binlerce işletme ve girişimci e-ticaret yapmak için harekete geçiyor. Bir önceki yılın verilerine bakıldığında e-ticarete başlayan firma sayısının %275 arttığını rahatlıkla görebiliriz.

İnternetten satış yapmaya başlayan işletme sayısı ile birlikte internetten alışveriş yapan insan sayısı da hızlı bir artış göstermiştir. İnternet kullanan insanların %90’ı her ay bir e-ticaret sitesini veya Pazar yeri mağazasını ziyaret etmekte olup, ziyaret edenlerin %76.8’i de internetten ürün veya hizmet satın almakta.

Küçük, orta veya büyük fark etmez dünya çapında ki binlerce işletmeler ile rekabet edip milyonlarca müşteriye satış yapmak istiyorsanız mutlaka e-ticaret sitesi açmalısınız.

Fiziksel dükkan sahibi olup satışlarını internet üzerinden devam ettirmek isteyen binlerce işletme bulunmakta. Bu işletmelerin bir çoğunun e-ticaret sektörü deneyimi olmadığı için e-ticaret nedir, e-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret sitesi nasıl kurulur konularında bilgisi bulunmamakta. Bu makalemizde e-ticaret sitesi kurmak isteyen, e-ticaret nasıl yapılır öğrenmek isteyen kişilere yol haritası olacak bilgiler vereceğiz.

Hadi başlayalım!

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, tüketicilere ürün veya hizmetlerin internet ortamında sunulup satın almalarının sağlanması ile ortaya çıkan ticaret türüne denir. E-ticaret elektronik ticaret olarak da adlandırılır. E-ticarette ürünlerin satışı, satılan ürünlerin dağıtılması, satılan ürünlerin ödemelerinin alınması, reklam ve pazarlama çalışmalarının yapılmasına ait bütün süreçler internet üzerinden gerçekleştirilir. E-ticaret fiziksel ticaretle bir çok yönden benzerlik göstermektedir.

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen işletme ve girişimcilerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için mutlaka bir e-ticaret sitesi kurmaları gerekir. E-ticaret sitesi kuran işletmeler isterlerse ürünlerini Trendyol, HepsiBurada, N11 gibi Pazar yerleri üzerinden de satabilir.

İster kendi e-ticaret sitesi üzerinden, iterse de Pazar yerlerinde mağaza açarak satış yapılıyor olsun fark etmez e-ticaret yapacak olan kişilerin ilk önce e-ticaret eğitimi almaları, e-ticaret nasıl yapılır konularında bilgi sahibi olmaları gerekir. E-ticarette E-ticaret hakkında eğitim alıp e-ticaret süreçleri hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra başarılı olunabilir.

E-ticaret Nasıl Yapılır?Pin

8 Adımda E-Ticaret Nasıl Yapılır?

İnternetten ürün veya hizmet satmak isteyen işletme, girişimci veya kişiler aşağıda adımları izleyerek kolayca e-ticaret nasıl yapılır öğrenebilir. E-ticaret yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

1-Satmak istediğiniz ürünleri belirleyin

2-Pazar araştırması yapın

3-Şirketinizi kurun

4-Bir alan adı satın alın

5-E-ticaret altyapınızı belirleyin

6-Ürünlerinizi ekleyin

7-Ürünlerinizi yayınlayın

8-İnternette satış yapmaya başlayın

1-Satmak istediğiniz ürünleri belirleyin

E-ticarete başlamadan önce atılması gereken ilk adım internette satılacak ürün türlerinin neler olduğunu belirlemektir. Satılabilecek milyonlarca ürün ve binlerce ürün kategorisi bulunmakta. Bu binlerce kategori ve milyonlarca ürün arasında “ben ne satarsam başarılı olabilirim” sorusunu sorup sahip olduğunuz imkanlar, aldığınız eğitim ve sahip olduğunuz yetenekler çerçevesinde düşüp bir karar vermeniz gerekiyor.

Eğer fiziksel bir işletmeniz varsa karar vermeniz daha kolay olacaktır. Hali hazırda satmış olduğunuz ürünlerin aynılarını satmaya devam edebilirsiniz. Veya fiziki dükkanınızda bir takım nedenlerden dolayı satamadığınız bir çok ürünü satmaya da başlayabilirsiniz.

İnternette ne satacağınıza karar veremediyseniz mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız. Araştırma yapmak için yayınlanmış olan araştırma raporlarını, yayınlanmış olan istatistik sonuçlarını inceleyebilirsiniz. En çok bilinen ve alışveriş yapılan alışveriş sitelerini, Pazar yerleri sitelerini ziyaret edip en çok satılan ürünler neler, en yeni eklenen ürünler neler inceleyebilirsiniz.

Ürün araştırması yaparken herkesin yaptığı şu hatayı yapmamalısınız; “Bir ürün çok satıyor, bende satmalıyım” düşüncesine kapılmayın. Satacağınız ürünü sahip olduğunuz imkanlar, bilgi düzeyiniz, ürünü tedarik etme şekliniz, yaşadığınız coğrafya gibi kriterlerden geçirip öyle karar verin. Bir ürünün çok satılıyor olması sizin de çok satacağınız anlamına gelmemektedir.

İyi Bir İş Fikriniz OlsunPin

2-Pazar araştırması yapın

Satacağınız ürünü araştırırken o ürünü sizinle beraber satan işletmeleri, e-ticaret sitelerini de araştırmalısınız. Mevcutta aynı ürünü satan kişilerle rekabet edip edemeyeceğinizi, mevcut rakiplerinizden fiyat avantajı sağlayıp sağlayamayacağınız konularını da netleştirmelisiniz.

Satmayı düşündüğünüz ürünün pazarındaki en büyük firma kim, bu firma pazarın ne kadarına hakim, satmayı düşündüğünüz ürünün Pazar hacmi nedir, satmayı istediğiniz ürünün kar marjı nedir gibi konularda detaylı bir Pazar ve rakip araştırması yapmalısınız.

Pazar ve rakip analizi yaparken kullanabileceğiniz bir çok CRM ve tool bulunmakta. Bu toollardan en önemlisi Google Trends aracıdır. Google Trends sayesinde satmayı düşündüğünüz ürünün ilgi düzeyi nedir, insanlar hangi bölgelerde en çok neyi araştırıyor konularına cevaplar bulabilirsiniz.

3-Şirketinizi kurun

İnternette satış yapmak için mutlaka şirket kurmuş olmanız gerekmekte. Şirket kurmadan satış yapmak sizi mali ve hukuki konularda sıkıntıya sokabilir. E-ticaret yapmak için şirket kurmak sattığınız ürünlere fatura kesebilmek için gereklidir. Ülkemiz kanunlarına göre fatura kesmeden, vergi vermeden satış yapmak suç teşkil etmektedir.

E-ticaret yapmak için kurabileceğiniz şirket türü şunlardır;

Yukarıdaki şirket türlerinden en kolay kurulanı ve kuruluşunda az bürokrasi ve gideri olan şirket türü Şahıs Şirketidir. Şirketinizi kurduktan sonra destek almak için bir muhasebeci veya Mali Müşavir ile anlaşmanız gerekiyor.

Şirketinizi kurduktan o sonra satmayı düşündüğünüz ürünler için başka özel bir belge gerekip gerekmediğinizi iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Şirketinizin kuruluşunu tamamladıktan sonra mutlaka bir iş planı hazırlamalısınız. İş planı sizi disipline edecek olup, sürpriz durumlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. İş planı hazırlarken hedef kitlenizi iyi tanımlayın ve belirleyin. Doğru yapılmış bir hedef kitle analizi başarılı olup olamayacağınız konusunda doğrudan etkilidir.

Hedef kitle belirlerken tavsiyemiz çok geniş bir hedef kitleyi hedeflemeyin. Çok geniş hedef kitle pazarlama ve reklam süreçlerinizde, yeni hedefler belirleme noktasında size sıkıntı oluşturabilir. İdeal müşteri tipinizi tanımlayıp onların ilgisini çekecek ürünler satmaya çalışın.

Alan Adı Satın AlınPin

4-Bir alan adı satın alın

Yukarıda ki süreçleri tamamladıktan sonra ürünlerinizi satabilmek için mutlaka bir e-ticaret sitesi kurmak gerekiyor. E-ticaret sitesi kurabilmek için mutlaka bir alan adı satın almalısınız. Alan adı işletmenizin veya markanızın adı demektir.

Alan adı satın alırken aşağıdaki kriterlere dikkat etmenlisiniz. Alan adı alırken dikkat edilecek hususlar şunlardır;

 • Yazması kolay
 • Kısa
 • Akılda kalıcı
 • İşletmenizle alakalı
 • Telaffuzu kolay
 • Duyulunca başka çağrışışım yaptırmayan

kelimelerden oluşmalıdır.

Alacağınız alan adının .com uzantılı olmasına dikkat edin. Dünya üzerinde en çok kullanılan, tercih edilen ve bilinirliği en yüksek uzantı türü .com uzantısıdır.

Bu gün binlerce alan adı uzantısı bulunmaktadır. Sektörünüzle alakalı diğer uzantılar alınmaya müsait ise onları da almanızda fayda var.

5-E-ticaret altyapınızı belirleyin

E-ticaret siteniz için alan adına karar verdikten sonra netleştirilmesi gereken bir diğer konu e-ticaret sitesi yazılımı ne olacak konusudur. E-ticaret yazılımı konusunda 3 tane seçeneğiniz bulunmakta. Tercih edebileceğiniz e-ticaret yazılım türleri şunlardır;

 1. Ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımları
 2. Hazır e-ticaret sitesi yazılımları
 3. Özel kodlama e-ticaret sitesi yazılımı

Yukarıda ki yazılım türlerinin hepsinin bir birine göre bir takım üstünlükleri bulunmaktadır. Yazılım türünü seçerken faaliyette bulunacağınız sektörü, ticari hedeflerinizi ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurun.

E-ticaret sitesi kurarken nakit sıkıntınız varsa veya e-ticarete çok sermaye yatırmadan deneyimlemek istiyorsanız Opencart, Woocommerce, Magento gibi açık kaynak e-ticaret yazılımlarını tercih edebilirsiniz.

Hazır e-ticaret sitesi yazılımı olarak hizmet veren bir çok firma buunmaktadır. Bu firmaların bir çok hazır e-ticaret paketleri bulunmaktadır. İhtiyacınıza en uygun paketi satın alabilirsiniz.

Hangi yazılım türünü seçerseniz seçin açmak istediğiniz e-ticaret sitesi aşağıdaki temel özelliklere sahip olmalıdır. Bunlar;

 • Kullanımı kolay bir ara yüz
 • Sepete kolayca ürün ekleme/çıkarma ve kolay bir ödeme süreci
 • Mobil uyumlu tasarım
 • Yüksek kaliteli ürün görselleri
 • Müşteri yorumları
 • İletişim sayfası ve SSS
 • Bir SSL sertifikası
 • Farklı ödeme seçenekleri
 • Kolay teslimat yöntemleri
 • Açık ve anlaşılması kolay bir iade politikası
 • Sosyal medya profillerine bağlantılar

Müşterilerinizin bilgilerini güvence altına almak ve onlara güven verebilmek için sitenizde mutlaka SSL sertifikası olsun.

Son olarak e-ticaret yazılımına karar verdikten sonra sitenizin yayın yapabilmesi için hosting yani sunucu hizmeti satın almalısınız. Alacağınız sunucu hizmetinin hızı ve kesintisiz yayın yapabilecek özelliklere sahip olmasına dikkat edin.

6-Ürünlerinizi ekleyin

Açık kaynak, hazır e-ticaret sitesi veya özel yazılım e-ticaret sitesini kurduktan sonra artık ürünlerinizi ekleyip satışa başlayabilirsiniz. E-ticaret sitesine ürün ekleme en önemli kısımlardan biridir. Satış başarınız e-ticaret sitenize eklediğiniz ürünlerin başarısına bağlıdır. Bu nedenle ürünleri eklerken ürün görsellerinin her açıdan net bir şekilde çekilmiş fotoğraflardan oluşmalıdır.

Ürün açıklamaları teknik bilgilerden ziyade insanların akıllarındaki sorulara cevaplar niteliğinde olmalıdır. Ürün açıklamalarının noktalama kurallarına uygun, devrik cümlelerden oluşmamasına dikkat edin. Ürün açıklamalarını ürün hakkında detaylı bilgiler veren videolar ile destekleyin.

Sosyal Medya ReklamlarıPin

7-Ürünlerinizi yayınlayı

Ürün açıklamaları ve ürün görsellerini ekledikten sonra ürünlerinizi kullanıcılarınızın erişimine açın. Eklemiş olduğunuz ürünleri faaliyet alanlarınıza uygun sosyal medya platformlarında paylaşın. Ayrıca sektörünüze uygun forum tarzı internet sitelerinde de yayınlamayı unutmayın.

8-İnternette satış yapmaya başlayın

Artık internetten satış yapmak için hazırsınız. Bundan sonra ürünler nasıl daha fazla satılabilir senaryoları belirlemelisiniz. Ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizin yanında Trendyol, HepsiBurada, N11 online Pazar yerleri sitelerinde de satabilirsiniz. İngilizce bilginiz varsa Etsy, Amazon, Aliexpress gibi global Pazar yeri sitelerinde de satış yapmak daha fazla satış yapmanızı sağlayacaktır.

Başarılı bir şekilde internette satış yapmak için en iyi 5 yöntem

E-ticaret sitesi kurmak, bunu satışa hazır hale getirmek bir emek gerektirse de asıl süreç site kurulduktan sonra başlıyor. Sitenizin başarılı olup olmadığı satış performansına göre değerlendiriliyor. E-ticaret sitenize çok satış yapabilmeniz için kullanabileceğiniz en iyi yöntemler şunlardır;

 1.     Etkileyici içerikler oluşturun.
 2.     Ürün görselleriniz ilgi çekici olsun.
 3.     E-ticaret sitenize iletişim bilgilerinizi ve müşteri yorumlarını ekleyin.
 4.     Müşterilerinize kolay bir alışveriş ve ödeme süreci sunun.
 5.     E-ticaret sitenizden sosyal medya profillerinize bağlantı verin.

E-ticaret sitesi kurduktan sonraki adımlar

E-ticaret sitesi kurduktan sonra daha fazla satış yapmak için atmanız gereken adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • E-posta pazarlama
 • SEO çalışması
 • Google Analytics ve ısı haritaları
 • Dijital Pazarlama çalışmaları

yapmalısınız. Yukarıda ki adımları ne kadar titizlikle yaparsanız satış başarınızda o kadar fazla olacaktır.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın

1