1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram Takipçi Satın Alma


0

İnstagram takipçi satın alma faydalı mıdır, değil midir sorusuna cevap veriyoruz. Cep telefonlarında internet kullanımı ile birlikte sosyal medya uygulamalarının sayısında ve kullanımında artış olmuştur. Sosyal medya uygulamaları içerisinde İnstagram ayrı bir yere sahiptir.

Yediden yetmişe herkesin bir İnstagram hesabı bulunmaktadır. Bunun yanında sektör fark etmeksizin her işletme kendisine instagram hesabı açarak bu mecrada pozisyon kazanmaya çalışmakta. İşletmelerin, e-ticaret sitelerinin bütün sosyal medya platformlarında bulunması gerektiğini ısrarla vurgulamaya çalışıyoruz.

Bütün işletmelerin sosyal medyada özelliklede İnstagramı kullanmalı derken, kullanımdan kaynaklanan bazı sorunlarında olduğunu gözlemlemekteyiz. Bunlardan bizce ne önemlisi İnstagram takipçi satın almak.

Bu makalemizde e-ticaret sitelerinin, işletmelerin, firmaların İnstagram da takipçi satın almanın zararları nelerdir, İnstagram takipçi satın almak neden zararlıdır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

İnstagram başta olmak üzere bütün sosyal medya mecralarında takipçi sayısının çok olması büyük marka, popüler marka olarak değerlendirilmekte. Bir hesabın ne kadar takip edeni varsa o hesap o kadar çok biliniyordur, o kadar çok etkileşim alıyordur.

Bu gerçekten hareketle de işletmeler, e-ticaret siteleri takipçilerine popüler olduklarını göstermek, diğer kullanıcıların dikkatini çekmek için  bir çok yöntemi denemekte. Bu yöntemlerin en başında geleni ise İnstagram takipçi satın almak.

İnstagram takipçi satın almak yani takipçi sayısının çok olması insanlar nazında popülerliğin göstergesi gibi algılansa da bu sosyal medya uygulamalarında geçerli değildir. Ürün veya hizmet satan bütün işletmeler, e-ticaret sitesi ne kadar çok takipçileri olursa o kadar çok kişiyle etkileşime geçeceklerini zannederler.

Instagram takipçi satın almak nedir?

İnstagram hesabı olan gerçek kişi veya bot programlar vasıtasıyla instagram hesapları açılmış sanal kişilerin belli bir ücret karşılığında bir instagram hesabını takip etmesi için yönlendirilmesine İnstagram takipçi satın alma denir.

Sosyal medya uygulamaları içerinde en çok bilinen ve kullanılan uygulama olan İnstagram da popüler olmanın en temel göstergesi takipçi sayısının yüksek olmasıdır. Bir instagram hesabının ne kadar çok takipçisi varsa o kadar çok popüler ve etkileşim gücü fazladır diye değerlendirilir.

Kişisel hesaplar takipçi sayılarının yüksekliği ile işletmelerin dikkatini çekip ürün ve hizmetlerinin reklamlarına talip olmakta. Firmalarda bu kişisel hesap sahiplerinin takipçilerinin çok olmasını fırsat bilip reklamlarını yaptırmakta. Takipçi sayısı yüksek olan kişisel hesap sahiplerine İnfluencer denmekte.

İşletmeler takipçi sayısı fazla olan İnfluencerlara ürün ve hizmet tanıtımı yaptırmanın maliyetli olduğunu, bu kişilere her seferinde yüksek reklam ücretleri vermek yerine bu paranın daha az miktarı ile takipçi satın alarak aynı etkileşimi yakalayabileceklerine inanıp İnstagram takipçi satın almaya başlamışlardır. Bu sayede bir İnstagram hesabını takip eden insanların sayısı artmış oluyor.

Bu makaleyi de mutlaka oku!

Türkiyenin en etkili influencerları

İnstagram takipçi satın alma bu hizmeti veren siteler üzerinden belli bir ücret karşılığında satın alınmakta. Satın alınacak takipçiler Tük, yabancı, bayan, erkek gibi kategorilere ayrılmakta. İnstagram takipçi satın alma ücretlerine de bu kategorilere göre farklılık göstermekte.

Yani İnstagram takipçisi satın almak için ödeyeceğiniz ücret Türk, yabancı, bayan, erkek olmasına göre değişiklik göstermekte. Peki işletmeler, e-ticaret siteleri neden takipçi satın alır? Bunun nedenlerinden bahsedelim.

 • Normal yollarla İnstagram da takipçi kazanmanın zor ve zaman alacağı düşüncesi
 • İnstagramda takip eden hedef kitleye güven duygusu verme isteği
 • Instagram’da fenomen gibi gözükme isteği
 • Daha çok kişiye ulaşıp etkileşim kurma isteği
 • Ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye tanıtıp daha çok para kazanma isteği

Düz mantık olarak İnstagram takipçi satın alma ile takipçi sayısı yüksek görünecekse de bu İnstagram hesabınıza zarar verebilir. Düz mantık olarak takipçi sayısının yüksek olması o hesabın popüler olduğu izlenimini verse de mantiken de o hesaptan yapılan paylaşımında o oranda beğeni ve yorum almış olması beklenir.

Eğer yapılan paylaşım takipçi sayısı oranında beğeni ve yorum almamış ise o takipçilerin para ile satın alındığı düşünülür. Yani o takipçilerin sahte takipçi olduğu ortaya çıkar. Bir işletmenin, bir e-ticaret sitesinin takipçi satın almasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz ve doğruda bulmuyoruz.

İnstagram takipçi satın almanın zararları

İnstagram takipçi satın almanın zararları

İnstagram takipçi satın almak bir e-ticaret sitesine aşağıdaki zararları verir.

1-Instagram Hesabınız Kapanabilir

2-Kolayca Fark edilirsiniz

3-Etkileşim Gelmez, Pasif Takipçi Kazanç Sağlamaz

4-İçerik Çalışmaları Boşa Gider

5-Bu Takipçileri Geri Çıkartmak Daha Zordur

Instagram hesabınız kapanabilir

Yakın zamana kadar İnstagram sahte takipçi veya bot takipçi olan hesapları kapatıp bu hizmeti satın alan hesaplarla ilgili herhangi bir işlem yapmıyordu. Yani siz bot takipçi satın aldıysanız en fazla takip aldığınız bot hesap kapatılıyor idi.

Bu durum nasılsa ceza verilmiyor denilerek sahte hesap sayısında belirgin bir artışa sebep oldu. Sahte hesap üreten ve bunları satan firma sayısı da haliyle artmış oldu. Bu durumun sakıncalı olduğunu gören İnstagram yakın zamanda yapmış olduğu güncelleme ile tespit ettiği bot hesapları kapatıp, bu bot hesapları satın alan hesaplara bildirim göndererek herhangi bir program vasıtasıyla paylaşım ve etkileşim yapılması, şifrelerin yenilenmesi, bot takipçi satın alan hesaplarla ilgili daha sert işlemler yapılacağı hatırlatıldı.

Kolayca fark edilirsiniz

Nasıl ki çok takipçinizin olması ile fark edilirsiniz takipçilerinizin sahte olduğu anlaşıldıktan sonra takipçi sayınızda belirgin azalışlar olmaya başladığında da fark edilirsiniz. Bunun yanında takipçi sayınız ile paylaşımlarınızın aynı oranda etkileşim almaması halinde de bot takipçilerinizin olduğu hemen fark edilir.

Kullanıcı gözünde takipçi sayısı yüksek, popüler bir hesap izlenimi vermek istenirken birden bot takipçilerden oluşan hesap izlenimi verebilirsiniz. Bot takipçilerin olduğu bir hesaba da kimse güvenmez, ürün veya hizmet satın almaz.

Etkileşim gelmez, pasif takipçi kazanç sağlamaz

Bot takipçiler bilgisayar yazılımları ile otomatik oluşturulan gerçek kişiler olmadığı için yapmış olduğunuz paylaşımlara bir tepki vermezler. Paylaşımlarınızı beğenmez, yorum yapmaz, arkadaşlarına tavsiye etmez. İnstagram algoritmasının amacı yapılan paylaşımların daha çok kişiye ulaşıp etkileşim kurmasıdır.

Bu aynı zaman da işletme sahiplerinin de amacıdır. Ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye tanıtmak ve satın almalarını sağlamak. Bot takipçiler sahte olduğundan herhangi bir etkileşim sağlamayacak, ürün ve hizmetlerinizi satın almayacaklardır.

İçerik çalışmalarınız boşa gider

İşetmeler, e-ticaret siteleri ürün ve hizmetlerini tanıtmak için içerik hazırlar, görsel ve video paylaşır. Bunları yaparken de amacı ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye duyurmak, marka bilinirliğini artırmaktır. Takipçiler gerçek olmayan, sahte kişiler olduğundan içerik ve görsel paylaşımlarına tepki vermezler.

Paylaşımlarınız ne beğenilir, ne yorum yapılır. Böyle olunca da daha fazla kişiye erişmek için yapılan emekler boşa gider. Paylaşımlarınızın etkileşim almaması insanlar ve algoritma gözünde olumsuzluk olarak değerlendirilir.

instagram bot takipçi

Bot takipçileri geri çıkartmak daha zordur

İnstagram takipçi satın alma ile hesabınıza bir anda binlerce kişi gelecek. Bu durum algoritma gözünde hesabınızın şüpheli duruma gelmesine sebep olacaktır. İlerleyen zamanlarda bu takipçilerin hesabınıza hiçbir faydasının olmadığını, aksine hesabınıza zarar verdiğini anlayıp çıkarmak istediğinizde bunun kolay olmadığını anlayacaksınız.

Çünkü İnstagram bir günde takip edilecek veya takipten çıkartılacak kişi sayısını bir rakamla sınırlamıştır. Bu rakam tam bilinmemekle birlikte bunun 100-150 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Sonuç olarak…

Popüler gözükmek için, popüler bir marka izlenimi vermek için işletmelerin, e-ticaret sitelerinin ve gerçek kişi hesaplarının İnstagram  takipçi satın almasını kesinlikle doğru bulmuyoruz, tavsiye etmiyoruz. İnstagram takipçi satın almak hesabınızın etkileşim gücünü azaltır, bilinirliğinize, güvenilirliğinize zarar verir.

İnstagram takipçi sayınız doğal yöntemlerle artmalı. Sizi takip eden insanlar ürün ve hizmetlerinizle kendi istekleri ilgilenmeli, bunun için kendi istekleri ile sizi takip etmeli. Yaptığınız paylaşımları beğenmeli, yorum yapmalı, arkadaşına göndermeli veya kayıt etmelidir.

Paylaşımlarınızın etkileşimi ne kadar çok olursa o oranda da gerçek kişiler sizi takip etmeye başlayacaktır. Etkileşim almak için, popüler görünmek için İnstagram takipçi satın alma fikrini kesinlikle aklınıza getirmeyin, getiren arkadaşlarınıza bunun yanlış olduğunu anlatmak için bu makalemizi okumalarını tavsiye edin.

Instagram’da Takipçi Satın Almak Reklama Zarar Veriyor.! (Çekiliş, Bot ve Etkileşim Grupları)

Bu makaleyi de mutlaka oku!

İnstagramda reklam verme nasıl yapılır

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir