1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Kapıda Ödeme Rehberi 2023


0

Kapıda ödeme seçeneğini tercih eden alıcılar, internet üzerinden bir ödeme işlemi yapmazlar. Kargo firması, ürünün ödemesini kargo teslimatı esnasında alır. Bir başka ifadeyle alıcı kişi, ödemeyi kargoyu aldığı sırada kargoyu teslim eden elemana yapar. İnternetten alışveriş yapmak isteyip güvensizlik yaşayan tüketiciler bu yolu tercih edebilir.

Kapıda ödeme
Kapıda ödeme

Kapıda ödeme sisteminin avantajları nelerdir?

Kapıda ödemenin tüketici kesime sağladığı faydalardan biri de güvenlik faktörüdür. İnternet üzerinden sanal poslar aracılığıyla ödeme işlemleri yapılsa da bu konuda güvensizlik yaşayan müşteriler için kapıda ödeme kolaylık sağlamaktadır. Tüketiciler, internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yaparken bilgilerini paylaştıkları için güvensizlik yaşayabiliyor. Kapıda ödeme ile böyle bir durumla karşılaşmıyorlar.

Parasını ödemiş olduğunuz bir ürünün teslim edilmeme gibi bir olasılıkla karşılaşmanızı engel olur. Kredi kartı ile ödeme yapan pek çok tüketici ürün teslimatı konusunda dolandırılabileceklerini düşünüyorlar. Kapıda ödeme seçeneği bu gibi durumlara engel oluyor. Tüketiciye ürünü kargo ile ulaştırdıktan sonra ödeme yapmanızı sağlıyor.

Cayma hakkı nedir?

Bu sistemin avantajlarından birisi de cayma hakkınızın bulunuyor olmasıdır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yaptığınızda size ürün iadesi ve ürünü almaktan vazgeçme gibi bir cayma hakkı sunuluyor. Kapıda ödeme seçeneğinde cayma hakkı bulunuyor.

Tabi bu durumda belli şartlar isteniyor. Ürün ödemesi yapılmadan kargonun açılmaması gerekiyor. Bu durumda değiştirmek istenilen ürün hatalı çıktığında tüketicinin iade hakkını kullanması ve sonrasında parasını geri almak için belirli bir süre beklemesi gerekiyor.

Bazı durumlarda ise kargo görevlisinin paketi açması halinde, tüketici ürünün açılmış halini fotoğraflayıp firmaya gönderebiliyor. Bu durumda tüketici cayma hakkı kullanarak ürün iadesi yapabiliyor.

kapıda ödeme
Kapıda ödemelerde ücretlendirme nasıl oluyor?

Kapıda ödemelerde ücretlendirme nasıl oluyor?

Kapıda ödeme işlemi kargo firması aracılığıyla yapıldığından dolayı firmaların kargo şirketlerine ödeme yapması gerekiyor. Komisyonlar firma kurallarına göre, bazı firmalar kargo tahsilatını kullanıcıdan isterken bazı şirketler kendileri yapıyor.

Teslimat süresi ne Kadar sürüyor?

Kapıda ödeme seçeneğinde teslimat süresinde bir değişiklik olmuyor. Firmalar, alışveriş esnasında ürünlerin ne kadar süre zarfında teslim edileceğini ve ya bir ürünün kargoya verileceğini belirtiyorlar. Kapıda ödeme seçeneğinde, diğer ödeme seçeneklerinde olduğu gibi belirli bir süre içerisinde ürünün teslimatı gerçekleşmektedir.

Yurt dışına gönderim yapılıyor mu?

Her şirket yurt dışına ürün gönderimi yapmayabilir. Fakat yurt dışına gönderim yapıldığı takdirde devreye gümrük yasalar girmektedir. Gönderilen ürünün gümrükte problem yaşamaması gerekmektedir. Yurt dışında gönderim yapılması durumunda kargo masrafları artar iade şartlarında da bazı esnetmeler yapılabilir.

Alıcı evde değilse ne olur?

Ürün teslimatı yapıldığında evde değilseniz, kargo şirketi birkaç gün sonra tekrar adresinize gelir. Buna ek olarak; tekrar eve gelmemesi durumunda sizi bulamayıp not bırakması durumunda kargo şubesine uğrayarak ürününüzü teslim aldıktan sonra ödemenizi yapabilirsiniz.

Kapıda ödeme olan siteler

Kapıda ödeme” seçeneği sunan siteler genellikle yerel e-ticaret siteleridir ve bu siteler ülkeye veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Türkiye’de kapıda ödeme seçeneği sunan bazı popüler e-ticaret siteleri şunlardır:

 • Hepsiburada
 • N11
 • Vatan Bilgisayar
 • Teknosa
 • D&R
 • Kitapyurdu
 • BKM Kitap

Ancak  bu sitelerin her zaman kapıda ödeme seçeneğini sunup sunmadığını kontrol etmek için sitelerin ödeme sayfalarını ziyaret etmeniz önerilir. Zira kapıda ödeme hizmetinin her kategori veya ürün için geçerli olmamaktadır. Ayrıca kapıda ödeme seçeneği genellikle ek bir ücrete tabidir.

Hepsiburada kapıda ödeme var mı?

Hepsiburada web platformunda kapıda ödeme opsiyonu bulunmaktadır. Hepsiburada’dan seçtiğiniz ürünleri kapıda ödeme yöntemiyle rahatça satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra EFT, banka havalesi ve online ödeme yöntemlerini kullanarak da güvenle alışveriş yapma imkanınız bulunmaktadır.

Trendyol kapıda ödeme var mı?

Trendyol Pazar yerinde kapıda ödeme ve havale ile ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Bunun yerine kredi kartı, banka kartı ve Trendyol Cüzdanım ile ödeme yapabilirsiniz.

Çiçek sepeti kapıda ödeme var mı?

Çiçek Sepeti sitesinde kapıda ödeme seçeneği mevcut değildir. Yani siparişinizi verirken kapıda nakit ödeme yapamazsınız. Bunun yerine kredi kartı, banka kartı gibi ödeme metotları arasından birini seçmeniz gerekmektedir.

Amazon kapıda ödeme var mı?

Amazon üzerinde kapıda ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Site şimdilik sadece kredi kartı, banka kartı ile ödeme almaktadır. Bu siteden yapacağınız alışverişlerde bu yöntemlerden birini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Getir kapıda ödeme var mı?

Getir platformunda yalnızca Getiryemek kısmında ‘restoran getirsin’ opsiyonu seçildiğinde kapıda ödeme imkanı bulunmaktadır. Diğer tüm alışverişlerde ve siparişlerde dijital ödeme metotları tercih edilmektedir. Dijital ödemeler için kredi kartı, banka kartı veya İstanbulkart seçenekleri mevcuttur.

A101 kapıda ödeme var mı?

A101 kullanıcılara hem internet sitesi üzerinden hem de mobil uygulama aracılığıyla alışveriş imkanı sunar. Bu platformlarda gerçekleştirilen ödemeler kredi kartı veya banka kartı ile kabul edilir. A101’in online platformunda veya uygulamasında kapıda ödeme yöntemi mevcut değildir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir