1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Online Market Kurmak İçin Bunlara Dikkat Edin


0

Online market kurmak için dikkat edilmesi gereken husuları anlatıyoruz. İnternet kullanımının yaygınlaşması, online market kurmak için bilmeniz gerekenler listesini ortaya çıkarmıştır. Pek çok firma ve işletmenin yer aldığı e-ticaret sektörü, internetten satış seçeneğini sizleresunar.

Şirket kurulumu sonrasında satışa başlayabilen firmalar, dünyanın her yerinden ziyaret edilebilen sanal mağazalardır. Online market kurmak için bilmeniz gerekenler ile ilgili tüm detayları sizlere bu yazıda anlattık.

Online market kurmak
Online market kurmak

Online market kurmak için neler gerekiyor?

Online satış yapabilmek için öncelikle bir e-ticaret sitesi oluşturmanız gerekir. İnternet üzerinden ürün satışı yapabilmenize olanak tanıyan e-ticaret siteleri, üç farklı yoldan hazırlanabilir. Kendinize ve işletmenize uygun seçenekten yararlanarak satış sürecine hızlıca geçmeniz mümkündür. Kurulum sırasında uygulanabilecek yöntemleri ve bu yöntemlerin özelliklerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

Açık kaynak e-ticaret yazılımları

Sürekli gelişmeye devam eden ve ücretsiz bir şekilde işletmelere sunulan yazılımlar, açık kaynak e-ticaret yazılımları olarak bilinir. İhtiyaç ve istekler doğrultusunda yenilenen e-ticaret yazılımı, hem mağaza sahiplerine hem de müşterilere kolaylık sağlar.

Türkiye’de yaygın biçimde kullanılan e-ticaret sitesine yönelik yazılımlar, internet üzerinden satışa olanak tanır. Dünya çapında milyonlara ulaşan talebin görüldüğü e-ticaret yazılımlarında birbirinden farklı fonksiyon ve özellikler dikkat çeker.

online market kurmak
online market kurmak

Dil seçeneği, ücret talebi bulunmaması, ödeme alternatifleri içermesi ve pazarlama kategorileri sayesinde açık kaynak yazılımların çok sayıda web sitesi tarafından tercih edildiği saptanır. Tema ve renk konusunda fazla seçeneğin sunulması, istediğiniz tarzda bir online market sahibi olmanız için büyük avantajdır.

Şirket açmanıza yardımda bulunacak açık kaynak yazılımlar, her konuda sizlere desteğini yansıtır.Ücretsiz açık kaynak yazılımları ile ilgili aşağıdaki makaleleri de mutlka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Yazılımları 2024

Freelance yazılımcılar

Güvenli bir şekilde online mağaza açmak, freelance yazılımcılardan yardım almanız halinde oldukça kolaydır. E-ticaret paketleri arasında uygun modeli belirleyen ve web sitelerinin kesintisiz biçimde hizmet vermesini sağlayan freelance yazılımcılar, altyapı konusunda en büyük destekçiniz olur.

Süreç içerisinde ortaya çıkabilecek aksaklıkların önüne geçen yazılımcılar, e-ticaret işletmelerinde olumlu değişikliklere yol açar. Ancak freelance yazılımcılara vermeniz gereken ekstra ücreti önceden hesap etmeniz gerekir. Şirket bütçeniz için negatif bir durum söz konusu değilse freelance yazılımcılar ile anlaşmanız mümkündür.

E-Ticaret altyapısı sağlayan firmalar

Hazır e-ticaret sitelerinde de kullanılan e-ticaret altyapıları, online mağaza açmak için olmazsa olmaz aşamalardandır. Site oluşumundan hostinge kadar pek çok farklı konuda etkisi bulunan altyapılar, sanal mağaza kurulumunda önemli bir yere sahiptir. E-ticaret altyapısı sağlayıcı firmalar, birçok destek içeren paket hizmetlerini sizler ile buluşturur.

Site güvenliği için gerekli işlemleri gerçekleştiren firmalar, bilgilerinizin başka kişiler tarafından ulaşılabilir olmasını engeller. Böylece bütün bilgileriniz güvenli biçimde saklanmış olur.

Online market kurarken nelere dikkat edilir?

Dünyanın çeşitli yerlerinden pek çok kişinin internetten alışveriş yapmasını mümkün kılan online marketler, farklı firmalar tarafından kurulabilir. Ancak online market kurmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Sektör araştırması yapın

Online market açarken en önemli konulardan biri, detaylı sektör araştırması yapmaktır. Şirketinizi hangi alanda kurmayı düşünüyorsanız o sektöre ait bütün ayrıntıları öğrenmeniz gerekir. Müşterilerin kapıda ödeme, kargo ve iade gibi işlemlerde herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını tespit etmeniz önerilir.

Bunun için anket yapmaya ya da geri bildirim toplamaya yönelebilirsiniz. Ayrıca rakip firmaların iş stratejileri ve pazarlama taktiklerini inceleyerek şirketinizi geliştirme şansınız mevcuttur.

Site içeriklerinizde profesyonelliğinizi yansıtın

Müşterilerin önem verdiği profesyonellik, online marketler için temel kriterler arasında yer alır. E-ticaret altyapıları tarafından sunulan site tasarımları, mutlaka profesyonelliğinizi yansıtmalıdır. Bu sayede müşterilerin güvenini çabucak kazanırsınız.

Sitede kaliteli ürünler ve anlaşılır ürün açıklamaları bulundurarak müşterilerin satış sırasında tereddüt yaşamasını önlemeniz mümkündür. Video ve içerik desteği, ürünlerin ilgi çekici hale gelmesinde etkili olacaktır.

Ödeme yöntemlerinde farklı seçenekler sunun

Online marketlerin tercih edilmesindeki nedenlerden biri, çeşitli ödeme yöntemleri sunmalarıdır. Müşterilerin güvenlik endişesi yaşamaması ve bütçesine uygun bir şekilde ürün satın almaya yönelmesini sağlayan ödeme seçenekleri, satış oranlarınızı büyük oranda artıracaktır.

Özellikle sanal pos imkanından yararlanan online marketler; EFT/Havale, sanal kart, kapıda ödeme ve mobil ödeme gibi farklı seçenekler de içerir. Mali müşavirinizden ve e-ticaret firmalarından yardım alarak ödeme konusunda çeşitlilik bulundurmanız oldukça kolaydır.

Online market kurmak için bilmeniz gerekenler hakkında kendinizi geliştirerek internetten satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz.Mali müşavir kime denir, ne iş yapar, ücret tarifesi ne kadardır? sorularınızın cevabı için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir