1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

e-Ticaret Sitesi Kullanıcı Tipleri


0

E-ticaret sitesi kullanıcı tipleri nelerdir, hemen öğren. Başta e-ticaret siteleri olmak üzere blog, kurumsal web sitesi veya her hangi bir web sitesinin amacı daha çok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmelerini sağlamak. Bunun için organik trafik artırma yolları deneniyor. Bir web sitesini ziyaret eden çok çeşitli ziyaretçi tipleri vardır.

Bu ziyaretçi tiplerinin kimler olduğunu tanımak, bu ziyaretçi tiplerinin özelliklerini bilmek, alışkanlıklarını, davranış şekillerini bilmek başta tasarımcılar olmak üzere site sahiplerine, dijital pazarlama çalışması yapacaklara planlama ve aksiyon alma imkanı verir. Bu makalemizde E-ticarette karşılaşılan 5 kullanıcı tipi hakkında bilgiler vereceğiz.

Nielsen&Norman Group firması kullanıcı deneyimi açısından en prestijli kurumlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Nielsen&Norman Group firması e-ticaret sitelerini ziyaret eden kişileri beş başlık altında toplamakta. Bunlar;

 1. Ürün odaklı
 2. Gözatıcı
 3. Araştırmacı
 4. Fırsat avcısı
 5. Tek seferlik alışverişçi

e-Ticaret sitesi kullanıcı tipleri

E-ticaret sitesi kullanıcı tipleri

Ürün odaklı

E-ticaret sitenizi ziyaret eden bu ziyaretçi tipi istediğini bilen ziyaretçi tipidir. Bu ziyaretçi tipi sitenizi ziyaret etmeden önce ön araştırmasını yapıp sitenize gelmiştir. Sitenizi ziyaret ekmek ettiğinde almak istediklerini biliyordur veya önceden aldığı bir ürünü tekrar almak istiyordur. Bu tarz kullanıcılar sitede çok fazla dolanmaktan ziyade nokta atışı yapıp ürünü satın alıp siteden çıkma taraftarıdır.

Ürün odaklı ziyaretçi ne bekler?

 • Aradığı ürünü en kısa yoldan ve en doğru sonuca götüren bir arama sistemi,
 • Gittiği sonuçlardaki ürünlerin doğru ürün açıklama ve görsellere sahip olmasını,
 • Önceki siparişlerine kolayca erişebilmeyi ve yeniden sipariş verebilmesinin kolay olmasını,
 • Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaşamayı,

Göz atıcı

Göz atıcı ziyaretçi tipleri acelesi olmayan ziyaretçi tipleridir. Bu kişiler favori sitelerine veya yeni sitelere, almak istediği ürünler ile ilgili ön bilgi almak, fikir edinmek veya sitede vakit geçirmek için ziyaret eder.

Ziyaret ettiği sitede en çok satılan, en çok yorum alan veya trend ürünleri görmek ister ve ilerleyen zamanlarda alabilirim diye favorilere ekleyip planlamalar yapar. Bu tarz ziyaretçilere iyi bir ziyaretçi deneyimi yaşattığınızda satın almak istediklerinde ilk tercihi siz olursunuz.

Göz atıcı ziyaretçi ne bekler?

Araştırmacı

Araştırmacı ziyareti tipi kategorisindeki kullanıcılar ürün odaklı tiplerdir. Odaklarında aradıkları, istedikleri veya almak istedikleri ürün vardır. Bu ziyaretçi tipi ürünü hemen almaktan ziyade ilerde alabilirim diye planlar yapar, ürünler hakkında, ürün fiyatları hakkında bilgi toplar. Satın alacakları zaman belli değildir. Satın almaları bu gün olabileceği gibi yarın, haftaya veya bir sonraki ayda olabilir.

Araştırmacı ziyaretçiler araştırmalarını birden çok site, karşılaştırma siteleri veya pazaryerleri üzerinden yapar. Araştırmaları sonucunda satın almak için güvenilir siteler ararlar. Bu tarz ziyaretçilere aradıkları ürün veya ürünlerle ilgili doğru ve detaylı bilgi verip size güven duymalarını sağlarsanız satış yapma ihtimaliniz vardır.

Araştırmacı ziyaretçi ne bekler?

 • Araştırma yaptıkları sitede ürünlere ait net ve detaylı ürün bilgileri,
 • Araştırdıkları ürünleri kolayca karşılaştırabilmek,
 • Araştırma ve karşılaştırma yaptıkları ürünleri kolayca kayıt etmek, favorilere ekleyebilmek
 • Diğer ziyaretçiler tarafından yapılan inceleme, açıklama veya yorumları görebilmek,
 • Daha sonra ziyaret ettiğinde kayıt ettiği ürünlere kolayca ulaşabileceği alışveriş sepeti olmasını,
Fırsat avcısı

Fırsat avcısı

Bu ziyaretçi tipleri adlarından da belli olduğu gibi fırsat avcılarıdır. Bu ziyaretçi tipleri satın alacakları siteden ziyade alabilecekleri fiyatla ilgilenir. Bu ziyaretçiler ziyaret ettikleri sitede fırsatları, indirimleri ve ürün fiyatlarını kolayca görebilmeyi ve fiyatlar arasındaki farkı doğrulamayı bekler.

Bu ziyaretçi tiplerine ait özellik aslında diğer ziyaretçilerde de az çok olan özelliktir. Zira bize bir ürünü aldıran en önemli etken ürünün indirimli, uygun fiyatlı olması değil midir?

Bu ziyaretçiler için uygun fiyatlarla birlikte ücretsiz kargo, kupon kodları veya ekstra indirim vererek kendisini öze hissettirdiğinizde kesinlikle müşteriniz olurlar. O yüzden kullandığınız e-ticaret yazılımı içerisinde kapsamlı kampanya, hediye çeki veya ekstra indirim modülü olsun.

Fırsat avcısı ziyaretçi ne bekler?

 • Fırsat avcısı ziyaretçiler ziyaret ettiği sitede indirimdeki ürünleri ayrı ayrı olarak hem de diğer ürünler arasından kolayca fark edilir olmasını,
 • Ziyaret ettiği ürün sayfasında indirim oranının yanında ne kadar avantaj sağladığını görebilmeyi,
 • Elindeki indirim kuponu veya hediye çekini kolayca kullanabilmeyi bekler.

Tek seferlik alışverişçi

Bu ziyaretçi tipinin ağırlıklı olarak hangi özelliği barındırdığını net olarak söyleyemeyiz. Ürün odaklı, göz atıcı, araştırmacı veya fırsat avcısı özelliklerinden birine veya bir kaçına sahip olabilir. Bu tarz ziyaretçilerin ellerinde bir hediye çeki veya indirim kuponu olma ihtimali ile sitenizi ziyaret ettiği kuvvetle muhtemeldir. Ziyaret ettiği siteyi menfaati için ziyaret etmiştir ve bir daha ziyaret etmeyi düşünmez.

Bu tarz ziyaretçiler ziyaret ettiği sitenin yabancısı olduklarından sitenin kolay kullanıma sahip bir menü sistemine yani neyi nerede aramalarını sağlayacak bir menü sistemine sahip olmasını önemser.

Ürün açıklamalarının net ve detaylı, ürün görsellerinin sade ve net olmasını ister. Bu tarz kişiler ihtiyatlı olup güvenlik, kritik öneme sahiptir. Alışveriş yapmak istedikleri sitenin bütün güvenlik önlemlerine sahip olmasını bekler. Bu güveni veren siteden bir seferlikte olsa alışveriş yapar.

En önemlisi de ziyaret ettiği siteye bir daha dönmeyi bir daha dönmeyi düşünmediği için üyelik şartı olmadan alışveriş yapabilmeyi ve kargo takibi yapabilmeyi çok önemser. Bu özellikleri karşılayacak bir e-ticaret yazılımınızın olması size bu anlamda avantaj sağlayacaktır.

Tek seferlik alışveriş ziyaretçisi ne bekler?

 • Ziyaret ettiği sitede kolay ve anlaşılır menü yapısı olmasını,
 • Ziyaret ettiği sitede ki ürünlerin net ve detaylı ürün açıklamalarına sahip olmasını,
 • Tek seferlik alışveriş yapacağı için sitenin tüm güvenlik önlemlerine sahip olmasını,
 • Tek seferlik alışveriş yapacağı için üyelik şartı gerektirmeden alışveriş yapabilmeyi ister.

Sonuç olarak…

E-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcıları bu şekilde kategorize etsek de sitemizi hangi ziyaretçi tipinin ziyaret edeceğini bilemeyiz. Bunun için e-ticaret sitemizin altyapı ve yazılımsal olarak tüm ziyaretçi tiplerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, onlara güzel bir kullanıcı deneyimi yaşatacak bir siteye sahip olmanız gerekmekte.

Bir e-ticaret sitesinin başarı tüm ziyaretçi tiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir tasarıma ve özelliklere sahip olmasına bağlıdır.

Bir e-ticaret platformunun başarısı, farklı kullanıcı tiplerini göz önüne alan bir tasarım sunmasına bağlıdır. Bu beş kullanıcı tipini, onların ihtiyaçlarını, motivasyonlarını, çevrimiçi alışverişte yaşadıkları sıkıntıları anlamak, başarıya giden yolda en önemli adımlardan biri olacaktır.

E-ticaret sitelerinin 5 kullanıcı tipi ile ilgili ilave etmek istediğiniz husus veya sormak istediğiniz soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir