1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?


0

E-ticaret sitesi açacak kişilerin en çok merak ettiği konulardan biriside “e-ticaret sitesi tasarımı nasıl olmalıdır” sorusudur. Tüketicinin estetik olarak etkilenmediği, karmaşık ve göze hitap etmeyen e-ticaret sitesi potansiyel müşterilerin başka sitelere yönelmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı şık, kolay ulaşılabilir, pratik kullanımlı altyapısı olan e ticaret yazılımlarını tercih edilmelidir. Bu sebeple e-ticaret tasarım altyapısı son derece esnek ve dinamik olmalıdır.

E-ticaret tasarımı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, site tasarımının nasıl yapılacağına çok iyi karar verilmelidir.  Müşteriler ürün satın almadan önce sitenin tasarımından güvenilir olup olmadığını kontrol etmektedirler. Unutulmaması gereken durum siteye giriş yapan bir kişi eğer en ufak şüphede kalırsa ürün satın almadan çıkış yapmaktadır.

e-ticaret sitesi tasarımı
e-ticaret sitesi tasarımı

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Tasarımı ile kendini, kalitesi ile farkını yaratan bir e-ticaret sitesi olması oldukça önemlidir. Kategorilerin ziyaretçi odaklı yerleştirilmiş olması, müşterilerin aradığı ürünü dakikalar içerisinde bulması ve günümüz teknolojisi ile uyumlu olması gereklidir. Ayrıca SEO yani arama motoru optimizasyonuna da uygun bir şekilde yerleştirilmiş gereklidir.

Mobil Uyumlu E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır ?

Mobil uyumlu (responsive) e-ticaret siteleri kullanılmakta olan akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar, notebooklar ve diğer bütün cihazlara özgü tasarımlarla şekillenebilen sitelerdir. E-ticaret alt yapısının ve tasarımının bütün cihazlar üzerinde test edilerek geliştirilmesi gereklidir.

E-Ticaret Siteleri Neden Mobil uyumlu Olmalıdır ?

Kullanıcı deneyimlerinin dönüşüm oranları ve arama motorlarının istekleri başta olmak üzere e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olmasının bir çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları dilerseniz maddeler halinde açıklamaya çalışalım.

E-ticaret sitesinin mobil uyumlu olmasının faydaları;

 • Responsive siteler, kullanıcıların cihazlarına uygun olarak şekilleneceği için, satın alımlarda geri dönüşüm oranları fazladır.
 • Başta Google olmak üzere arama motorları mobil uyumlu sitelere ayrıcalık tanıdığını belirtmekte ve sıralamalarında da açık bir şekilde bu ayrıcalığı göstermektedir. Örnek olarak Google’da mobil cihazlardan bir arama yapıldığında kullanıcalar (mobil uyumlu) ibaresini görmektedirler.
 • Mobil uyumlu olmayan sitelere nazaran responsive e-ticaret sitelerinin sayfalarında daha uzun süre kalınmaktadır. Kullanıcı deneyimleri ile kanıtlanmıştır. Bu durum direk olarak arama motorlarındaki sıralamalarını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Her geçen gün akıllı telefon, tablet ve benzeri teknolojik cihazların satışı artmaktadır. Buna paralel olarak başta e-ticaret siteleri olmak üzere internet sitelerine mobil cihazlardan giriş sayısı da artmıştır. İstatistikler incelendiğinde bu oran hemen hemen aynı olmuş kısa bir süre içerisinde de mobil cihazlardaki trafiğin daha fazla olacağı öngörülmüştür.
 • Mobil uyumlu ve uyumsuz iki e-ticaret sitesi karşılaştırıldığında hemen çıkma oranları arasında oldukça büyük farklar olduğu görülmektedir. Hemen çıkma oranları ne kadar az ise sitenizin değeri de arama motorları nezdinde o kadar fazla olmaktadır.
 • Mobil uyumlu siteler responsive olmayan sitelere nazaran daha hızlı açılmaktadır. Bu durumda, e-ticaret sitelerine ilk girişlerinde internet hızlarından dolayı siteye giremeyen kullanıcıların sayısını azaltmaktadır.
E-Ticaret sitesi tasarımı nasıl olmalı
E-Ticaret Site Tasarımında Hedef Bölgeler Neresidir ?

E-Ticaret Site Tasarımında Hedef Bölgeler Neresidir ?

E-ticaret tasarımı için hedef alanlar, üst bölüm “header” kısımda bulunan menüler özenli bir şekilde yerleştirilmelidir. Müşteriler, site yetkililerine ulaşmak için telefon numaraları, canlı destek ve sosyal medya hesaplarına anında ulaşması gereklidir. Ürün arama kısmı da hemen gözle görülecek bir yere entegre edilmiş olmalıdır.

Sitede yer alan görseller ve renkler oldukça özenli bir şekilde seçilmiş olmalı ve anasayfa da siteyi anlatan ve ürünler hakkında tanıtım yapan bir tanıtım görseli “slider” yer almalıdır. Slider görselleri site tasarımına ve rengine uygun bir şekilde seçilmiş olmalı ve sağ kısımda alışveriş sepeti  ve fırsat köşesi iki farklı göze hitap edecek ve dikkat çekici renkten seçilmiş buttonlar yer almalıdır.

Footer kısmında ise sadeliğe yer verilmeli ve sitede kullanılan ödeme yöntemleri, gizlilik politikası, hakkımızda yazısı ve  güvenlik önlemlerine yer verilmesi uygun olacaktır.

E-Ticaret Site Tasarımında Ürün Özellikleri Nasıl Olmalıdır ?

E-ticaret ürün özellikleri, sayfası içerisine girildiği zaman ürün resimleri, ürün özellikleri, yorumlar kolayca ulaşabilecek yerlerde olmalıdır. Müşteri, ürünü sepete eklediğini zaman üyelikli ve üyeliksiz bir şekilde alışveriş yapabilmelidir.

E-ticaret sitelerinde en önemli sayfa ödeme sayfasıdır. Ödeme sayfalarında mutlaka sadelik ön planda olmalı ve güven vermelidir.  Bir e-ticaret sayfasından verim almak için ilk kural özgün tasarım ve kullanıcı deneyimi olan bir ticaret sayfası olması başarının anahtarıdır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir