1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Telegram Kullanmanın E-ticaret Sitelerine Faydaları


0

Telegram kullanmanın E-ticaret sitelerine faydaları nelerdir? cevabı bu makalede. İnternetin her geçen gün yaygın hale gelmesinde beraber ortaya birbirinden farklı özelliklere sahip uygulamalar çıkar. Sosyal medya kullanımını günden günde saha favori olur. İnsanların başka kişilerle daha rahat iletişim kurmalarına imkan sunan bu uygulamalar arasında pek çok seçenek sıralanabilir.

Telegram kullanmanın E-ticaret sitelerine faydaları
Telegram kullanmanın E-ticaret sitelerine faydaları

Hem genç nesil hem de orta yaş kesimi tarafından en fazla bilinen mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram’ın da kullanım oranında her geçen gün artış gözlenir. Telegram uygulaması insanlar açısından olduğu gibi firmalar açısından da pek çok avantajlı özellikle donatılmış olan bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Özellikle firmalar tarafından kullanıldığı zaman Telegram’ın sunduğu farklı avantajlar olduğunu söylenebilir. Peki Telegram nedir? Nasıl yüklenir? E-ticaret sitelerine sunduğu faydalar nelerdir?

Telegram nedir?

Telegram, 2013 yılında Rus yazılımcı Pavel Durov tarafından kodlanarak piyasaya sürülmüştür. Anlık şekilde mesajlaşma uygulaması olarak da ifade edilir. Telegram uygulaması hem mobil cihazlarda hem de web tabanlı cihazlarda kullanılabilir.

Android, IOS, Microsoft, MacOS ve Telegram web üzerinden kullanılabilen bu uygulamanın her ne kadar ana özelliği mesajlaşma gibi görünse de başka avantajlar da sunar. Video görüşmeleri, arama yapma ya da grup şeklindeki görüşmeler bunlar arasında sıralanabilir.

Telegram güvenilir mi?

Son yıllarda bu tip uygulamalara farklı koşullar eklenmiştir. Özellikle yükselme sırasında istenen kişisel veriler, insanların bu tip uygulamalara şüpheyle yaklaşmalarına neden olur. İnsanların güvenini yeniden kazanabilmek için bu uygulamaların büyük bir kısmında düzenlemeler yapılmıştır.

Günümüzde pek çok program için güvenilir mi şeklindeki sorular insanların kafasını kurcalamaya başlar. Telegram uygulamasının güvenli olup olmadığı noktasında bir çok insanın aklında soru işareti vardır.  Telegram uygulaması güvenli mi diye tereddüt yaşayan kişilere “evet telegram uygulaması güvenlidir” diyebiliriz.

Telegram kullanarak yapılan sohbetlerin büyük bir kısmında uçtan uca şifreleme özelliği bulunur. Bu özellik, insanlar yatağından ilgi görür. Fakat uygulamadaki her sohbette bu özellik geçerli olmaz. Uçtan uça şifreleme özelliği Telegram uygulamasında yalnızca gizli sohbetlerde mevcuttur.

Telegram uygulamasında normal bir şekilde yapılan sohbetlerde, uçtan uca biçimde şifreleme olmaz. Bu durum için bir çok yazılımcı, bu tereddüt yaşanmaması gerektiğine dair açıklamalarda bulunuyor. Telegram sohbet özelliğinde de mevcut olan MTProto şifrelemesi kısmında güvenlik konusunda açıklar denk gelinmez.

Bu uzman görüşleri göre uygulamanın son derece güvenilir bir sohbet platform olduğunu gösterir. Telegram, günümüzde kamu kurumları da dahil olmak üzere pek çok alanda sık sık kullanılır.

Telegram Nasıl İndirilir?
Telegram nasıl indirilir?

Telegram nasıl indirilir?

Telegram nasıl indirilir sorusu da uygulamayı yüklemek isteyen kişilere tarafından merak edilir. Telegram kullanmak isteyenler bu uygulamayı tablet, bilgisayar ve telefon gibi pek çok cihaza indirip kullanabilirler. Bunun yanı sıra dilerseniz Telegram web sitesi üstünden de kullanabilirsiniz. Telefon ya da tablete Telegram uygulamasını indirmek son derece basittir.

Bu noktada izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir

 • Play Store ya da App Store üzerinden giriş yapın.
 • Eğer bu uygulamalarda size ait bir hesap yoksa kullanıcı hesabı açın.
 • Üst bölümde bulunan arama çubuğuna Telegram yazıp arayın.
 • Uygulamayı bulduktan sonra yan taraftaki indirme düğmesine basın.
 • İndirme işlemlerini yapmak için bir şifre belirlediyseniz bunu girin.
 • Telegram kurulumu için programa girdiğiniz zaman sizden istenen telefon numarası, kullanıcı adı, profil resmi ve doğrulama kodu gibi bilgileri doğru bir şekilde girin.

Bu işlemlerin ardından Telegram hesap açılımı gerçekleşir. Telegram açıldıktan sonra da uygulamada bulunan arkadaşlarınızla iletişime geçebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı olan kişilere otomatik bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz global ya da yerel gruplara da katılım sağlayabilirsiniz.

Dikkatinizi çeken konularla alakalı aramalar yaparak bu kısımda oluşturulmuş olan kanallara abone olabilirsiniz. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz bilgilere kolayca ulaşmanız mümkün olur. Aynı zamanda isterseniz siz de uygulama üzerinden kanal açabilirsiniz. Bu sayede çevrenizi genişletip, daha geniş kitlelere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Telegram kullanmanın e-ticarete sağladığı avantajlar nelerdir?

Telegram kullanmak özellikle ticari alanda faaliyet gösteren firmalar açısından pek çok avantaj sunar. Telegram’ın E-ticaret firmalarına sunduğu avantajlardan bazıları şunlardır;

Güvenli bilgi paylaşılmasını sağlar

Son yıllarda ortaya çıkan uygulama sayısı oldukça fazladır. Durum böyle olunca her uygulamanın aynı güveni sunduğunu söylemek yanlış olur. Ancak insanların güvenini kazanan ve gerçekten de güvenli olan belli başlı uygulamalar vardır.

Teknolojinin bu denli gelişim göstermesi E-ticaret sektörüne de büyük oranda etki etmeyi başarır. Günümüzde pek çok marka mobil uygulamalar aracılığıyla da ürün ve hizmet satışları gerçekleştirir. Bu satışların çoğu da Telegram ya da WhatsApp gibi uygulamalar aracılığıyla yapılır.

Aynı zamanda müşteriler de bir firmadan sipariş vereceği zaman iletişim kurmak adına mesajlaşma programlarını kullanırlar. Telegram uygulamasının yüksek güvenlik tedbirleri ve uçtan uca şifreleme yapması sayesinde müşteriler son derece güvenli bir ortamda bilgi paylaşımı yapar. Özellikle kişisel verilerin paylaşılma durumunun engellenmesi müşteriler açısından büyük önem arz eder.

Otomatik mesajlaşma en büyük yardımcınız olacaktır

Müşteriler, bir ürün satın alacakları zaman detayları öğrenme kapsamında e-ticaret markaları ile iletişime geçmek isterler. Müşterilerim iletişime geçtiği belli başlı konular vardır. Sipariş ve kargo durumları, ödeme yöntemlerinin neler olduğu ve iptal ile iade süreci, müşterilerin merak ettiği temel konulardır.

Telegram uygulamasında bot özellikler vardır. Bu özellikler sayesinde markalar bazı durumlar için otomatik şekilde yanıtlar oluşturabilirler. “Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?” buna bir örnektir. Telegram bot özelliği sayesinde markalar müşterilerle daha hızlı şekilde iletişime geçer. Aynı zamanda müşteri ilişkileriyle ilgilenen departman iş yükü hafifler. Bot mesajlar, pek çok uygulamada sıklıkla tercih edilir.

E-ticaret Sitenizin Kampanyalarını Duyurur
E-ticaret sitenizin kampanyalarını duyurur

E-ticaret sitenizin kampanyalarını duyurur

E-ticaret sektörü her geçen gün daha yaygın bir hale geldiği için firmaların kendilerini gösterebilmeleri konusunda bazı çalışmalar yapmaları gerekir. E-ticaret firmaları için satışları arttırmak, hedeflediği kitleye ulaşmak ve markanın bilinirlik oranını arttırmak son derece önemlidir.

Bu amaçla düzenli bir şekilde kampanyalar devreye sokup indirimli biçimde ürün satışı yapmaları tavsiye edilir. Genel olarak markalar tarafından düzenlenen kampanyalar; Sosyal medya reklamları, Google Adwords, İnfluencer Marketing ya da SMS ve E-mail Marketing şeklindedir.

Bu tip çalışmalar sayesinde isimlerini duyurabilirler. Günümüzde bu uygulamayı kullanan e-ticaret markaları kampanyalarını duyurmak için Telegram kanalı açıp ya da Telegram Grubu kurup iletişime geçebilirler. Telegram uygulamasını kullanarak kanal açıp markanızın ürünlerine ve kampanyalarına dair tanıtımlar yapmanız mümkün olur.

Telegram kanalı açıp bu kanallara abone olan takipçilerinize hem ürünleriniz hem de hizmetleriniz hakkında bilgiler verebilirsiniz. Kampanyalarınızı tanıtıp bu sayede satışlarınızı arttırabilirsiniz. Uygulama üzerinde kendi firmanıza ait bir grup kurup, bu grupta yer alan kişilere ürünlerinizin, hizmetlerinizin ve kampanyalarınızın tanıtımını yapabilirsiniz.

Telegram grupları aracılığıyla kendi sitenizdeki ziyaretçi sayılarınızı, dönüşüm oranlarınızı ve buna benzer durumları hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Müşterilerinizden olumlu geri dönüşler alın

Telegram, aynı zamanda müşterilerinizin memnuniyet oranını ölçmede, geri bildirim almada ya da buna benzer amaçlarla kullanabilirsiniz. Telegram anketleri oluşturup müşterilerinizden  ürünleriniz, hizmetleriniz ve kampanyalarınızdan memnun olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz.

Siz de müşterilerinizin size karşı olan güvenlerini arttırmak ve kendilerine değer verdiğinizi göstermek amacıyla Telegram anketleri hazırlayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerden olumlu ya da olumsuz geri dönüşler alabilirsiniz. Bu durum hatalarını, daha iyi bir şekilde görmenizi sağlar.

Her kalıcı müşteri, kendi yakın çevresini de size yönlendirir. Bu durum bir döngü halinde ilerler. Böylece sizin de müşteri sayınızda aktif şekilde artışlar görülür.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir