1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Müşteriler Sepeti Neden Terk Eder?


0

Müşteriler sepeti neden terk eder hemen öğren. Satıcıların işlerini her ne kadar layıkıyla yaparlarsa yapsınlar sepetlerin terk edildiği bir gerçek. Elektronik ticaret dışı mağazalarında bir kişinin kasaya kadar gidip ürünü bırakması pek mümkün olmazken e-ticaret ortamında böyle bir imkan söz konusu olur.

Bu durumlarda ürün sayfanıza gelen müşterileri kazanmak onların sepetleri terk etmelerini önlemek için yapılması gereken bazı işlemler bulunur. Peki müşteriler sepeti neden terk eder? Müşterilerin sepeti terk etmemesi adına izlenmesi gereken yollar nelerdir? İşte detaylar!

Müşteriler sepeti neden terk eder
Müşteriler sepeti neden terk eder

Müşteriler sepeti neden terk eder?

Müşterilerin sepeti terk etmemesi adına bazı davranışlarda bulunabilirsiniz. Bu davranışlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Ürün sayfanızı mümkün olduğu kadar detaylı hazırlamalısınız. Müşterilerin her sorusuna cevap verebilecek niteliğinizin olması gerekir.
 • Aynı zamanda soru soran müşterilerin soruları hızlı bir şekilde cevaplanmalıdır. Yanıtsız bir soru kesinlikle bırakılmamalıdır.

Bu gibi maddelerle müşterilerin sepetlerini terk etmelerini önlemeniz mümkündür. Ancak bunun dışında müşteriler yine pazar yerlerine bağlı sıkıntılardan dolayı sepeti terk edebiliyor. Müşterilerin sepeti terk etme sebepleri içinse totalde 5 alt başlık oluşturmak mümkündür.

Kargo ücreti ve ürün teslim süresi

Bu sebeplerden ilki kargo ücreti ve teslimat süresidir. Çünkü müşteriler satın alacakları ürünü karar verdikten sonra genelde ilk olarak kargo ücretine bakarlar. Kargo ücretinin yüksek olması durumunda müşteriler yüksek bu bedeli ödemek istemediklerinden dolayı sepeti terk edebilirler.

Bu sebebin çözümünde ise izlemeniz gereken yollardan birisi kargo ücretini iyi hesaplamanız ve hatta mümkünse ücretsiz kargo seçeneği koymanızdır. Bu durum sepeti terk etme oranını büyük ölçüde düşürmenize yardımcı olur. Kargo ücretinin yüksek olması dışında teslimat süresinin uzun olması da sepetin terk edilmesinde etken olan noktalardan biridir.

Bu noktada kısa zamanda gönderim yapabileceğini belirten mağazalar avantaj sağlar. Özellikle doğum günü önem arz eden dönemlerde sevdikleri insanlara hediye almak isteyen kişiler, ürün teslim süresine büyük önem verirler. Bu sebeple stoklarınızda olmayan ürünü, satışa sunmamanızda fayda vardır.

Sonuç olarak hızlı bir kargo firmasıyla anlaşıp kargo ücretini minimum seviyede tutmanız ve ürünler kısa süre içerisinde kişilere ulaştırmanız müşterilerin sepeti terk etmelerini önler.

Müşteriler sepeti neden terk eder
Müşteriler sepeti neden terk eder

Üye olma zorunluluğu

Müşterilerin sepeti terk etmelerine neden olan bir başka durum da  alışverişi tamamlamak için üyeliğin zorunlu tutulmasıdır. Hızlı bir şekilde alışverişini bitirmek isteyen alıcılar bu duruma ters bir hareketle karşılaştıklarından dolayı sepeti terk edebilmektedirler.

Böyle bir durumun oluşmaması için sık sık kampanya ve indirim düzenleyerek, insanların sizin sisteminize kendi istekleriyle üye olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca üyelik formunu çok uzun tutmazsanız, müşteriler üye olmaya sıkıntı yapmayabilirler.

Sistemin karmaşık olma durumu

Karmaşık bir ödeme sisteminin bulunması son anda müşterilerin sepeti terk etmesine neden olabilir. Eğer ürünlerinizi listelediğiniz pazar yerinizin karmaşık bir yapısı bulunmakta ise müşteriler bu karışık sayfa yapısıyla uğraşmak istemedikleri için bu durum satın alımların düşmesine sebep olabilir.

Daha pratik ve anlaşılır bir sistem her zaman sizi öne taşımayı başarır. Böylece hem müşteri kaybınız olmaz hem de ekstra müşteri edinme şansınız ortaya çıkar.

Kararsız müşteri nasıl kazanılır

İnsanlar, e-ticaret sitelerinde herhangi bir ürün satın almadan önce kısa ya da uzun olarak bir satın alma süreci içine girerler. Bu süreç bazı zamanlar düzenli bir şekilde ilerlerken bazı zamanlarda ise daha karmaşık bir hal alabilir. Bazen insanlar karar aşamasında iken tekrar araştırma yapmak gereksinimini duyabilir.

İşte bu durumlarda sepeti terk eden müşteriye ulaşmanın değeri, daha da iyi anlaşılmaktadır. Bunu ise ürünlerin tüm detaylarını müşteriye net bir şekilde anlatarak yapabilirsiniz. Gerek görseller gerek açıklama kısmı gerekse de teslimat süresi gibi detaylar insanların kararlarını daha rahat bir şekilde vermelerine imkan tanır.

Ayrıca müşteri sepeti terk ettikten sonra ona olan ilgi ve alakanızı devam ettirmeniz müşterinin geri gelmesine imkan sunabilir. Bu şekilde kendini özel hisseden müşterinin aklında markayla ilgili olumlu bir izlenim oluşur. Hemen olmasa dahi ilerleyen dönemlerde geri dönmesine vesile olabilir.

müşteri yorumları
müşteri yorumları

Ürünlerdeki müşteri Yorumları

Özellikle aynı fiyatlı iki ürün arasında kalan müşterilerin en çok baktığı yer şüphesiz yorumlardır. Aynı zamanda mağazanız hakkında yapılan iyi ya da kötü yorumların her biri müşteriler için önem arz eder. Tabi olarak olumsuz yorumlarınızın daha az olması sizin için iyi olur.

Kötü yorum almamak için ise kaliteli ürün satışı, hızlı teslimat, ürünün sağlam ulaşması ve anlatıldığı gibi olması gerekir. Ayrıca ürünleri gönderirken ufak bir hediye ya da özenli bir paket yapmak, sizin için artı bir puan getirebilir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir