1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

E-Ticaret Yapmak İçin Opencart Tercih Edilmeli mi?


0

E-ticaret yapmak için Opencart tercih edilmeli mi sorusuna cevap veriyoruz. Opencart isim olarak ilk defa 1998 yılında ortaya çıksa da bu günkü haliyle yani e-ticaret yazılımı olarak ortaya çıkması 2009 yılında olmuştur.

Yazılım ismini kendisini geliştiren Opencart isimli şirketten almıştır. Opencart yazılımının ilgi görmesinin en büyük nedeni açık kaynak kodlu olması ve isteklere göre geliştirilebilir yapıda olmasıdır. Günümüzde  Opencart yazılımının bir çok rakibi bulunmakta olup, rakiplerine karşı çok büyük üstün özellikleri bulunmamaktadır.

Opencart e-ticaret yazılımı
Opencart e-ticaret yazılımı

Opencart e-ticaret yazılımı nedir?

Opencart, açık kaynak koda sahip, kodları tüm dünya ile paylaşılmış, bu paylaşım sayesinde sürekli geliştirilen, her gün yeni özellikler kazandırılan, yaklaşık 15 bin modüle sahip bir e-ticaret yazılımıdır. Opencart ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır.

Ücretsiz olmasından dolayı e-ticaret yapmak isteyenlerin ilk akla getirdikleri yazılım Opnecart e-ticaret yazılımıdır. Yazılımın kurulumu rakiplerine nazaran daha kolaydır. Ücretsiz olması, geliştirmeye açık olması ve kurulumunun kolay olması belki de bu derece talep edilmesinin en büyük nedenleridir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Opencart Nedir? – En Detaylı Rehber
Opencart
Neden opencart e-ticaret  yazılımı tercih edilmeli?

Neden opencart e-ticaret  yazılımı tercih edilmeli?

Opencart, e-ticaret yapmak isteyene ama kısıtlı bir bütçeye sahip firmalar için bulunmaz bir fırsattır. Opencart modüler bir yapıya sahip olup tercih edilen tema, kullanılan modüller ve eklentiler ana çekirdek yazılım ile ne kadar uyumlu olursa o kadar yüksek performans elde edilir.

Yazılım %100 ücretsiz olup, bunu kullanıyorsunuz diye ücret talep etmez. Lakin bu ana çekirdek yazılım için geçerlidir. Yukarıda da dediğimiz gibi Opencart açık kaynak kodlu olduğundan sürekli geliştirilmekte. Yazılımda çalışabilecek bir modülü başka biri ücretli verebilir.

Veya bu yazılıma uyumlu tema geliştirip bunun için ücret talep edebilir. Talep edilen bu ücret ana çekirdek yazılımı için istenen ücret olmayıp sonradan ilave edilen modül ve tam için istenen ücrettir.

Opencart firması sistemi sürekli güncellemekte olup güncellemeler, iyileştirmeler ve entegre edilen özellikler için ekstra ücret ödemezsiniz. Bu durumda sizin yapmanız gereken yazılımın güncel versiyonu çıkıp çıkmadığını kontrol edip, çıkmışsa sistemi güncellemek olacaktır.

Opencart e-ticaret yazılımının sunucuda kapladığı alan emsallerine göre son derece azdır. Bu nedenle e-ticaret yapmak isteyen kişiler için bulunmaz bir özelliktir. Çünkü en küçük hosting paketinde bile sorunsuz çalışacaktır.

Ama ziyaretçi sayınız artıkça hosting paketinizin limitleri yetmeyecektir. Ama bunun sebebi Opencart değil hostng hesabınızın kapasitesinin düşük olmasıdır. Ama üzülmeyin hosting paketinizin bazı kapasitelerini artırırsanız yine sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Opencart yazılımının bir sunucudan diğer sunucuya taşınması son derece kolaydır. Diyelim ki hosting firmanızdan memnun değilsiniz ve firmanızı değiştirmek istiyorsunuz. E-ticaret sitenize ait Opencart dosyalarını yeni hosting firmanızdan aldığınız sunucuya taşımanız gerekecek. Sıkıntısız bir şekilde eski sunucunuzdan dosyaları yeni sunucunuza taşıyabilirsiniz.

Opencart e-ticaret yazılımının admin paneli ücretli e-ticaret yazılımı olarak satılan yazılımlarda olan bir çok özelliği barındırmakta. Bir e-ticaret firmasının başlangıçta ihtiyaç duyabileceği tüm modüller yazılım içerisinde mevcuttur.

Ancak şunu belirtmekte fayda var. var olan bütün özellikler genel geçerliliği olan elektronik, cep telefonu, tekstil gibi sektörler için geçerli olduğundan sizin sektörünüzle tam uyumlu olmayabilir. Ama bu durumda da olsanız üzülmeyin.

Piyasada sistemi geliştirebilecek bir yazılımcı mevcuttur. Tema olsun, modül olsun sisteme entegre ettirebileceğiniz bir çok yazılımcıyı bulabilirsiniz.

Opencart
Opencart

Opencart e-ticaret yazılımı zayıf yönleri nelerdir?

Opencart yazılımının çok profesyonel bir e-ticaret yazılımı olduğunu söyleyemeyiz. Detaylıdır ama çok profesyonel bir yazılım değildir. E-ticarete yeni başlayacak olan birinin bir çok ihtiyacına cevap verecektir. Sahip olduğu modüller fazlasıyla işinizi görür.

Ama sonradan geliştirilen tema, modül ve eklenti ana çekirdek yazılım ile %100 uyumlu olmayabilir. Bu durum bazen sunucu uyumsuzluklarına sebebiyet verebilir. Yanlış yapılandırılmış bir sunucuda sistemi çalıştıramayabilirsiniz, çalıştırmış olsanız bile istenen performansı alamayabilirsiniz.

Sistemin çalışması için gerekli olan modüller düzgün kurulmadığı sürece hiçbir sunucuda düzgün çalışmayacaktır. O yüzden Opencart yazılımının alınacağı sunucu bu iş için iyi yapılandırılmış olmalıdır. Bu gün bir çok hosting firması bu yazılım için özel Opencart sunucusu barındırmaktadır.

Sunucu üzerinde çok iyi çalışan e-ticaret sitenize bir modül veya tema eklediğinizde yapılandırmanızla uyumsuzluk yaşayabilir. Kurulum esnasında ihtiyacınız olan modülleri iyi belirleyip onlarla uyumlu sistemi ortaya çıkardıktan sonra modül falan entegre etmezseniz uzun süre sistemi kullanabilirsiniz.

Sistem birbirinden bağımsız kişiler tarafından geliştirildiği için geliştirilen modüller birbiri ile bağımsız olabilir. Bu tarz modüller kurulduğunda sisteminize hantallık kazandırabilir, sistemin donmasına veya geç cevap vermesine sebep olabilir.

Bu tarz sorunlar için genelde VDS sunucu tavsiye edilse de sorun bazen sunucu kaynaklı değil yüklenen eklenti ve modüllerin birbiri ile uyumsuz olması, bir takım çakışmalara sebep olmasıdır.

Az ürün satacak ve e-ticaret yapmak için kısıtlı bir bütçeye sahip kişiler için Opencart bulunmaz bir nimettir. Az ürün satacaksanız bu yazılımı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ama belli bir ürün adedinden sonra sistem düzgün çalışmayıp kendisinden performansı gösteremeyecektir.

Performans düzelsin diye sunucu değiştirilse bile bazen sorun yazılımın ana çekirdek yazılımından kaynaklanıyor olabilir. Opencart haricinde de bir çok ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımı mevcuttur. Opencart kullanmadan önce o yazılımları da incelemenizi tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Yazılımları 2024
Büyük projeler ve opencart

Büyük projeler ve opencart

Peşin peşin şunu söyleyelim. Opencart büyük projeler için uygun bir yazılım değildir. Büyük projeler için daha gelişmi yazılımları tercih etmelisiniz. Büyük projeleriniz için Magento e-ticaret yazılımını tercih edebilirsiniz.

Magento da Opencart gibi açık kaynak kodlu bir e-ticaret yazılımı olup orta ve büyük işletmeler için geliştirilmiştir. Magento yazılımının ücretli ve ücretsiz diye iki farklı versiyonu olup istediğinizi tercih edebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Magento Nedir?

Büyük projeleriniz varsa bunu Opencarttan anlayan bir yazılımcıya yaptırmak mümkün olmayabilir. Mümkün olsa da bu sizin için oldukça maliyetli olabilir.

Sonuç olarak…

Opencart altyapı olarak orta ve büyük işletmeler ve büyük projeler için uygun bir e-ticaret yazılımı değildir. Yüksek sayıda ziyaretçi olması ve çok fazla ürün elenmesi durumunda yazılımın sorun çıkarması kuvvetle muhtemeldir.

Opencart e-ticaret yazılımı e-ticaret eni başlamak, e-ticareti deneyimlemek isteyen, az ürün satacak olan, e-ticaret yapmak için yüksek bütçesi olmayan ve e-ticareti öğrenip deneyimlemek isteyen kişiler için uygundur.

Yazılım 100-1000 arasında ürüne kadar rahatlıkla kullanılabilir ama bu rakamların üzerinde sorun çıkarmayacağını kimse garanti edemez.  Bunun yanında aşırısı ziyaretçi alması durumunda da sistem hata verebilir. E-ticarete çok büyük paralar riske etmek istemiyorsanız veya az bütçeniz varsa Opencart sizin için iyi bir tercih olacaktır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir