1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternetten Kişisel Bakım Ürünleri Satmak


0

İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak genel olarak kadınların yer aldığı hedef kitleye ulaşım sağlamak adına en etkili olan elektronik ticaret yöntemi çeşitlerinden biridir. Yakın zamanlarda yapılmış olan araştırmalar neticesinde kadınların ortalama  %70’i internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih eder.

Ülkemizde yer alan kişisel bakım ürünleri ve  kozmetik ürünlerinin yelpazesi genişledikçe özellikle de kadın hedef kitlelerin talepleri de yine bu sektöre doğru yoğunlaşır. Bu nedenle internetten kişisel bakım ürünleri satmak hem yeni girişimcilerin hem de fiziki mağaza sahip olan kişilerin yönelmiş olduğu ve son derece kârlı olan bir ticaret yolu olarak kabul edilir.

Peki internetten kişisel bakım ürünü satmak için bilinmesi gereken detaylar nelerdir? Hangi noktalara dikkat edilmesinde fayda vardır? İşte konuya yönelik detaylar!

İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak
İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak

İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak için izlemeniz gereken adımlar nelerdir?

İnternetten kişisel bakım ürünleri satışı yapmak için bazı adımların izlenmesinde fayda vardır. Bu adımları kısaca birkaç madde ile sıralamak mümkündür.

Hangi kategoride satış yapacağınıza karar verin

Öncelikle internet üzerinden kozmetik ürün satışı yapacağınız zaman niş ürünlere yoğunlaşmanız tavsiye edilir. Bu ürünler cilt bakımı, dermokozmetik ya da makyaj malzemeleri gibi şeyler olabilir. Rakip firma sayısının bir hayli bol olduğu sektörde kendi markanızı gösterebilmek ve bilinirlik oranınızı arttırmak amacıyla niş ürünler üzerine yoğunlaşarak bu tip ürünler arasında yer alan çeşitliliğe odaklanmak daha avantajlı olur.

Kaliteli bir e-ticaret altyapı sahibi olmalısınız

İnternetten kişisel bakım ürün satışı yapmak için son derece kaliteli bir e-ticaret altyapısı sahibi olmanız gerekir. Bunun asıl sebebi ise; öncelikli olarak müşterilerinizin kredi ya da banka kartı bilgileri gibi fazlasıyla önem arz eden verilerinin güven içinde korunması, aynı zamanda kötü niyetli olan şahısların eline geçmesine engel olmaktır.

Bunların yanı sıra hiçbir şekilde yazılımsal bilgi sahibi olmadan bu girişime atıldığını, zaman sektörler ilgili detaylara ve  altyapısal bilgilere hakim olmanız mümkün değildir. Bu aşamada ise siz ve sizin gibi girişimciler için e-ticaret platformlarını geliştiren çok sayıda yazılım firması yardıma koşar. Bu firmalardan biriyle anlaşma yaparak bu sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak
İnternetten kişisel bakım ürünleri satmak

Dijital pazarlama ve reklam çalışmalarından tam anlamıyla faydalanmalısınız

Sektöre henüz yeni adım atmış olduğunuz için hem ürünlerinizi hem de markanızı son derece geniş hedef kitlelere duyurup satış oranlarınızı arttırma ihtiyacınız ortaya çıkar. Bu sebeple Google reklamları ve sosyal medya platformları reklamlarından yararlanmanız daha verimli olur.

Facebook, Google, Instagram ya da Twitter gibi platformlar, arzu ettiğiniz geniş hedef kitlelere ulaşım sağlamanız için reklamlarına başvurabileceğiniz en kısa ve en doğru yol denilenilir.

Sosyal medya platformlarındaki görünürlüğünüzü artırın

İnternet üzerinden ürün satmak ilk etapta aşılması gereken birtakım zorlukları beraberinde getirir. Fakat zamanla size büyük oranda kâr marjı sunacak bir girişimdir.

Markalaşma kısmında popülerliği olan bütün sosyal medya platformlarında kendi markanıza ait olan hesaplar açıp satışını yaptığınız ürünlerinize yönelik önem arz eden bilgileri detaylı bir şekilde paylaşabilirsiniz. Ürünlerinizden dilediğiniz şekilde bahsedebilirsiniz. Ve bu sayede etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir