Trendyolda Satış Yapmak

Trendyolda Satış Yapmak için neler yapmanız gerektiğini biliyormusunuz? Trendyol'da mağaza açmak ve satış yapmak istiyorsanız bu makaleyi mutlaka okuyun.

Trendyolda Satış Yapmak
Trendyolda Satış Yapmak

Trendyol.com son dönemlerde Türkiye’nin en büyük ve en önemli online ticaret sitelerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Girişimciler için de heyecan uyandıran bir yer olan Trendyol’u her gün ortalama milyonlarca insan ziyaret eder. Bu alanın aynı zamanda rekabetçi bir yönü de bulunur. Satıcılar sürekli olarak kendilerini geliştirmek durumundadırlar. Trendyol ile ilgili bilinmesi gereken her şey bu makalede bu.

Trendyol’da Mağaza Açma Nasıl Yapılır?

Trendyol’da mağaza açmak için ilk etapta gereken belgeleri toplamalısınız. Ardından da online olarak başvuruda bulunmalısınız. Sonrasında ise Trendyol ekibi yapmış olduğunuz başvurunuzu inceler. Başvuru detaylarına bir hata ya da eksik olmadığı sürece başvurunuz büyük bir ihtimalle onay alır.

Trendyol’da satış yapabilmek için öncelikle yapılması gereken ilk iş ise şirket statüsüne sahip olmak ve ürün kategorinize uygun satış mağazası açmak olacaktır. Sonuç olarak da fatura işlemlerinizi tamamlayıp ürün bilgilerinizi girdikten sonra satış yapmaya başlama şansınız var.

Trendyol Satış ve Sipariş Yönetimi Nasıl Yapılır?

Trendyol üzerinde mağaza açma süreci tamamlandıktan sonra sıra satış ve sipariş yönetimine gelir. Satış ve sipariş yönetimini tek bir ekrandan tam ve düzgün bir şekilde yürütebilmek için pazaryeri entegrasyonu kullanmanız sizin faydanıza olur.

Trendyol’daki satış sürecinizde yapmanız gereken bazı noktalar var;

 • Ürün listesi oluşturma
 • Sipariş takibi yapma
 • Kampanyaları yönetme
 • Siparişler için kargo fişi oluşturma
 • Ödeme işlemleri ve kesilen faturaların takibinin yapılması
 • Normal fatura ya da e-fatura kesilmesi
 • İade ya da iptal siparişlerinin takibinin yapılması
 • Trendyol tarafından sunulan online satış eğitimlerine katılma

Trendyol’da Satış Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Ürün seçimine özen gösterip ürün listelemesini doğru ve etkili yapmalısınız,
 2. SEO kullanıp BuyBox’ı yakalamalısınız
 3. Rakiplerinizi takip ederek, satıcı puanınızı yükseltmelisiniz
 4. Son olarak doğru fiyatlandırma ile satış yapmalısınız

Ürün Seçimi ve Listelemesi Nasıl Yapılır?

Trendyol’da ve daha birçok sitede ürün seçerken en önemli etken yorum ve puanlardır. Trendyol’da da ürün seçerken bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Trendyol üzerinde doğru listeleme için öncelikle başlık kısmımın yeterince uzun ve açıklayıcı olması gerekir. Ardından ürünün barkod numarası doğru girilmelidir. Bunun yanında görsellerin yeterli sayıda, yüksek çözünürlükte ve kaliteli çekimde olması önemlidir. Tüm bu detaylarla birlikte ürün açıklaması bilgilendirici olmalıdır.

Seo Kullanımı ve BuyBox Yakalanması Nasıl Olmaktadır?

Satacağınız ürünün hem ürün başlığının hem de açıklamasının SEO kurallarına göre hazırlanmasında fayda vardır. Ayrıca açıklama kısımlarının anahtar kelimeler içermesi de büyük önem arz eder. Seo kurallarına uygun içerikler hazırlamak, ürünlerinizin arama motorlarında da üst sıralarda yer almasını sağlar.

BuyBox aynı ürünü satan farklı mağazalar arasından hangisinin satın alma butonu ve sepetin sahibi olacağına karar vermektedir. BuyBox’un belirlenmesinde satıcıların fiyatları, ürünlerin  performansları ve satıcıların almış oldukları satıcı puanları gibi kriterleri etkilidir.

Rakip Takibi Nasıl Yapılır? Satıcı Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rakiplerinizin sattıkları diğer ürünleri sık sık incelemelisiniz. Ayrıca elinize geçecek olan fırsatları kollamalısınız. Rakip firmaların sattıkları ürünlerle sizin ürünleriniz arasındaki farkı karşılaştırma yapmanızda fayda vardır.  Aynı zamanda ise yüksek bir satıcı puanı ile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Bu nedenle müşteri memnuniyetini ön planda tutmanız gerekir.

Trendyol satıcı puanını ise etkilemekte olan dört önemli faktör bulunur;

 • Bunlardan ilki sipariş iptalleridir. Müşterilere ürün sunarken mutlaka stoğunuzun bulunması gerekir.
 • Satıcı puanınızı etkileyen bir diğer faktör ise sipariş teslim sürenizdir. Bunun için de hızlı teslimat yapan bir kargo firmasıyla anlaşma sağlayabilirsiniz.
 • Üçüncü faktör ise ürün yorum ve puanlarıdır. İyi bir puan almak için ürünlerinizin kalitesinden ve sağlam bir şekilde müşteriye gönderildiğinden emin olmanız gerekir.
 • Son faktör ise iade performansınızı. Gelen iadelere hızlı dönüş yapan firmalar, sektörde her zaman bir adım önde olur.

Trendyolda Fiyatlandırma Nasıl Yapılmaktadır?

Trendyol’da diğer firmalarla aranızda fark açmak istiyorsanız kaliteli ve fiyatı makul tutarak satış yapmalısınız. Trendyol’da en iyi fiyatla satış yapmak sizin rakiplerinizden öne çıkmanızda büyük rol oynar.

Trendyol’da Sepet Sahibi Olmak ve BuyBox’ı Kazanmak Nasıl Olmaktadır?

 • Trendyol’da BuyBox sahibi olmak için satıcı puanınızdan daha da önemlisi belirlediğiniz ürün fiyatıdır. Amazon ya da Hepsiburada gibi sitelerde en düşük fiyata sahip olsanız bile BuyBox’ı kazanmak için diğer metriklerinizi ideal düzeye çıkarmanız gerekmez. Fakat Trendyol’da durum biraz daha farklı şekilde işler. Trendyol’da düşük fiyatı veren firma sepeti kapmayı başarır.