2022 Kapıda Ödeme Rehberi – Kapıda Ödemeli Satış Nasıl Yapılır?

Kapıda ödeme seçeneğini tercih eden alıcılar, internet üzerinden bir ödeme işlemi yapmazlar. Kargo firması, ürünün ödemesini kargo teslimatı esnasında alır. Bir başka ifadeyle alıcı kişi, ödemeyi kargoyu aldığı sırada kargoyu teslim eden elemana yapar. İnternetten alışveriş yapmak isteyip güvensizlik yaşayan tüketiciler bu yolu tercih edebilir.

Kapıda Ödeme Sisteminin Avantajları

Kapıda ödemenin tüketici kesime sağladığı faydalardan biri de güvenlik faktörüdür. İnternet üzerinden sanal poslar aracılığıyla ödeme işlemleri yapılsa da bu konuda güvensizlik yaşayan müşteriler için kapıda ödeme kolaylık sağlamaktadır. Tüketiciler, internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yaparken bilgilerini paylaştıkları için güvensizlik yaşayabiliyor. Kapıda ödeme ile böyle bir durumla karşılaşmıyorlar.

Parasını ödemiş olduğunuz bir ürünün teslim edilmeme gibi bir olasılıkla karşılaşmanızı engel olur. Kredi kartı ile ödeme yapan pek çok tüketici ürün teslimatı konusunda dolandırılabileceklerini düşünüyorlar. Kapıda ödeme seçeneği bu gibi durumlara engel oluyor. Tüketiciye ürünü kargo ile ulaştırdıktan sonra ödeme yapmanızı sağlıyor.

Cayma Hakkı Nedir?

Bu sistemin avantajlarından birisi de cayma hakkınızın bulunuyor olmasıdır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yaptığınızda size ürün iadesi ve ürünü almaktan vazgeçme gibi bir cayma hakkı sunuluyor. Kapıda ödeme seçeneğinde cayma hakkı bulunuyor.

Tabi bu durumda belli şartlar isteniyor. Ürün ödemesi yapılmadan kargonun açılmaması gerekiyor. Bu durumda değiştirmek istenilen ürün hatalı çıktığında tüketicinin iade hakkını kullanması ve sonrasında parasını geri almak için belirli bir süre beklemesi gerekiyor.

Bazı durumlarda ise kargo görevlisinin paketi açması halinde, tüketici ürünün açılmış halini fotoğraflayıp firmaya gönderebiliyor. Bu durumda tüketici cayma hakkı kullanarak ürün iadesi yapabiliyor.

kapıda ödemePin

Kapıda Ödemelerde Ücretlendirme Nasıl Oluyor?

Kapıda ödeme işlemi kargo firması aracılığıyla yapıldığından dolayı firmaların kargo şirketlerine ödeme yapması gerekiyor. Komisyonlar firma kurallarına göre, bazı firmalar kargo tahsilatını kullanıcıdan isterken bazı şirketler kendileri yapıyor.

Teslimat Süresi Ne Kadar Sürüyor?

Kapıda ödeme seçeneğinde teslimat süresinde bir değişiklik olmuyor. Firmalar, alışveriş esnasında ürünlerin ne kadar süre zarfında teslim edileceğini ve ya bir ürünün kargoya verileceğini belirtiyorlar. Kapıda ödeme seçeneğinde, diğer ödeme seçeneklerinde olduğu gibi belirli bir süre içerisinde ürünün teslimatı gerçekleşmektedir.

Yurt Dışına Gönderim Yapılıyor Mu?

Her şirket yurt dışına ürün gönderimi yapmayabilir. Fakat yurt dışına gönderim yapıldığı takdirde devreye gümrük yasalar girmektedir. Gönderilen ürünün gümrükte problem yaşamaması gerekmektedir. Yurt dışında gönderim yapılması durumunda kargo masrafları artar iade şartlarında da bazı esnetmeler yapılabilir.

Alıcı Evde Değilse Neler Olur?

Ürün teslimatı yapıldığında evde değilseniz, kargo şirketi birkaç gün sonra tekrar adresinize gelir. Buna ek olarak; tekrar eve gelmemesi durumunda sizi bulamayıp not bırakması durumunda kargo şubesine uğrayarak ürününüzü teslim aldıktan sonra ödemenizi yapabilirsiniz.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın