1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Hukuku

Kobi Hibe Desteği Nedir 2024?


0

Özellikle yeni bir iş kurmak isteyen kişiler tarafından kobi hibe desteği sık sık merak edilen bir konudur. Bu yazımızda kobi hibe desteği hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Buyrun konuyla ilgili detayları beraber inceleyelim!

kobi hibe desteği
kobi hibe desteği

KOBİ nedir?

Yıllık 250 kişiden az  kişiye istihdam sağlayan ve yıllık net satış hasılası 40 milyon lirayı aşmayan işletmelere kobi adı verilmektedir.

KOBİ özellikleri nelerdir?

 • Kobiler teknolojik yeniliği kullanırlar bunun yanında az yatırımla çok üretim sağlayıp daha fazla çeşitlilik sağlarlar.
 • Düşük yatırımlı işlerde istihdam oluştururken talep değişikliğine daha kolay uyum sağlarlar.
 • Kobiler aynı zamanda büyük işletmelerin tamamlayıcıs olurlar.
 • Bölgeler arası dengesel kalkınmayı sağlayan kobiler ekonomik dalgalardan daha az etkilenirler.

KOSGEB nedir?

KOSGEB yeni bir iş kurmak veya mevcut işini geliştirmek isteyenlerin başvurduğu bir kurumdur. Kosgebe başvurmak için belli bir sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Kosgeb kurumu ülkemizde yerli ve milli ekonominin güçlenmesi için önemli bir kaynaktır.

Hibe nedir?

Bir projeyi desteklemek ve giderlerini karşılamak amacıyla bir işletme, kamu kuruluşu  ya da vakıfların bir kişiye veya kuruma verdiği karşılıksız paraya denmektedir. Bu meblağ belli bir teste tabi tutularak verilmektedir

Kobi hibe desteği nedir?

Devlet tarafından KOSGEB aracılığıyla küçük ve orta büyüklükteki işletmelere yani kobilere yeni bir dükkan açmak için verdiği desteğe Kobi Hibe Desteği denir. Verilen bu hibe desteğinin limiti 50.000 tl ye kadar çıkabilmektedir. Hibe desteğinden yaralanabilmeniz için işinizin meslek odalarına kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Kobi hibe desteği kimlere verilir?

Kobi Hibe Desteği almak istiyorsanız yukarıda söylediğimiz gibi iştigal ettiğiniz sektörün meslek odalarına kayıtlı olmanız gerekiyor. Oda kayıt işleminden sonra KOSGEB’in resmi sayfasından sisteme kayıt olmanız gerekmekte. Bu kayıtdan sonra her şey belirli bir düzen halinde ilerler.

Yaptığınız kayıttan sonra ise elinizde bir iş planı ile KOSGEB’e gidip başvurmanız gerekmekte, eğer elinizdeki iş planı daha da geliştirilmesi gereken bir iş veya yeni bir ürünün üretileceği bir iş ise KOSGEB bu iş planını büyük bir ihtimalle onaylayacaktır. KOSGEB iş planınızı onayladıktan sonra bu hibeden yararlanabilirsiniz.

Bu başvurudan sonra KOSGEB tarafından veya yetkilendirdiği kurum, dernek tarafından  Girişimci Destek Programına ve 72 saatlik bir uygulamalı eğitim kursuna tabi tutuluyorsunuz. Bu eğitimden sonra öncesinde  işletmeniz için gerekli ihtiyaçları kendi imkânlarınızla karşılıyor, sonrasında yaptığınız bu harcamaları belgelendirip KOSGEB’den geri alıyorsunuz.

Kobiler için hibe desteğini sadece KOSGEB vermemektedir. KOSGEB’ ile beraber Kalkınma Ajansları, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Avrupa Birliği fonu da Kobilere hibe desteklerini sürdürmektedirler. Piyasada Hibe desteği adı altında özel sektör firmaları bulunmamakta.

kobi hibe desteği
Kobi hibe desteği nedir?

Kobi destek paketi nedir?

Kobi destek paketi hem yeni iş kuran girişimcilere hem de iş kalitesini artırmak isteyen firmalara verilmektedir. Kesintisiz bir devlet desteği sunan kobi destek paketinden 48 aya kadar vade imkanı, yıllık yüzde 11.5 faiz oranıyla; cirosu 3 milyon liraya kadar olan firmalar yararlanabilmekte.

Mikro işletmeler’e verilen destek paketi nedir?

Kamu bankaları tarafından verilerek KOBİ’lerin kira ödemeleri ve maaşla birlikte bütün maliyetlerinin giderilmesi, finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve nakit desteği sağlanmasının hedeflendiği bir paket olmakla beraber,  bu paketten, KGF güvencesiyle cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan işletmeler yararlanabilecek olmakla beraber, 1 milyon TL’nin altında ciro yapan kuruluşlar en fazla 50 bin TL’ye kadar alabilirken, 1 milyon TL ve 3 milyon TL arasında ciro yapan kuruluşlar ise en fazla 100 bin TL kredi alabilecek.

İşletmelerin ise maaş ve kira gibi en temel giderlerinin karşılanması amacıyla kredinin en fazla yüzde 10’u serbest kullanım, en az yüzde 90’ı da işletme giderlerinin yani satıcılara EFT-havale ve kart ödemeleri gibi durumlarda kullanıma izin verilecektir.

Kobilere destek veren bankalar ise:  Akbank, Denizbank, HCBC Bank Türk Ekonomi Bankası (TEB), Alternatif Bank, QNB Finansbank, Fortisbank, Garanti BBVA, İNG Bank Ziraat Bankası, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Cepteteb gibi bankalardır.

Esnaf kredisi nedir?

Esnaf Kredisi Ticari işletmelerin sahiplerine verilen bir ticari kredidir. Esnaf kredisinin avantajları saymakla bitmemekle beraber kısaca: diğer kredilerden daha düşük faizli olması, birçok krediye göre daha uzun vadeli olması, kredinin 3 ayda bir ödenmesi ve kredi üst limitinin oldukça yüksek olması gibi çeşitli faydalara sahiptir.

Esnaf kredisi 2 farklı şekilde verilmektedir. Birincisi işletmelerin bağlı oldukları Ticaret ya da Meslek Odaları üzerinden, ikincisi ise özel veya devlete ait bankalar tarafından verilmektedir.

KOBİ kredisi başvurusunda istenen evraklar nelerdir?

KOBİ kredisi başvurusunda istenen evraklar şunlardır;

Kredi sahibinin kimlik belgesi veya sürücü belgesinin fotokopisi

 • İşletmenin güncel vergi levhası,
 • Tticaret sicil gazetesi örneği,
 • KOBİ’ye ait araçlarının ruhsatlarının fotokopileri,
 • Krediye ipotek gösterilen gayrimenkullerin tapu fotokopisi,
 • Noter tasdikli imza sirküsü örneği,
 • İşletmelerin yıllık gelir tablosu ve bilanço örnekleri,
 • KOBİ belgesi ve oda kayıt belgesi

istenmektedir. KOBİ kredisi kullanabilmek için yukarıdaki evrakların eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir. Belgelerden biri veya bir kaçı eksik olursa KOBİ Kredisi onaylanmaz.

Kobi hibe desteği makalesinde vermiş olduğumuz bilgiler tavsiye bilgiler mahiyetinde olup güncel bilgiyi ilgili kurumların web sitesinden öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kobi hibe desteği ile ilgili sormak istediğiniz soru olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir