N11 Kuruluş Hikayesi

N11 kuruluş hikayesi nasıldır biliyormusunuz, bilmiyorsanız detaylar makalemizde. N11.com firması Türkiye de ki Doğuş Grubu ile Güney Korenin en büyük firmalarından SK Group tarafından e-ticaret alanında faaliyet göstermesi amacıyla Haziran 2012 yılında kuruldu. Başlangıçta numaraonbir.com olarak e-ticaret hayatına başlayan site daha sonra n11.com alan adı üzerinden faaliyetlerine devam etme kararı aldı.

Türkiye de e-ticaret alanında iyi bir tecrübe kazanan Doğuş Grubu, Güney Kore de e-ticaret alanında başarılı bir firma olan SK Group ile güçlerini birleştirerek o yılların en güçlü pazaryeri sitesi olan GittiGidiyor ile rekabet edebilmek amacıyla kuruldu.

N11 İsminin ve Logosunun Anlamı Nedir?

Biliyorsunuz N11 firması logo olarak uğur böceğini kullanıyor. N11’in logo olarak uğur böceğini seçmesindeki sebep nedir? Diye bir çok kişi merak ediyor. Firma uğur böceğini doğaya borçlu olduğumuz gerçeğinden hareketle doğanın sembolünü ifade etmesi için tercih edilmiş. Böylece kullanıcıya doğa dostu firma mesajı verilmek istenmiş.

N11 isminin seçilmesindeki amaç ise firmanın ortağı olan SK Group dan geliyor. SK Group’un Güney Kore de “Eleventh Street” yani 11.Cadde iminde bir e-ticaret siteleri olmasından hareketle bu yeni projede de 11 rakamının geçmesini istemişler.

Başlangıçta başka isimler üzerinde karar verilmeye çalışılırken en son n11.com üzerinde karar kılmışlar. Böylece logoda Türklerin uğur getirdiğine inandığı Uğur Böceği ile Güney Korelilerin 11’i bir araya gelerek alışverişin uğurlu adresini hayata geçirmişler. Firma slogan olarak da “Alışverişin Uğurlu Adresi” sloganını tercih etmiş.

n11 kuruluş hikayesiPin

Bu gün n11 binlerce marka ve mağazayı milyonlarca müşteriyle buluşturan Türkiyenin sayılı pazaryeri sitelerinden biridir. N11 de kayıtlı 100 bin civarında firma, 13 milyon üzerinde ise üye bulunmakta. Açıldığı günden beri 80 milyon civarında ürün satılan platform toplamda 2,5 milyardan fazla ziyaretçi sayısına ulaşmıştır.

N11.com da elektronikten giyime, cep telefondan el ürünlerine binlerce farklı kategoride milyonlarca ürünle ihtiyaç sahibi müşterilerine hizmet vermekte. N11.com alışveriş yaptıkça kazandıran kupon uygulamaları ile müşterilerine iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmaya çalışıyor.

Bu anlamda kendini sürekli yenileme çabası içerisinde olan firma müşterilerine güven ve kolaylık,satış yapan mağazalar içinde iş birliği ve e-ticaret geliştirme amaçlı strateji izlemekte.

E-ticaretin ruhunda ucuzluk vardır. Hele ki toplum olarak pazarlık yapmayı çok seviyoruz. N11 firması kuruluşunda ucuzluk kavramı yerine uygun fiyat, avantaj kavramlarını tercih etmiş.

Bu amaçla yapmış oldukları kampanyaları indirimleri müşterilerin uğur sayarak sloganlarındaki uğurlu adres olma çabasıyla büyüyerek Türkiye’nin en büyük pazaryerlerinden biri olma başarısını göstermişlerdir.

YouTube video

N11 Nasıl Doğdu?

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın