1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Vergi

Limited Şirket Kuruluş Masrafları Ne Kadar?


0

Limited şirket kuruluş masrafları ne kadar? hemen öğren. Yeni bir şirket kurmak isteyenlerin akıllarında en çok Limited şirket nedir, Limited şirket yapacağım iş için uygun mudur veya benim için en uygun şirket türü hangisidir soruları vardır.

Şirketinizi kurmadan önce genel hatları ile şahıs şirketi, Limited şirket, Anonim şirketleri nedir, aralarında ne gibi farklar vardır bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu makalemizde Limited şirketin tanımını yapıp bir Limited şirket kurmak için ne kadar masraf çıkmakta,  Limited şirket kurduktan sonra hangi vergileri öderim sorularının cevabını vereceğiz.

Hangi şirket türü benim için doğru olur diye merak ediyorsanız alağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Limited şirket kuruluş masrafları
Limited şirket kuruluş masrafları

Limited şirket nedir?

Limited Şirket, bir veya birden fazla gerçek kişinin yada tüzel kişilerin bir ticaret unvanı altında kurmuş oldukları şirket türüne denir. Limited şirketlerin esas sermayeleri kurulmadan önce bellidir ve bu sermaye, esas sermaye paylarının toplamından oluşmaktadır.

Limited şirketler kanunlarda belirtilen alanların haricinde her türlü ekonomik amaç ve konu için kurulabilir. Limited şirketlerin kurulamadığı istisnai alanlar bankacılık ve sigortacılık alanlarıdır.

Limited şirketler ortaklık yapısı üzerine kurulur ve bu ortakların sayısı 50 kişiden fazla olamaz. Ortaklık yapısı üzerine kurulan Limited Şirket tek ortaklı olarak da kurulabilir. Limited şirketi kuran ortaklar şirketin borçlarından sorumlu olmayıp, sadece taahhüt etmiş oldukları sermaye payını ve şirket sözleşmesinde yer alan ek ödeme miktarını ödemekle ve yan edim yükümlülüklerini yerine getirmekle mükelleftir.

Limited şirketi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Limited şirket kuruluşu masrafları nelerdir?

Limited şirket kuruluş masrafları yapmayı düşündüğünüz iş, kaç ortak olacağınız, şirkette kaç müdür olacağı, sermaye miktarınız ne kadar, kira ücreti ne kadar gibi faktörlere göre değişiklik göstermekte.

Bu makale de örnek verdiğimiz Limited Şirket kuruluş masrafları İstanbul ili örnek alınarak hazırlanmıştır. Sizin yaşadığınız şehirlerde sadece bu masraflardan Ticaret odası masrafları ve mali müşavir ücreti farklılık gösterecektir. Bunları da siz yaşadığınız yerdeki ilgili kurumlardan öğrenerek fikir edinebilirsiniz.

Kurmak istediğiniz Limited Şirket Kuruluş Masrafları aşağıdaki kalemlerden oluşur;

 • Noter Masrafları,
 • Vergi Dairesi Masrafları,
 • Rekabet Kurulu masrafları,
 • Ticaret odası kayıt ücreti (her şehirde farklılık gösterir?
 • Mali müşavir hizmet ücreti (her şehirde farklılık gösterir)

Şu kısmı hatırlatmakta fayda görüyoruz. Örnek şirket için yapmış olduğumuz hesaplamanın bilgilendirme amaçlı olduğunu, kuruluş esnasında başka gider kalemleri ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Kuruluş aşamasında bir mali müşavirden destek almanızı tavsiye ederiz.

Limited Şirket Kuruluş Masrafları Örnek Hesaplama Tablosu
Limited şirket kuruluş masrafları örnek hesaplama tablosu

Limited şirket kuruluş masrafları örnek hesaplama tablosu

Örnek Şirket Adı: E-ticaretsitesi.com Tekstil Sanayi Limited Şirketi

        Ortak Sayısı : 1

        Müdür Sayısı: 1

        Sermaye Tutarı : 10.000 TL

        Kira Tutarı: 1.000 TL ( Brüt )

        Sektör: Toptan Tekstil Satışı

Noter masrafları: 680,00 TL

 • Kuruluş Vekaleti 1 Adet: 200,00 TL
 • İmza Sirküleri Her Müdür için 2 Adet:  229,00 TL (2 müdür için 448 TL)
 • Şirket Kuruluşu Sonrası Mali Müşavir Vekaleti: 251,00 TL (illere göre farklılık gösterir)

Vergi dairesi masrafları: 22,68 TL

 • Kira Damga Vergisi; Kefilsiz: 1.000 x 12 = 12.000 x 1,89/ 1000 = 22,68 TL (kira 1000 TL)
 • Sanal Ofis Kira Damga Vergisi: 1.000 x 12 = 12.000 x 9,48/1000 = 113,76 TL (kira 1000 TL)
 • Kira Damga Vergisi Kefilli: 1.000 x 12 = 12.000 x 11,37/1000= 136,44 TL (kira 1000 TL)

Ticaret odası; 1.250,00 TL ( İstanbul )

 • Sicil Kayıt, Rekabet Kurulu, Ana Sözleşme Onayı, İmza Beyannamesi, Resmi Defterlerin Onayı; 1.250,00 TL

Mali Müşavirlik Kuruluş Ücreti: 788,00 TL (İstanbul)

Limited Şirket Kuruluşu Masrafları Toplam: 2.740,68 TL

Yukarıda verdiğimiz bilgileri kendinize uyarlarken aşağıdaki noktalara dikkat ederek hesaplama yapın.

 1. Limited Şirketler için kuruluş öncesi sermaye blokesi kaldırılmıştır.
 2. Fazladan her bir ortak için ortalama 200,00 TL, fazladan her bir müdür için ortalama 350,00 TL gider ekleyin.
 3. Yabancı ortaklı şirket kuruluşu mali müşavirlik ücreti alt limiti : 2.205,00 TL
 4. Toplam tutarda ana sözleşme kelime sayısına göre değişmeler olabilir. ( Ana Sözleşme ortalama 1.600 Kelime üzerinden Hesaplanmıştır)

Sonuç olarak…

Limited şirket kurmak için toplamda 2740 TL gibi bir masrafınız olacaktır. 10000 Limited Şirket Kuruluş Sermayesi ve aylık kira bu giderlerin dışındadır. Onlarıda hesaba katacak olursanız başlangıçta 15000 TL gibi bir paraya ihtiyacınız olacak.

Bunun haricinde her ay veya belli dönemlerde KDV – Katma Değer Vergisi, Stopaj / Muhtasar Vergisi, Geçici Vergi, Yıllık Kurumlar Vergisi, Personel Sigorta Primi, Yıllık Defter Açılış ve Kapanış Tasdikleri, Ticaret Odası Aidatları, Belediye Vergileri, Mali Müşavir Ücreti gibi vergi ve gider kalemlerinizin olacağını ve bu gider halemlerini ödeyebilmek için hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

Bulunduğunuz ildeki mali müşavir ücretinin ne kadar olduğunu ve Mali Müşavirlerin ne iş yaptığını öğrenmek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Limited şirket kurmak isteyen herkesin en çok merak ettiği şirket kuruluş masraflarım ne kadar olacak sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu masraflar standart masraflar olur iş yapacağınız sektöre, şirketteki müdür sayısına, yabancı ortaklı şirket oluşunuza, ana sözleşme kelime sayınıza, yaşadığınız ildeki Ticaret odası ücreti, aylık kira miktarınıza göre değişiklik göstereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Şirket kurmuş olduğunuz tarihte vergi oranlarında değişiklik olma ihtimali olup bunu yaşadığınız ildeki vergi dairelerinden öğrenebilirsiniz. Limited Şirket kurarken yanlış bir işlem yapmamak ve Limited Şirket Kuruluşu Masrafları olarak fazladan ücret vermemek için  mutlaka bir mali müşavirden destek almanızı tavsiye ederiz. Limited şirket kurduktan sonra merak edilen 15 soruya cevap verdiğimiz aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir