1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Hukuku

Limited-Anonim Şirketi Olan Kişi Genç Girişimci Avantajlarından Faydalanabilir mi?


0

KOSGEB’in Genç Girişimci Desteğini duymuşsunuzdur. KOSGEB’29 yaşın altında olan ve kendi işini kurmak isteyen gençlere belli şartları karşılamaları halinde maddi destekte bulunmakta. Eğitimini yeni tamamlamış, yeni yeni kendi ayakları üzerinde durmaya başlamış yada durmaya karar veren gençlerin iş kurmak için yaşadığı en büyük sorunlardan biri parasızlık. Bu durumu bilen KOSGEB bu gençlere ciddi anlamda destek oluyor.

Genç Girişimci Desteği
Genç Girişimci Desteği

Genç girişimci desteği alabilir miyim?

Bu desteği daha önce duymamış olan bazı gençler Limited veya Anonim şirketlerde ortaklıklar kurmuş olabiliyor. Sonradan Genç Girişimci Desteği diye bir destek olduğunu duyan gençler şu soruları  soruyor;

1-Şimdi bu desteği alabilmem için çok mu geç kaldım yoksa yapabileceğim bir şeyler var mı ?

2-Şahıs Şirketi Kurduğumda Limited veya Anonim Şirketim de varsa Genç Girişimci Vergi Avantajlarından Faydalanabilir miyim ?

3-Önceden kurduğum Limited veya Anonim Şirketimi kapatsam Genç Girişimci Vergi Avantajlarından faydalanabilir miyim ?

4-Hem bir limited veya anonim hem de şahıs şirketim olabilir mi ? Bu durum bir vergi avantajı sağlar mı ?

Diyelim ki önceden kurmuş olduğunuz bir limited şirketiniz var. Ama sonradan da şahıs şirketi kurmak istiyorsunuz. Bunun için de limited şirket ortaklığınızdan ayrıldınız. Yeni kurmuş olduğunuz şahıs şirketi ile genç girişimci vergi avantajından yayarlanabilir misiniz?

Cevap: Evet yararlanabilirsiniz. Daha önceden limited şirket kurmuş olmanız genç girişimci vergi avantajından faydalanmanıza engel değil. Bu cevabın dayanağı ise 12.08.2020-120 GVK.ÖZ.2019.85-E.124377 tarih ve sayılı Gelir Vergisi Kanunu Özelgesinde verilen cevapta;

İnşaat mühendisi olarak 2014 yılında var olan bir limited şirketine ortak olduğunuzu, proje işlerinizi o şekilde yürüttüğünüzü, şu anda şirket ortaklığından ayrılıp kendi şahsınız adına şahıs şirketi kurmak istediğinizi, 29 yaşın altında olduğunuzu, ilk defa şahıs şirketi kuracağınızı, fakat daha önce limited şirket ortaklığınız bulunduğu için Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesinde yer alan genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanıp faydalanamayacağınız hususunda bilgi talep edildiği anlaşılmakta olup konu hakkında Başkanlığımız görüşleri aşağıda açıklanmıştır.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, Gelir Vergisi Kanunu mükerrer 20 nci maddesi ile 292 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer alan şartları topluca taşımanız kaydıyla, serbest meslek kazancınızdan dolayı söz konusu istisnadan yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.” diye cevaplanmıştır.

Şirketim var, genç girişimci desteği alabilir miyim?
Şirketim var, genç girişimci desteği alabilir miyim?

Şirketim var, genç girişimci desteği alabilir miyim?

Yine bir başka soruda “bir anonim şirkette ortaklığım bulunmakta. Şahıs firması kurmak istemem halinde Genç Girişimci Desteği alabilir miyim.? Diye sorulmakta. Bu sorunun cevabı ise anonim şirketi ortağı olmanız bu desteği almanıza engel değil. Bu sorununda yasal dayanağı ise 62030549–120 Mük.20–2016/912-21838 23.01.2017 tarih ve sayılı “Anonim şirket kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanının serbest meslek faaliyetinden dolayı genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanıp faydalanamayacağını soran kişiye cevap olarak verilen özelgede;

“İlgide kayıtlı özelge talep formu ve ekinde yer alan dilekçenizin incelenmesinden, doğum tarihinizin 17/02/1989 olduğu ve 17/10/2016 tarihi itibariyle avukat olarak serbest meslek faaliyetine başladığınızı, daha önce herhangi bir mükellefiyet kaydınızın bulunmadığı, ancak bir anonim şirkette kurucu ortaklığı ve yönetim kurulu üyeliğinizin bulunduğunu, ayrıca bu şirkete yönetim kurulu başkanı seçildiğinizi, avukatlık faaliyetiniz ile ilgili olarak Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesinde yer alan genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanıp faydalanamayacağınız hususunda Başkanlığımız görüşleri aşağıda açıklanmıştır.

Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesine göre genç girişimcilerde kazanç istisnasından yararlanacak mükellefler için yalnızca ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunma şartı arandığından, menkul sermaye iradı nedeniyle gelir vergisi mükellefiyet kaydı açılmış olmasının istisna uygulaması açısından önemi bulunmamaktadır.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesi ile 292 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer alan şartları topluca taşımanız kaydıyla, sadece avukatlık faaliyetinize isabet eden kazancınızdan dolayı söz konusu istisnadan yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.”

Şeklinde cevaplanmış.

Sonuç olarak; 29 yaş altında olan bir kişinin Genç Girişimci Vergi Desteğinden faydalanması için aynı anda hem limited/anonim hem de şahıs işletmesi sahibi olması engel oluşturmamakta. Başvurulması halinde Genç Girişimci Desteği alabilir.

Not: Bu Yazı Mali Müşavir Evren Özmenin Medium da yazmış olduğu makaleden alıntı yapılarak yazılmıştır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir