1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Vergi

2024 Hangi Giderler Vergiden Düşer?


0

Hangi giderler vergiden düşer hemen öğrenin. Şirketler için hangi harcamaları gider gösterilebilir, hangileri gider gösterilemez sorusunun net bir cevabı bulunmamakta. Keşke şöyle bir şey olsaydı; “bütün harcama giderleri yazılıp bunları şirket giderleri olarak gösterebilirseydik”.

Ancak böyle bir şey yok, bu giderlerin tamamını şirket giderleri olarak gösteremezsiniz. Ama maalesef bu şekilde bir rehber yok. Bunun nedeni ise sektör ve iş modeline göre giderlerin kabul edilip edilmeme konusunun farklı farklı değerlendirilmesi.

Bu sorunun tam olarak çözüşmesi için her sektörü faaliyet alanı içerisinde değerlendirip netlik kazandırılması gerekmekte. Örneğin bir turizm firması için alkol gider kalemi gösterilebilirken, bu kalem başka bir sektör firmasında kabul görmüyor. Bunu gider kalemi olarak kullanamazsın deniyor. Bu konuda bunun gibi bir çok örnek vermek mümkün.

Şirketlerin hangi harcamaları gider kaleminde gösterilir konusu ile ilgili  Mali Müşavir Evren Özmen bir liste çıkarmış. Evren Özmen beye böyle bir çalışma yaptığı için teşekkür ederiz. Umarız bu çalışma şirket sahibi bir çok kişiye faydalı olur.

Bir şirketin yapmış olduğu harcamaların gider kaleminde gösterilebilmesi için mutlaka faturasının olması gerekiyor. Eğer faturası yoksa gider kaleminde gösteremezsiniz. Ama HGS, OGS, Aidat giderleri gibi giderlerin gider olarak gösterilebilmesi için faturasının olmasına gerek yok. Elinizdeki fiş veya makbuz ile bunu gider olarak gösterebilirsiniz.

Şirketler için hangi giderler vergiden düşer?

Şahıs şirketi, Limited Şirket ve Anonim Şirketler kazançları kadar giderleri de olmakta. Şirketler bu giderlerini gider gösterip vergiden düşürebilirler. Gideleri ne kadarsa o oranda da vergisi az olur. Ancak her gider vergiden düşmez. Vergiden düşülebilecek gider kategorileri şunlardır.

 1. Reklam & Promosyon Giderleri
 2. Araç ile ilgili Giderler
 3. Banka Masrafları
 4. Personel Giderleri
 5. Lisans ve İzin Masrafları
 6. Danışmanlık Ödemeleri
 7. Sattığınız Ürünlerin Maliyeti
 8. Eğitim Giderleri
 9. Yemek ve Gıda Masrafları
 10. Ofis Masrafları
 11. Giyim Harcamaları
 12. Ulaşım Giderleri
 13. Amortisman Giderleri

1-Reklam & promosyon giderleri

Şirketinizde çalışanların ve şirket yöneticilerinin aşağıdaki reklam ve promosyon giderlerini vergiden düşebilirsiniz. Vergiden düşülebilecek reklam ve promosyon giderleri şunlardır;

 • Pazarlama Giderleri: (Örneğin; Facebook reklamları, Adwords, Mailchimp ödemesi, Salesforce ödemesi)
 • Promosyon Ödemeleri: Kartvizit, broşür, kalem, anahtarlık, ajanda
 • Web sitesi harcamaları: (domain hakları, sunucu kiralanması (hosting), web sitesi temaları için ödenen tutarlar, web sitelerine üyelik ücretleri)

Önemli not: Yurtdışından sunucu kiralıyorsanız sakın stopaj ödemeyin. Yurtdışı sunucu kiralanması stopaja tabi değildir!

2-Araç ile ilgili giderler

Şirketinizde çalışanların ve şirket yöneticilerinin aşağıdaki araç ile ilgili giderlerini vergiden düşebilirsiniz. Vergiden düşülebilecek araç ile ilgili giderler şunlardır;

 • Sigorta Giderleri (Araba Sigorta, Kasko Giderleri)
 • Benzin, LPG giderleri
 • Otopark, oto yıkama, HGS, OGS giderleri
 • Araba bakım-onarım, muayene ücretleri

Önemli Not: MTV ödemesi maalesef gider olarak sayılmıyor. O yüzden MTV ödemesini gider olarak gösteremezsiniz.

3-Banka masrafları

Şirketinizde çalışanların ve şirket yöneticilerinin aşağıdaki banka masraflarını vergiden düşebilirsiniz. Vergiden düşülebilecek banka masrafları şunlardır;

 • Banka masraf ve kesintileri (Hesap işletim ücreti)
 • Kredi kartı masrafları (Dönemlik, Yıllık)
 • Kredi Faiz Giderleri
hangi giderler vergiden düşer
hangi giderler vergiden düşer

4-Personel giderleri

Şirketinizde çalışanların ve şirket yöneticilerinin aşağıdaki personel giderlerini vergiden düşebilirsiniz. Vergiden düşülebilecek personel giderleri şunlardır;

 • Personelinize yaptığınız ödemeler, ödenecek verginizi azaltır. Ayrıca şirketten kendinize ödediğiniz maaş da aynı şekilde ödenecek verginizi azaltıyor ama maaş ödemesi üzerinden gelir vergisi ödüyorsunuz. Hangisi mantıklı değerlendirmeniz gerek.

Örnek olarak en basitinden hesap edersek Limited şirket ve anonim şirketlerde kurumlar vergisi oranı % 25. Şirketinizden kendinize brüt 53.000 TL ye kadar maaş bağlarsanız % 20 gelir vergisi ödersiniz ama % 25 oranında ödenecek verginizi azaltırsınız. % 5 oranında size faydası olur.

 • Maaş ödemeleri, ikramiye ödemeleri, kıdem ve ihbar tazminatı ödemeleri
 • Şahıs firmalarında eşe ve çocuklara yapılan maaş ödemeleri gider olarak dikkate alınmaz. Limited ve anonim şirketlerde dikkate alınır. Bunun legal olması için gerçekten hizmet alınması ve ödemenin bankadan yapılması gerekmektedir.

5-Lisans ve izin masrafları

Şirketinizde çalışanların ve şirket yöneticilerinin aşağıdaki lisans ve izin masraflarını vergiden düşebilirsiniz. Vergiden düşülebilecek lisans ve izin masrafları şunlardır;

 • Ticaret Odası Aidatı
 • Sanayi Sicil Belgesi var ise ödemesi
 • Sektörünüze özel lisanslar var ise onların ödemesi
 • Zorunlu lisanslama söz konusu ise bu lisansın alınması için yapılan eğitim masrafları

6-Danışmanlık ödemeleri

Şirketinizde çalışanların ve şirket yöneticilerinin yapmış olduğu aşağıdaki danışmanlık ödemelerini vergiden düşebilirsiniz. Vergiden düşülebilecek danışmanlık ödemeleri şunlardır;

 • Danışmanlık ödemeleri

Danışmanlık ödemeleri vergi incelemelerinde özellikle dikkat edilen ödeme kalemlerinden biridir. Özellikle danışmanlığın zorunlu olarak mı alındığı, hangi konularda danışmanlık alındığı, sözleşmesi olup, olmadığı ayrıca danışmanlık ile ilgili yazışmalar destekleyici doküman olarak saklanmalıdır.

Sadece ortaklar üzerinde değil, danışmanlar üzerindeki açıklanamayan yüksek avanslar da eleştiri konusu yapılabilir. Bu konuya da özellikle dikkat etmeniz gerekir.

 • Avukat ödemesi
 • Mali Müşavirlik firması ödemesi
 • Faaliyet alanınız ile ilgili danışmanlık hizmet alımları

7-Sattığınız ürünlerin maliyeti

Bu konuda çok fazla tereddüt yoktur ama yine de hızlıca açıklayayım. Eğer mal alıp satıyorsanız mutlaka alışlarınıza ilişkin faturaları da zamanında almanız gerekir.

Stok Yönetimi vergi planlaması ve finans yönetimi açısından son derece kritik bir kalemdir, şöyle ki;

 • Satıcıya ne zaman ödeme yapıyorsunuz ?
 • Satıcıya döviz cinsinden mi ödeme yapıyorsunuz ? (Döviz kuru riskini yönetebiliyor musunuz ?)
 • Ne zaman tahsil ediyorsunuz ? Hangi para cinsinden tahsil ediyorsunuz ? (Piyasa ve konsantrasyon riskini nasıl yönetiyorsunuz ?)

Konsantrasyon riski müşterilerinize bağımlılığınızı ölçtüğünüz risk olarak da ifade edilir. (Satışlarınızın ne kadarı tek bir müşteriye yapıyorsunuz ?)

 • Stok riski taşıyor musunuz ? Sipariş gelince mi sipariş veriyorsunuz yoksa elinizde stok tutuyor musunuz ?

8-Eğitim giderleri

Eğitim giderleri ile ilgili vergisel durum maalesef pek iç açıcı değil. Şöyle ki;

 • Bir şahıs firmanız var. Çalışanınız yok. Eğitim alıyorsunuz. Bu eğitim mesleğinizi daha iyi yapabilmeniz için zorunlu. Ama kanunen zorunlu değil. Maalesef gider olarak dikkate alınmaz. Dikkate alınması için aldığınız eğitimin işiniz için kanunen zorunlu olması gerekir. Bir Limited/Anonim şirketiniz varsa da, şirket ortağı olarak eğitim alıyorsanız da durum aynı şekilde değerlendirilir. Kanunen zorunluluk var mı, yok mu?
 • Şirketinizde çalıştırdığınız personelleriniz var. Onlara eğitim aldırırsanız onun ücretini eğitim gideri olarak bordroya eklenerek üzerine vergi ve sigorta maliyeti de gelerek gider olarak gösterilirse dikkate alınıyor.
 • Udemy, Coursera gibi yerlerden alınan eğitimler için yapılan ödemeler de maalesef gider olarak kabul edilmiyor.

9-Yemek ve gıda masrafları

Şirketinizde çalışanların ve şirket yöneticilerinin aşağıdaki yemek ve gıda masraflarını vergiden düşebilirsiniz. Vergiden düşülebilecek yemek ve gıda masrafları şunlardır;

 • Şahıs şirketlerinde bu tip giderler gider kalemi olarak kabul edilmektedir. Limited ve anonim şirketlerde bu konu biraz tartışmalı.
 • İş yemekleri gider olarak kabul edilebilir. Ama mümkünse fatura fiş veya masraf listesine hangi müşteri ile olduğu yazılmalı. Mesela aylık rutin müşteri ziyareti mi, yeni müşteri mi ?
 • Ofiste temsil ağırlama anlamında lokumdur, tatlıdır, çay, kahvedir, bunlar gider kalemi olarak gösterilebilir.

10-Ofis masrafları

Ofisinizde yaptığınız harcamaların gider kalemi olarak gösterilmesinde pek tereddüt yok.

 • Ofis temizlik masrafları
 • Ofis kağıt, kalem, zarf v.b. masraflar
 • SAAS masrafları (Zoom, Dropbox, Google apps, Evernote, Quickbooks Online)

Önemli bilgi: Zoom, Dropbox, Google apps, Evernote, Quickbooks  gibi yurtdışına yaptığınız ödemeler için Stopaj bulunmamakta. Bunlarda KDV var sadece. Boş yere stopaj ödemeyin.

 • Ofis aidatları ( faturası olmasa da olur, aidatlarda dekont yeterli oluyor)
 • Bilgisayar, Yazıcı, Kamera alımı ile ilgili masraflar

11-Giyim harcamaları

Bu konuda güzel bir özelge var. “İşim gereği şık giyinmem lazım, o yüzden takım elbise alıyorum, dış giyim harcamalarım ödenecek vergimi azaltır mı?” diye sormuşlar.

Dış giyim gider olarak gösterilemez  denmiş. Yine bir başka sorulan soru için şöyle cevap verilmiş;

“Şirketinizin reklamcılık, yayıncılık, dergi basımı ve çeşitli organizasyon faaliyeti işleri ile iştigal ettiği, işiniz gereği çekim ve röportaj yaptığınız, açılış ve davetlere katıldığınız; yaptığınız işin görselliğe hitap etmesi nedeniyle kıyafet ve dış görünüşe dikkat edilmesi gerektiği; bu nedenle kıyafet, ayakkabı, kuaför ve kozmetik giderlerinizin olduğu belirtilerek, bu giderlerinizin Kurumlar Vergisi Kanunu ve Katma Değer Vergisi Kanunu yönünden şirketiniz tarafından indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Buna göre; yapmış olduğunuz kıyafet, ayakkabı, kuaför ve kozmetik harcamalarının kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır.”

Bizce kıyafet giderleri gider olarak kabul edilmeli. Bu konuda mantığı şöyle kuruyorlar, alınan kıyafetin işle ilgili olması gerekiyor. Yaptığınız işin bir parçası olmalı.

12-Ulaşım giderleri

Ulaşım giderlerini gider olarak gösterebilirsiniz.

Taksi faturası, Uber faturası, İstanbul kart ödemesi, Hava alanı transferi v.b. ödemeleri ile arabanıza aldığınız benzin şirketiniz için gider olarak dikkate alınır.

Yaptığınız giderlerin gider kalemlerine sayılabilmesi için arabanın ruhsatının şirketiniz adına olması gerekir. Araba kiralama şirketlerinden kiralanan arabalar ruhsatı size ait olmadığı için gider kabul edilmez. Bu durum şahıs şirketleri için önem arz etmezken, Limited ve anonim şirketler için ruhsat şirket adına olmalıdır.

13-Amortisman giderleri

Demirbaşlarınızın yıpranma sürelerine göre alım bedelinin belli bir oranını ay bazında gider olarak dikkate alabilirsiniz.

 • 4800 TL’ye bilgisayar aldığınızda her ay 100 TL gider yazma hakkınız bulunmaktadır.
 • Hızlandırılmış amortisman kullanırsanız ilk yıl 200 TL her ay gider olarak kullanabilirsiniz.
 • Şahıs firmaları bilanço esası değil ise hızlandırılmış amortisman olmaz(Teknik bir konu, müşavirlik firmanız bilir)
 • Vergi ödeyen Limited veya anonim şirket iseniz hızlandırılmış amortisman mutlaka kullanın.
 • Bilgisayar için hızlandırılmış amortisman yaparken başka bir demirbaş için yapmak zorunda değilsiniz. Ama mantıklısı hepsine yapmak.
 • 1500 TL altında bir demirbaş alırsanız amortisman ayırmanıza gerek yok.
 • Elektrikli scooter alırsanız 1500 TL üzeri olsa da tek seferde gider olarak dikkate alabilirsiniz.

Sonuç olarak…

Şirketlerin yukarıda yazılanlarında dışında bir sürü giderleri olmaktadır. Bu giderler tek tek bakıldığında önemsiz gibi görülse de ay bazında ve sürekli olduğunda toplamda hatırı sayılır bir meblağ olabiliyor. İlk başta da değindiğimiz gibi gider kalemlerinin neler olduğunu gösteren bir rehber veya klavuz yok.

Burada gider olabilecek bazı kalemlerden bahsettik. Burada örneklendirdiğimiz giderlerin tavsiye mahiyetinde olup kesinlik taşımamaktadır. Gerçek ve güncel bilgiyi Mali Müşaviriniz veya bağlı olduğunuz vergi dairesinden almanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Bu makale “https://medium.com/mali-m%C3%BC%C5%9Favir-evren-%C3%B6zmen/%C5%9Firket-giderlerinin-vergiden-d%C3%BC%C5%9F%C3%BClmesi-en-%C3%A7ok-merak-edilenler-5-b57e8702825” adresindeki makaleden alıntı yapılarak yazılmıştır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir