İnstagram Takipçi Hilesi Nedir, Zararları Nelerdir?

İnstagram Takipçi Hilesi Nedir, Zararları Nelerdir, İnstagram Takipçi Hilesi Nasıl Yapılır gibi tüm bu soruların cevabı bu makalemizde. Hemen oku.

İnstagram Takipçi Hilesi Nedir, Zararları Nelerdir?
İnstagram Takipçi Hilesi Nedir, Zararları Nelerdir?
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok kişi, sosyal medya ağları aracılığıyla yeniliklerden ve markaların sunduğu imkanlardan kolaylıkla haberdar olmaktadır.

E-ticaret firmaları için de büyük öneme sahip olan sosyal medya hesapları, firmanın içeriğinde bulunan tüm işlemlerin ve amaçların etkili paylaşımlar aracılığıyla müşteri kitlelerine ilettiği platformlardır. Bu platformlar arasında özellikle görsel ve yaratıcı tasarımların ön plana çıktığı İnstagram, hem ülkemiz hem de dünya çapında sıklık kullanılan bir uygulamadır.

Bir çok marka, İnstagram hesapları sayesinde daha kısa süre içerisinde geniş müşteri kitlelerine hitap etme imkanına erişir. Müşterilerin markanın hesabını takip etmesi ve markanın da düzenli olarak paylaşımları takip etmesi üzerine kurulu olan bu sistem, e-ticaret firmalarının satış oranlarını artırmasına oldukça yardımcı olur.

Daha fazla etkileşim ve geri dönüş ile karşılaşmak isteyen firmalar, ne kadar çok kişi tarafından takip edilirse hedeflerine o kadar çabuk ulaşırlar. Bu sebeple de birçok firma, oluşturmuş olduğu İnstagram hesabındaki takipçilerini arttırmak amacıyla çeşitli İnstagram takipçi artırma yöntemlerine başvururlar.

Bu yöntemler arasında en yaygın olan ve sıklıkla tercih edilen İnstagram takipçi hilesi, takipçi sayısının artmasını sağlarken beraberinde pek çok dezavantajlı durumu da getirir.

İnstagram Takipçi Hilesi Nasıl Yapılır?

İnstagram aracılığıyla marka bilinirlik seviyesini artırmak ve kısa sürede daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak istiyorsanız, takipçi sayınızı yükseltmeye yönelik adımlar atmalısınız. E-ticaret firmalarının neredeyse hepsi takipçi arttırma yöntemlerini tercih ederler.

Bu işlemi ise çoğunlukla takipçi sayısını artırmak için hizmet veren ajanslar aracılığıyla gerçekleştirirler. Ancak takipçi satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, satın alınan hesapların bot yerine gerçek kişilerden oluşmasıdır. Aksi takdirde bu durum ciddi dezavantajlar getirebilir.

İnstagram Takipçi Satın Almak Güvenilir Bir Yöntem Midir?

İnstagram Takipçi Satın Almak Güvenilir Bir Yöntem Midir?

İnstagram hesabındaki takipçi sayısını artırarak daha fazla etkileşim kazanmak ve markanın popülaritesini yükseltmeyi hedefleyen çeşitli e-ticaret firmaları bu yöntem aracılığıyla hedefledikleri sonuca ulaşmak isterler. Ancak firmalar bu yöntemi tercih etmeden önce takipçi satın almanın güvenilirlik seviyesi hakkında bilgi almak isterler.

‘’İnstagram’da takipçi hilesi nasıl yapılır, güvenilir midir?’’ gibi soruların yanıtları firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Yani oldukça güvenilir yöntemleri kullanarak takipçi sayısını yükselten güvenilir firmalar olduğu gibi bot hesapları takipçi olarak gönderen güvenilmeyen firmalar da vardır.

Bu nedenle oldukça önemli bir sosyal medya platformu olan İnstagram takipçi satın almak için önceden detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bunu da popüler firmaların yöntemlerini inceleyerek ve şikayetlerin paylaşıldığı sitelerdeki yorumları okuyarak gerçekleştirebilirsiniz.

Takipçi Hilesinin Zararları Nelerdir?

Marka bilinirliğini artırmak ve sosyal medyada daha fazla etkileşim kazanabilmek için pek çok e-ticaret firması takipçi hilesi ya da İnstagram beğeni hilesi gibi çeşitli yöntemlere başvururlar.

Ancak bu tarz yöntemlerin beraberinde getirdiği çeşitli dezavantajlar ve firmaya sunduğu zararlı durumlar bulunur. Takipçi hilesi yapmanın e-ticaret firmalarına oluşturduğu zararları maddeler halinde açıklamak gerekirse;

  • Takipçi satın alma işlemi sonucunda gerçek hesaplar yerine bot hesapların takipçi olarak kazandırılması, markanın hedef kitlesinin önemli oranda değişiklik göstermesine neden olabilir. İnstagram üzerinde takipçi kazandıran ajanslar, kimi zaman gerçek hesapları yönlendirirken kimi zamanlarda ise bot ve dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşayan alakasız kişileri de takipçi olarak gönderebilir. Bu durum da markanın hedef kitlesini büyük ölçüde değiştirir. Çünkü firmaların ürettiği ürünler veya yaptığı reklamlar doğrultusunda etkilemek istedikleri belirli potansiyel müşteri grubu bulunur. Firmanın sunduğu ürünler ile ilgilenmeyecek kişilerin takipçi olarak kazandırılması önemli bir dezavantaj olmaktadır.
  • Takipçi hilesi yaptıktan sonra firmanın sosyal medya platformunda yer almaya başlayan takipçiler, reklam performanslarında önemli düşüşler yaşanmasına sebep olabilir. Pek çok takipçi ajansı gerçek hesaplar yerine bot hesapları takipçi olarak gönderir. Paylaşılan gönderiler ve hazırlanan reklamlar yaş, cinsiyet ya da yaşanılan bölgeler olarak firmaya hitap etmiyorsa toparlanan veriler üzerinde değişiklikler gözlenir. Bu durum da gönderilen hedef kitlenin dışında bulunan kişilere ulaşmasına yol açar ve firmayı maddi açıdan zarar uğratır.
  • İnstagram üzerinden firma ile etkileşime geçecek olan müşteriler, öncelikli olarak firmanın profilinde bulunan takipçi ve beğeni sayılarına odaklanır. Takipçi hilesi sonucunda takipçi sayısında artış görülse bile beğeni ve yorum sayıları aynı doğrultuda artmayacaktır. Bu durum da firmanın profilini inceleyen müşterilerin gözünde kötü bir imaj oluşturacaktır. Bu nedenle takipçi satın almak aynı zamanda firmanın müşterilere sergilediği imajını da zedeleyebilir.
  • İnstagram üzerinde paylaşımları ile ön plana çıkmayı hedefleyen firmanın bu sosyal medya aracında oluşturmuş olduğu veriler büyük önem arz eder. Beğeni sayıları, gönderilere yapılan yorumlar ve videoların izlenme sayıları bu verileri oluşturan en önemli etmenlerdir. Takipçi satın alma işleminin ardından gelen bot takipçiler firmanın profilinde hiçbir şekilde etkin olmayacağı için yapılacak olan analizler de yanıltıcı olabilir. Böylelikle firma hedef müşteri kitlesinden uzaklaştığı gibi etkileşim oranlarını da düşürecektir.