1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Vergi

Yüzde 5 Vergi İndiriminden Mutlaka Yararlanın


0

Yüzde 5 vergi İndiriminden Mutlaka Yararlanın. Şahıs firması sahibi olanlar her yıl Mart ayı içerisinde bir önceki yılda kazandığı gelir ve yapmış olduğu giderlerin arasındaki farkın vergisini öder. Bu ödenen beyannameye de Gelir vergisi Beyannamesi denir.

Gelir vergisi Beyannamesinde 100 bin TL ödememiz gerekirken hiçbir şey yapmadan bunu 95.000 TL olarak ödemeniz mümkün. Peki ama nasıl?

Yüzde 5 vergi indirimi
Yüzde 5 vergi indirimi

Yüzde 5 vergi indiriminden nasıl yararlanılır?

Bu indirim için aslında şirket türünün pek fazla bir önemi yok. Şahıs şirketi, Limited Şirket, Anonim şirkette olsanız bu indirim oranından yararlanabiliyorsunuz. Bir firmanız varsa ve verginizi düzenli ödüyor iseniz devlet sizi bir nevi ödüllendiriyor ve size %5 gibi bir indirim hakkı veriyor. Bu indirim hakkından yaralanabilmek için 3 tane şart var. Bunlar;

 • Üç yıldır faaliyet gösteren bir firma olmanız gerekiyor.
 • Şahıs firmanızın vergi borcu olmaması gerekiyor. Vergilerinizi zamanında ödemeniz önemli.
 • Şahıs firması olarak beyannamelerinizin zamanına verilmiş olması gerek.

%5 Vergi indiriminden faydalanıp, faydalanamadığımı nereden ve nasıl öğrenebilirim ?

Bu indirimden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilmek için İnteraktif Vergi Dairesi sistemine giriş yaparak “Vergi Uyumlu Vergi İndirim Bilgisi” alanına tıklayıp sorgulayabilirsiniz.

Tıklama sonucunda eğer aşağıdaki gibi faydalanabilirsiniz ibaresi çıkıyor ise bu yüzde 5 indirimden yararlanabilirsiniz demektir. Bunun için müşavirlik firmanızın vereceğiniz beyanname de bu indirimi atlamaması gerekir.

%5 vergi indirimi
Yüzde 5 vergi indiriminden nasıl yararlanılır?

Belki de 2 dakikanızı almayacak  bu sorgulama ile ödemeniz gereken vergiyi yüzde beş azaltabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki şartları sağlıyor iseniz mutlaka bu işlemi yapın ve indirimden yararlanın.

Vergisini zamanında ve düzgün ödeyenler için devletin böyle bir ödüllendirme yapması çok güzel. Lakin bunun en az 3 yıllık firma olma şartı ile sınırlandırılması doğru değil. Temennimiz bunun yapılacak olan düzenleme ile 1 olmadı 2 yıla indirilmesi.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir