1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticaret Sitesi Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


0

E-Ticaret sitesi yazılımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun cevabı bu makalede. E-ticaret yapmak isteyen bir kişinin şirket kurulumundan sonra karar vermesi gereken en önemli konulardan biride e-ticaret yazılımı için karar vermektir.

E-Ticaret sitesi yazılımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler
E-Ticaret sitesi yazılımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan kendi e-ticaret sitenizi açmanızı sağlayan hazır e-ticaret yazılımı ne kadar iyi olursa site açılış sürecinde ve kurulum sonrası yaşayacağınız sorunlarda o kadar az olur.

Siteniz için alacağınız e-ticaret yazılımı seçiminde özensiz davranmanız halinde içerik girilmesi, site tanıtımı, satış faaliyetleri ve satış sonrası hizmetler gibi alanlarda ciddi sıkıntılar ve müşteri kaybı yaşarsınız.

E-ticaret faaliyetlerinizi kolaylaştıracak olan e-ticaret yazılımları seçilirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattığımız bu makale ile sorunsuz e-ticaret yazılımı alınımında karar vermeniz kolay olacaktır.

E-Ticaret sitesi yazılımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

E-Ticaret sitesi yazılımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • 7 gün 24 saat müşteri destek hizmetleri
 • Kişiselleştirilebilir tasarım çözümleri
 • SEO uyumlu yapı
 • Kolay yönetim paneli
 • Alternatif ödeme yöntemleri
 • Kolay kargo entegrasyonu
 • Her duruma hazır veri yedekleme
 • Gelişmiş blog yönetimi
 • Sosyal medya entegrasyonu
 • Gelişmiş e-posta modülü
 • Güçlü raporlama sistemi

7 gün 24 saat müşteri destek hizmetleri

7 gün 24 saat yayın yapacak olan siteniz için e-ticaret yazılımı seçerken dikkat edilecek ilk kriter müşteri destek hizmetleridir. Hangi yazılımı alacağınıza karar vermeniz noktasında aklınıza takılan kısımları sorabilmeniz ve yazılımı satın aldıktan sonra yaşanması muhtemel sorunlara çözüm üretilmesi noktasında e-ticaret firmasının müşteri hizmetleri önemli rol oynamaktadır.

Rekabetin her geçen gün arttığı bu e-ticaret sektöründe artık müşterisini en hızlı anlayan kazanıyor. Müşterilerinizin talepleri, sorunları kullandığınız yazılımdan kaynaklanıyor ise buna acilen çözüm üretecek olan e-ticaret yazılımını aldığınız e-ticaret firması olacaktır.

O yüzden en fazla iletişim kanalını kullanan ve ulaşılması kolay olan e-ticaret yazılım firmaları tercih edilmesi akıllı bir karar olacaktır. Artık günümüzde iletişim illa da telefonla olacak diye bir zorunluluk bulunmamakta.

Telefon, sms, mail, fax, whatsapp, iletişim formu gibi iletişim araçları ile iletişim kurulabilmekte. Bu iletişim araçlarını en fazla kullanan firma sizin için tercih sebebi olmalı.

Kişiselleştirilebilir tasarım çözümleri

Marka olma adımının ilk kuralı özgün olmaktan, benzersiz olmaktan geçer. Hazır e-ticaret yazılımları içerisinde karar vermeniz gerekenbir diğer önemli noktada  yazılımın özgün olmanız noktasında size ne kadar imkan sağladığı ve bunu sorunsuz karşıladığıdır.

Bu gün artık bütün e-ticaret siteleri ya birbirinin aynısı yada çok büyük oranda benzer olmalarıdır. Açacağınız e-ticaret sitesi sizin sektörünüze, marka kimliğinize uygun olmalıdır.

E-ticaret yazılımı aldığınız firma bu manada ya size özel tasarım yapma veya özel e-ticaret yazılımı konusunda hizmet vermeli yada var olan e-ticaret yazılımı bunu sağlamalıdır. Marka kimliğinize, satış yapacağınız sektöre uygun olmayan yazılımı ücretsiz bile olsa almayın. Bu size faydadan ziyade zarar verir.

seo uyumlu yapı
SEO uyumlu yapı

SEO uyumlu yapı

E-ticaret sitesi açmadaki en büyük amaç daha çok müşteri ve daha çok satış yapabilmektir. İnternet dünyasında ise daha çok müşteriyi ve haliyle de daha fazla satışa aracılık eden arama motorlarıdır.

Satın aldığınız yazılımın Google başta olmak üzere bütün arama motorları ile uyumlu olmasına Seo uyumlu e-ticaret sitesi denir. Bütün arama motorları sitelerdeki içerikleri, görselleri ve diğer materyalleri arşivleyebilmek için bir takım kurallar belirlemiştir. Belirlenmiş bu kurallara ne kadar çok uyarsanız sitenizdeki bilgilerin arama motorları tarafından arşivlenmesi de o kadar fazla olacaktır.

Satın almış olduğunuz e-ticaret yazılımı arşivlenmeye ne kadar uyumlu ise arama motorları sitenizi o kadar çok sevecek yada cezalandıracaktır. Eğer daha fazla satış yapmak istiyorsanız alacağınız e-ticaret yazılımı %100 seo uyumlu ve yapılacak diğer seo çalışmaları içinde uygun yapıda olmalıdır.

Eğer alacağınız e-ticaret yazılımı seo uyumlu değilse veya yapacağınız seo çalışmaları için sürekli firmaya muhtaç olacaksanız oradan arkanıza bile bakmadan koşun, uzaklaşın. Çünkü bu kendinize ve sitenize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.

Kolay yönetim paneli

Açacağınız e-ticaret sitesi hem sizin sitenizi kolayca yönetmenize, müşterilerinizin ürünleri kolayca incelemelerine, satın almalarına ve satış sonrası süreçleri takip edebilmelerine kolaylık sağlamalıdır. 

Alacağınız e-ticaret yazılımı satmış olduğunuz ürünlerin başlıklarını oluştururken, içeriklerini girerken, görsellerini eklerken size hem zaman kazandırmalı hem de kolaylık sağlamalı. Aldığınız yazılımın yönetim paneli karmaşıksa, kullanımı zorsa ve en önemlisi kullanım sırasında sizi sürekli teknik destek almaya zorluyorsa o yazılımdan uzak durun.

e-ticaret sitesi yazılımı
Alternatif ödeme yöntemleri

Alternatif ödeme yöntemleri

Satış sürecinde müşterilerin en hassas olduğu kısımların en başında ödeme sistemleri gelmekte. Ödeme kanallarınız ne kadar çok olursa müşterilerinize de o kadar çok seçenek sunmuş olursunuz. Bu gün artık en iyi e-ticaret yazılımı diyebileceğimiz e-ticaret yazılımlarında,

 • Kredi/banka kartı ile ödeme
 • Banka havalesi ile ödeme
 • Kapıda ödeme

Seçeneklerinin olması gerekiyor. Bu seçenekler yoksa müşteri satın almaktan vaz geçiyor. Var olan bu ödeme kanalları sitenizde ne kadar çok varsa o kadar fazla satış yapabileceksiniz demektir. Satın aldığınız e-ticaret yazılımı bu ödeme kanallarını sorunsuz karşılayabilmelidir. Eğer bu ödeme kanallarında sorun varsa o yazılımı kesinlikle almayın.

Kolay kargo entegrasyonu

Satış sonrası en çok sorun yaşanan kısımlardan biriside kargo süreçleridir. Zira bu süreç tamamen sizin kontrolünüzde değildir. Sizin kontrolünüz dışında gerçekleşen olaylara müdahale etmeniz ve çözüm üretmeniz hayli zor olacaktır.

Satın alacağınız e-ticaret yazılımı kargo firmaları ile ne kadar kolay entegre edilebilir olursa hem ürünleri teslim etmeniz, hem teslimat sürecini takip etmeniz hem de teslimat sonrası durumu görebilmeniz açısından önemlidir. O yüzden alacağınız yazılımın kargo firmaları ile entegre çalışabilmesini kesinlikle şart koşun.

Bazı kişiler kargo entegrasyonunun bu anlamda çok sorun olmadığını söyleyebilir. Bunun başlangıçta satışların az olduğu, her şeyin sizin tarafınızdan manuel olarak kontrol edilebildiği zamanlar için doğruluk payı var. Ama satışlarınız arttıkça ürünün kargoya teslimi ve ürünün teslimatını takip etme zorlaşacaktır.  İlerde kesin ihtiyacınız olacak bu özelliği başlangıçta isteyin.

Her duruma hazır veri yedekleme

Çok fazla olmasa da zaman zaman sunucu tarafında telafi ve tamir edilemez fiziksel arızalar olabiliyor. Böyle durumlarda girdiğiniz ürün bilgileri, satış bilgileri ve müşteri bilgileri silinebiliyor. Bu tarz durumlarla karşılaşılması halinde hemen çözüm üretilmesi için sitemizdeki bilgilerin yedeğinin alınması gerekiyor.

Alınacak olan bu yedek teknik iş gibi görünse de bunun site sahibi olarak sizin tarafınızdan rahatlıkla yapılabilmesi gerekiyor. Satın alacağınız e-ticaret yazılımı site yedekleme işini kolaylaştırmalı.

Gelişmiş blog yönetimi

E-ticaret sitenizde satmış olduğunuz ürün veya hizmetlerin her yönünü anlatmanız çok mümkün olmuyor. Hem olsa da bu çok uzun metinler halinde oluyor. O yüzden ürününüzle ilgili detaylı açıklamalar, kullanımla ilgili bilgilendirmeler blog dediğimiz kısımda yapılıyor.

Satın alacağınız e-ticaret yazılımında blog özelliğinin olması bu anlamda çok önemli. Bir diğer önemli hususta var olan bu bloğun kullanımı, içerik girilmesi kolay, seo yapısının iyi olması. Zire arama motorları sitenizle ilgili ne kadar çok bilgiyi arşivlerse kullanıcılara o kadar çok bilgi gösterir. Bunu sağlayacak en önemli araç ise blog kısmıdır.

Sosyal Medya Entegrasyonu
Sosyal medya entegrasyonu

Sosyal medya entegrasyonu

Sosyal medya entegrasyonu artık e-ticaret yazılımlarında olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Çünkü insanlar artık alacağı ürünü sosyal medya platformlarından araştırmakta, arkadaşları tarafından bunun alınıp alınmadığını buradan kontrol etmekte.

Alacağınız e-ticaret yazılımı tarafınızdan eklenen ürünleri ve blog kısmındaki bilgileri ziyaretçileriniz tarafından kolayca paylaşabilmesine imkan sağlamalı. Ayrıca bütün sosyal medya platformlarının online pazaryeri olma yolunda çalışması bulunmakta. Ayrıca yazılımınız sitenizdeki ürünleri kolayca sosyal medya platformlarındaki mağazanıza aktarabilmeli.

Gelişmiş e-posta modülü

Müşterilerinizle sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz, kampanyalarınızın duyurulması, satış öncesi ve satış sonrası bilgilendirmelerin yapılabilmesi mail ile gerçekleşmekte. O yüzden bir e-ticaret sitesinde bu mail gönderme alma ne kadar iyi ve hızlı olursa hem satış hem de müşteri memnuniyeti o kadar fazla olur. O yüzden alacağınız yazılımda bu özelliğin olup olmadığına iyi bakın.

Güçlü raporlama sistemi

Satın alacağınız e-ticaret sitesi yazılımı içerisinde stok durumu, satış oranları, muhasebe işlemleri gibi bir çok konuda istatistikler alabileceğiniz gelişmiş bir raporlama sistemi olmalı. Hem mevcut durumu görüp analiz etme hem de gelecekle ilgili sağlıklı kararlar alabilme açısından istatistikler çok önemli. 

E-ticarette başarılı olmanın kriterlerinden biride istatistiksel bilgileri iyi analiz edip ona uygun aksiyonlar almaktır. Alacağınız e-ticaret yazılımı içerinde gelişmiş bir raporlama sisteminin olmasını özellikle isteyin.

Bütün bu anlatılan e-ticaret sitesi yazılım özellikleri içerisinde şu az önemli şu çok önemli diyemeyiz. Hepsi yerine göre, zamanına göre çok önemli hale gelebiliyor. Önemli olan bütün bu özelliklerin mümkünse hepsinin olması ve bu özelliklerin birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışabilmesi.

E-ticaret siteniz sizin dükkanınız, işletmeniz. Bu işletmeye ne kadar yatırım yaparsanız o kadar çok kazanırsınız. O yüzden internetteki dükkanınıza yatırım yapmaktan çekinmeyin. E-Ticaret Sitesi Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunda ki e-ticaret yazılımı tavsiye makalemizle ilgili ilave etmek istediğiniz kısımlar veya sormak istediğiniz sorular olursa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

e-Ticaret sitesi yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir