Yurtiçi Kargo Entegrasyonu Nedir, Nasıl Yapılır

Türkiye’deki ilk kargo şirketi olarak bilinen Yurtiçi Kargo, 1982 yılı itibariyle hem yurtiçinde hem de yurtdışında hizmetlerini sürdürmeye devam eder. Sektörde lider konumundaki halini müşteri odaklı geliştirdiği hizmet anlayışının yanı sıra gelişmiş kargo hizmetlerinin sayesinde korur. Firmanın uzun yıllardan beridir verdiği güven dolayısıyla son derece geniş bir kitle ve çok sayıda firma kargo süreçleri açısından Yurtiçi Kargo’yu tercih eder. Yurtiçi Kargo entegrasyon süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen çok sayıda insan vardır. Peki Yurtiçi Kargo entegrasyonu nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir? İşte konuya ilişkin detaylar!

Yurtiçi Kargo Entegrasyonu Nedir?

E-ticaret sitesinde başarı oranının artmasına katkı sağlayan faktörler arasında kargo entegrasyonları yer alır. Kargo entegrasyonu sayesinde hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etme imkanı vardır. Bu entegrasyonlar sayesinde siparişlerinizi hem daha kolay hem de daha hızlı bir şekilde gönderme şansınız oluşur. Kargo entegrasyonu, e-ticaret sitelerinde gönderilerden kaynaklı olan hataları da en alt seviyeye indirgeyebilir. Bu sayede de müşteri memnuniyet oranları daha yukarıya çıkar.

Yurtiçi Kargo Entegrasyonu Avantajları Nelerdir?

 • Entegrasyon sırasında kullanıma sunulan panel son derece anlaşılır şekilde tasarlanmıştır. İnsanların kolayca çözebilecekleri aktarım ekranları da yine özel şekilde hazırlanmıştır.
 • Yurtiçi kargo entegrasyonu sayesinde manuel iş yükü ortadan kalkar. Kargo firmalarındaki operasyonların tamamı direkt şekilde panele otomatik aktarılır.
 • Veriler kolay bir şekilde aktarılır. İnsanlar tek bir panel üzerinden kargo takibi yaparak, kargonun yeri ve teslim süresi gibi sevkiyat sürecine dair bütün detayları görebilirler.
 • Kargo entegrasyonu sayesinde eticaret sitesi üzerinden sipariş alındığı zaman müşterilere ait isim, soyisim, adres ya da telefon gibi kargolar için gerek duyulan bütün bilgiler site tarafından kargo firmalarına iletilir.
 • Hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edip sitenizi geliştirmek adına strateji ya da plan oluşturma noktasında daha fazla vaktiniz olur.

Pin

Yurtiçi Kargo Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

 • E-ticaret sitesinden müşteriler ilk siparişini verir.
 • Sonrasında müşteri tarafından talep edilen ürünler hazırlanır.
 • E-ticaret sitesi üzerinden kontrol edilip hazırlanmış olan ürünler için “Kargo Hazır” süreci oluşur.
 • “Kargoya hazır” şeklindeki siparişler, panel üzerinden yapılacak bir tıklama sonucunda beraber çalışılan kargo firmasına ait panele otomatik şekilde aktarılır.
 • Aktarılmış siparişlerle alakalı bir sorun varsa lojistik firma sizlere ulaşır. Eğer herhangi bir sorun yoksa lojistik şirketi tarafından ürüne ait olan etiket otomatik şekilde alınır. Ardından ekrana getirilir.
 • Kargo etiketleri yazıcı aracılığıyla çıkartılır. Sonrasında da kutulara bastırılır.
 • Müşterilere ürün kargoya verildiği zaman e-posta ile SMS gönderimi yapılır.
 • Kargo firmaları, sistemine otomatik şekilde aktarılmış olan ürünlere ait bütün bilgilerini görür. Kaynaklarını da buna göre ayarlayarak teslim almaya gelir.
 • Kargo firmasının görevlileri, kutuları teslim alıp barkodlarını okutup otomatik şekilde gönderilen adetlerle beraber teslim alınanlar arasında herhangi bir fark durumunu kontrol edip ürünleri şubeye götürür.
 • Müşteriler, kargosunun sevkiyat durumlarını öğrenmek adına sadece eticaret sitesinde yer alan üye paneline giriş yapar.
 • “Siparişlerim” bölümü üzerinden bütün bilgileri görüntülenebilir. Lojistik şirketine ait siteye girip tekrardan kargo takip numarasının yazılmasına gerek yoktur.
 • Müşteriler e-ticaret firması tarafından özel olarak hazırlanan üye paneli üzerinden ürün teslim olana kadar devam eden bütün süreci kolay bir şekilde takip edebilirler.
 • Siparişler müşterilere teslim edildiği zaman, otomatik şekilde bilgiler kargo firması tarafından alınır. Ardından da müşterilere teslim edildiğine ait bir mesaj ya da e-posta gönderilir.
 • Müşterilerin memnuniyetinin sağlanması adına ürünler teslim edildiği zaman, e-ticaret sitesi tarafından önceden hazırlamış olduğu “İyi Günlerde Kullanın” yazılı bir mesaj ya da e-posta gönderilir.
 • Sipariş süreci de “Teslim Edildi” şeklinde otomatik şekilde güncellenir.

Yurtiçi Kargo Entegrasyonu ile Müşteri Memnuniyeti

Sektörün her geçen gün bambaşka bir boyut kazanmasıyla birlikte lojistik sektöründe de son derece önemli gelişmeler meydana gelir. Bu gelişmelerle beraber kullanıcılar da gelişen teknolojinin her alanından yararlanmak isterler. İnsanlar artık kargo süreçlerinin her detayından haberdar olup yeni teknolojinin sunduğu hız kavramını en iyi şekilde deneyimlemek isterler. Bir internet sitesi üzerinden satın aldıkları bir ürünün nerede olduğu, ne zaman yola çıktığı ya da kaç gün içerisinde ürünün kendilerine ulaşacağını görebilecekleri tarzda bir modül kullanmaları, kendileri için son derece memnun edici olur. Dolayısıyla eticaret sitesi sahipleri, güvenilir olan bir yazılım firmasıyla çalışma sağlayarak kargo entegrasyon modülünü kendi eticaret sitelerine entegre ettirip müşteri memnuniyeti sağlayabilirler. İnsanlar kargo entegrasyon modülü sayesinde kendilerini daha iyi hissederler. Bununla beraber firmaya karşı sadakat oranları da artış gösterir.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın

1