1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?


0

Evden e-ticaret nasıl yapılır hemen öğrenin. Son birkaç yıldır özelliklede pandemi sonrasında evden e-ticaret yapmak isteyen insan sayısında aşırı artış olduğu bir gerçek. Evden e-ticaret yapmak isteyen insanların başta giyim, ev tekstili, yöresel ürünler olmak üzere temin edilmesi ve kargolanması kolay ürünler üzerinden e-ticaret sitesi açıp satış yapmaya başladıklarını görüyoruz.

Evden e-ticaret yapmanın bu kadar büyük ilgi görmesinin yegane sebebinin depo, kira ve stok masraflarının olmaması diyebiliriz. Depo, kira ve stok masrafı olmadan küçük meblağlarla evden e-ticaret yapmak mümkün. E

vden e-ticaret yapmanın diğer bir adı da Dropshipping. Stoksuz satış olarak bilinen bu yöntemde toptancıdan toplu olarak ürün satın alamayacak durumda olup sermaye sorunu olan kişiler aracılık ederek e-ticaret siteleri üzerinden satış yaparak  gelir elde etmekte.

evden e-ticaret yapmak
evden e-ticaret yapmak

Evden e-ticaret yapmak

5 adımda kolayca evden e-ticaret yapabilirsiniz.

1.Adım: Şirket kurun

Şirket kurun dediysek hemen gözünüz korkmasın. Evden de olsa e-ticaret yapmak için şirket kurmak yani vergi levhası sahibi olmak gerekiyor. Satmış olduğunuz ürünlere ait faturayı ancak vergi levhanız varsa kesebiliyorsunuz. Vergi levhası sadece fatura kesmek için değil satmak için almış olduğunuz ürünleri gider gösterebilmek için de gerekiyor. Şirket kurmak için üç seçeneğiniz var.

1-Şahıs Şirketi

2-Limited Şirket

3-Anonim Şirketi

Evden e-ticaret yapmak isteyen kişiler bu şirket türlerinden kurulması kolay olduğu ve fazla bürokratik işlem gerektirmediği için şahıs şirketi kurmayı tercih ediyor. Size de tavsiyemiz evden e-ticaret yapacaksanız şahıs şirketi kurmanız. Üstelik şahıs şirketini artık e-devlet üzerinden de kurabiliyorsunuz. Evden, oturduğunuz yerden şahıs şirketi nasıl kurulur öğrenmek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Oturduğun Yerden Online Şahıs Şirketi Kur
evden e-ticaret
E-ticaret altyapısını hazırlayın

2.Adım E-ticaret altyapısını hazırlayın

Evden e-ticaret yapmak için şirketinizi kurduktan sonra atılması gereken en önemli adım e-ticaret altyapısını belirlemektir. E-ticaretin temelinde ürün yönetimi, stok yönetimi, sosyal medya satışı, müşteri memnuniyeti gibi kısımlar olduğundan e-ticaret altyapınızın sağlam olması çok önemli.

E-ticaret altyapısı için ücretsiz e-ticaret yazılımı ve  ücretli e-ticaret yazılımı şeklinde iki seçeneğiniz var. Her iki seçeneğinde de birbirine göre avantaj ve dezavantajları olduğunu belirtelim. E-ticaret yazılımında sorun çıkması durumunda destek alabileceğiniz e-ticaret yazılımını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

E-ticaret sitesi yazılımı seçmeden önce  aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyup öyle karar verin.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Sitesi Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
3.Adım: Tedarikçi Bulun
Tedarikçi bulun

3.Adım: Tedarikçi bulun

Evden e-ticaret yapmak için atılması gereken 3.adım hangi ürünü satacağını belirleyip bu ürünü nerenden en şekilde temin etmeniz gerektiğini belirlemektir. Satacağınız ürün veya ürünler için güvenilir ve her daim ulaşılması kolay kişileri tedarikçi olarak seçin. Ulaşılması zor kişiler size sıkıntı yaşatabilir.

Tedarikçi olarak seçtiğiniz kişinin güvenilir olmasının yanında geniş ürün portföyüne sahip olması sizin için iyi bir avantaj olacaktır. Evden e-ticaret yapmaya yeni başladığınız zamanlarda daha az kişiyle çalışmanızı tavsiye ederiz. Ne kadar az kişiyle çalışırsanız kafanız o kadar az karışır ve daha kısa zamanda işi öğrenmeniz olursunuz.

İşi öğrendikten sonra daha fazla tedarikçi ile çalışabilirsiniz. Hangi kategoride tedarikçi bulabilirsiniz öğrenmek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
XML Veren Firmalar Bilgi Rehberi 2023
4.Adım: Çalışacağınız kargoyu belirleyin
Çalışacağınız kargoyu belirleyin

4.Adım: Çalışacağınız kargoyu belirleyin

Sağlam bir tedarikçi bulduktan sonra sağlam bir kargo firması bulmanız gerekiyor. E-ticaret de parayı ürün alırken ve kargoya verirken kazanırsınız. Satmış olduğunuz ürünlerin kargoda kolayca gidebilecek, giderken zarar görmeyecek, fazla desi ytymayacak ürünler olmasına dikkat edin.

Satacağınız ürünün desisi ne kadar fazla olursa o kadar çok kargo ücreti ödersiniz. Kargo ücretini çok uygun fiyatta tutabilmek için kargo firması ile kargo anlaşması gerekiyor. Seçeceğiniz kargo firmasının Türkiyenin dört bir tarafına en hızlı şekilde dağıtım yapan firma olmasına dikkat edin. Kargo ile ilgili aşağıdaki iki makaleyi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kargo Anlaşması Nedir, Nasıl Yapılır?
5.Adım: Sosyal medya desteğini kullanın
Sosyal medya desteğini kullanın

5.Adım: Sosyal medya desteğini kullanın

E-ticaret yaparken mutlaka pazarlama çalışması yapmalısınız. Ücretsiz pazarlama yapabilmenin en kolay yolu ise sosyal medyayı  kullanmaktır. E-ticaret de en çok kullanılan sosyal medya mecraları Facebook ve İnstagramdır.

Özellikle bu iki sosyalmedya mecrasında hesap oluşturun. Hesabınıza sitenizin logosunu iletişim bilgilerini ekleyin. Satmış olduğunuz ürünlerin görsellerini ve videolarını bu hesaplardan paylaşın. Sosyal medya mecralarını doğru bir şekilde kullanabilirseniz kısa zamanda e-ticaret sitenizi tanıtabilir ve sipariş alabilecek şekle getirebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızda çok fazla resmi davranmayın. Netice de siz evden e-ticaret yapan kişilersiniz. Sosyal medya da güven için en önemli kriter bire bir iletişimdir. Müşterilerinizle birebir iletişim kurmaktan çekinmeyin.

https://www.youtube.com/watch?v=tojpnJRx-iY
Evden e-ticaret nasıl yapılır?
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir