1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Stratejisi Nedir? Nasıl Belirlenir?


0

Sosyal medya stratejisi belirlemeden yapılacak her çalışma gerçek anlamda başarıya ulaşamaz. Her geçen gün sosyal medyanın yeri ve önemi artış gösterir. Durum böyle olunca da  markaların daha fazla düşünüp daha çok plan yaparlar. Sosyal medya stratejisi genel bir ifadeyle sosyal medyada yapmak istenilen her şeyin özeti şeklindedir.

Stratejiniz ne kadar net olursa ve ihtiyaçlara ne kadar cevap verici nitelik taşırsa sonuca ulaşmak da o kadar kolay olur. Stratejileri belirlemeden önce hedeflerin tepsi edilmesi gerekir. Eğer hedefleriniz net değilse aslında neyi başarmak istediğinizi de bilmiyorsunuz demektir.

Bu makalemizde sosyal medya stratejisi nedir, sosyal medya stratejisi nasıl belirlenir konularında bilgiler vereceğiz. Bu makalemizi okuduktan sonra sizlerde daha bilinçli bir şekilde sosyal medya stratejilerinizi belirleyip, daha iyi sonuçlar alabileceksiniz.

Sosyal medya stratejisi
Sosyal medya stratejisi

Sosyal medya stretejisi nedir?

Sosyal medya stratejisi, sosyal medyadaki platformlar aracılığıyla işletmelerin ürünlerini belirledikleri hedef kitlelerine ulaştırmak adına satışlarını arttırmak amacıyla izledikleri yoldur. İşletmelerin, sosyal medya stratejisini doğru bir şekilde oluşturmak için ise belirli süreçleri tamamlamaları gerekir. Aynı zamanda doğru bir biçimde rakip analizi yapılması ve hedef kitlesini de net biçimde belirlemesi son derece önemli bir konudur. Tüm bu durumlar, markaların başarı elde edebilmeleri açısından oldukça önemlidir.

İşletmeler, doğru biçimde planlanan ve uygulanan bir strateji ile markalarını büyütüp hedef kitlelerine daha rahat ulaşırlar. Belirli hedef kitleye ulaştıktan sonra da daha fazla satış yapma imkanına sahip olurlar.

Sosyal medya stratejisi nasıl belirlenir?

Tüm işlerde olduğu üzere sosyal medya stratejisinde de belirli bir hedefe ihtiyaç vardır. Burada küçük adımlarla başlayıp sosyal medya stratejinizi öncelikli olarak belirlemeniz son derece önemlidir. Hedeflerinizi belirlemek ile işe koyulabilirsiniz. Satışlarınızı arttırıp hedef kitlenize ulaşmayı, tüketiciler ile bağ kurmayı ve hedef kitlenizi de genişletmeyi planlayabilirsiniz.

Aynı zamanda belirlediğiniz hedefler doğrultusunda ilerleyerek satışlarınızı da kolay bir şekilde arttırabilirsiniz. Eğer etkileşim hedefliyorsanız müşterilerinizle daha sık iletişime geçip, sorular sorarak onlarla sıkı bağlar kurmalısınız. Bunun yanında sosyal medya reklamları gerçekleştirerek de satışlarınızı arttırabilirsiniz. Eğer marka bilinirliğiniz artsın istiyorsanız markanızın karakterini hedef kitlenize anlatabilirsiniz.

Sosyal medya stratejisi belirlerken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 1. Sosyal medya hedeflerinizi belirleyin
 2. Rakiplerinizi analiz edin
 3. Hedef kitlenizi belirleyin
 4. Sosyal medya platformlarını tanıyın
 5. Düzenli sosyal medya paylaşımları yapın
 6. Sosyal medya reklamları verin
Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenir?
Sosyal medya stratejisi nasıl belirlenir?

Sosyal medya hedeflerinizi belirleyin

Sosyal medya stratejisini oluşturmak için işletmelerin öncelikle sosyal platformlar için doğru hedef stratejileri belirlemesi gerekir. Bu hedefleri belirlerken dikkat edilmesi gereken detaylar kısaca şu şekildedir;

 • Öncelikle sosyal medyada yer almanızın nedenini belirleyin.
 • Sosyal medya mecrasından nasıl geri dönüşler alacağınızı planlayın.
 • Sosyal medyadaki çalışmalarınız da başarılı olduğunuzda bu çalışmalardan nasıl sonuçlar elde etmek istediğinize karar verin.

Bu konularda hedefler belirledikten sonra bir işletme sahibi olarak sosyal medyadaki öncelikli olan hedeflerinize yönelebilirsiniz. İkinci adım olarak ise rakip analizlerine geçebilirsiniz.

Rakiplerinizi analiz edin

Eğer işletmeniz için bir sosyal medya stratejisi düşünüyorsanız diğer markaların da yaptıkları ve uyguladıkları sosyal medya stratejileri hakkında bilgi elde etmeniz sizin açınızdan önemlidir. Diğer markalar sosyal medya stratejisi nasıl belirlemiş diyerek araştırmalarda bulunabilirsiniz. Ya da sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur şeklinde detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Bu konuda rakiplerinizi yakından tanımak size avantaj sağlar. Böylelikle onların sosyal medya stratejisini gözlemleyerek kendi stratejinizi de kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bu noktada öncelikle yapmanız gerekenler kısaca şöyle özetlenebilir;

 • İşletmenizin rakiplerini belirleyin.
 • Rakip markaların hangi sosyal mecrada yer aldığı hakkında detaylı araştırmalar sağlayın.
 • Rakip markaların sosyal medya stratejileri hakkında bilgi elde etmek için hangi platformlarda ne türden içerikler paylaştıklarına bakın. Aynı zamanda bu paylaşımların görsellerini de inceleyebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin ne tür ürünler sunduğunu ve bu ürünlerin hangi aralıklarla reklamlarını verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Böylelikle siz de paylaşım yaparken rakiplerinizi dikkate alıp strateji oluşturabilirsiniz.
 • Son adım olarak ise rakip firmaların takipçi sayıları ve etkileşim oranlarına bakabilirsiniz. Siz de ona göre takipçilerinizle etkileşime geçebilirsiniz.

Bu adımları takip ederek rakiplerinizi sosyal medyada nasıl ilerlediklerini takip edebilirsiniz. Bu sayede işletmenizin ihtiyaç duyduğu sosyal medya stratejisini yaratabilirsiniz. Böylelikle hem rakiplerinizi kontrol altına alıp hem de sosyal medya yönetiminiz hakkında detaylı bilgiler elde etmiş olursunuz.

Hedef kitlenizi belirleyin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra yavaştan satışlarınızı gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Strateji belirlerken hedef kitleleri de tespit etmek son derece önemlidir. Çünkü ticari faaliyette bulunan tüm işletmeler, hedef kitlesindeki kişilere ulaşmak adına sosyal medya platformlarını kullanarak bu şekilde iletişime geçer. Sosyal medyada yürütülen iletişimi ve içerik takvimi, markaların hedef kitlesindeki kişilere göre farklılık gösterir.

Bundan dolayı da işletmelerin iyi bir sosyal medya stratejisi oluşturması için öncelikle rakip analizlerini yapmaları gerekir. Daha sonra da ulaşmak istedikleri hedef kitleyi belirlemleri gerekir. Hedef kitlenizi de belirledikten sonra ise ürünlerinizi kime ve satmak istediğinizi düşünüp buna karar verin. Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra da kitlenizde yer alan kişiler hakkında detaylı bilgi almanız gerekir. Bu detaylar kısaca şu şekildedir;

 • İlgi alanları
 • Yaş aralığı
 • Cinsiyeti
 • Davranış
 • Dil, ülke, şehir

gibi pek çok alanda analizler yapabilirsiniz. Bu alandaki analizlerinizi gerçekleştirdikten sonra sosyal medya stratejisi oluşturabilirsiniz. Bunun için gereken ipuçları ise şöyledir;

 • Eğer hedef kitlenizdeki kişilerin yaş ortalaması genç kişilerden oluşuyorsa sosyal medya stratejinizi daha dinamik olacak şekilde tasarlayıp oluşturabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizde bulunan kişiler orta yaş grubunda ise biraz daha ağır ve kurumsal bir strateji belirleyebilirsiniz.
 • Eğer işletmelerinizi ürünleri ve hedef kitleniz Z kuşağına hitap ediyor ise sosyal medya stratejinizi instagram ya da tiktok gibi alanlarda kullanabilirsiniz.

Böylelikle hedef kitlenizde yer alan kişileri belirleyip daha doğru analizlerde bulunabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarını Tanıyın
Sosyal medya platformlarını tanıyın

Sosyal medya platformlarını tanıyın

Eğer sosyal medya stratejisi oluşturma planınız varsa hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kişilerin bulunduğu sosyal medya platformlarını iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. Bu platformlara göz atarken ne tür paylaşımlar yapıldığını gözlemleyip belirlemelisiniz. Ardından da platformlarınızın dinamiklerine uygun bir yapıda sosyal medya stratejisi belirleyebilirsiniz. Diğer markaların sosyal medya stratejilerine baktığınız zaman şu tür izlenimleri görebilirsiniz;

 • İşletmeler genel olarak instagram ya da facebook gibi sosyal mecralarda paylaşım yaparken ürünlerinin tanıtım ve kampanyalarını yapar. Aynı zamanda sitelerinin blog bölümlerinde paylaştıkları içeriklerini de öne sürerler.
 • İnstagramda paylaşım yaparken daha çok görsel, hikaye, video ve canlı yayın paylaşımları yaparlar. Özellikle bu platformda paylaşım yapan işletmeler görsel kaliteye de son derece önem verirler.
 • Linkedin paylaşımlarına bakıldığında ise işletmelerin daha kurumsal içerikler sunduğu görülür.
 • İşletmeler tiktok uygulamasında da daha çok Z kuşağına hitap eden paylaşımlarda bulunur.

Yukarıda bahsedilen bilgiler göz önünde bulundurularak sosyal medya platformlarını doğru bir şekilde tanıyıp kendi stratejinizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Düzenli sosyal medya paylaşımları yapın

İşletmeleriniz ne kadar doğru bir stratejiye sahip olursa olsun düzenli olarak sosyal medyada paylaşım yapılmadığı zaman stratejiniz işlevsel olmaz. Bundan dolayı sosyal medyada paylaşım yaparken bunların hem düzenli hem de sürekli olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle ticari faaliyet gösteren işletmeler paylaşımlarını bir ya da iki gün aralıklarla gerçekleştirir. Bunun için işletmeler sosyal medyada içerik takvimlerini doğru bir şekilde oluşturmalıdır.

İçerik takvimlerinde yer alan bilgileri işletmeler bazen kendileri paylaşır. Bazen de sosyal medya araçlarından yararlanarak paylaşımlarını yaparlar. Siz de içerik takviminizi belirledikten sonra ne tür ve nasıl paylaşımlar yapacağınıza karar verebilirsiniz. Bu doğrultuda düzenli paylaşımlar yaparak hedef kitleniz ile sürekli etkileşim halinde olabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları verin

Sosyal medyada reklamlar vererek hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla sürekli reklam paylaşmanız, takipçileriniz ile olan etkileşiminiz arttırır. Daha çok takipçi kazanmanıza yardımcı olur. Sosyal medya stratejinizi belirledikten sonra hedef kitleniz dışında daha fazla kişiye ulaşmak için de sosyal medya reklamları vermeniz son derece önemlidir. Bu sayede oluşturduğunuz ya da elinizde mevcut olan web sitenize çok daha fazla takipçi kazandırabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları vermek için de reklamlarınızı doğru bir şekilde planlamalısınız. Platformalar uygun reklamlar vermeniz bu konuda önem arz eder. Sosyal medyada reklam vermeden önce vereceğiniz reklamın görselini ve metnini önceden belirlemelisiniz. Bu sayede daha doğru bir bütçe belirleyerek reklamlarınızı sosyal medyada yayınlayabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir