1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Evden E-Ticaret Nedir?


0

Evden e-ticaret nedir? hemen öğren. Son dönemde oldukça popülerleşen e-ticaret, evden e-ticaret nasıl yapılır sorusunu akıllara getirir. Bununla birlikte e-ticaret aracılığıyla satış yapmak istiyorum diyen kişi sayısı da oldukça fazladır.

Özellikle ev hanımları, öğrenciler ve evden iş yapmak isteyenlerin yöneldiği evden e-ticaret, pek çok kişi tarafından tercih edilir. Alternatif bir gelir kaynağı olarak bilinen elektronik ticaret sektörü, teknolojik gelişmeler ile birlikte dikkat çekici hale gelir. Evden e ticaret yapmak istiyorum diyen kişilerin bilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bizler de evden e ticaret nedir, nasıl yapılır konusunda bilmeniz gereken tüm püf noktaları sizler için bu yazıda anlattık. Ama gelin önce e-ticaret nedir onu öğrenelim.

Evden e-ticaret
Evden e-ticaret

E-Ticaret nedir?

İnternet üzerinden ürün satışı ve alımı gibi işlemlerinin tamamı, e-ticaret şeklinde isimlendirilir. Kişi ve kuruluşların sanal mağaza kurarak girdiği e-ticaret piyasası, alışverişi sürecini pratikleştirir. Bilgi, ürün ve hizmet alışverişinin yapıldığı sektör; çok sayıda kişinin işine yarar.

Gün geçtikçe gelişen ve büyüyen e-ticaret dünyası, firmaların bu alana yönelmesine neden olur. Dünyanın her yerinden ziyaret edilebilen web siteleri, online alışveriş sistemini büyük oranda kolaylaştırır. Farklı iletişim kanalları aracılığıyla satış yapan e-ticaret firmaları, müşterilerin memnuniyetini ön planda tutar.

Alışveriş öncesi, sonrası ve sırasında müşteriyle yakından ilgilenen işletmeler; e-ticaretin yaygınlaşmasında önemli bir faktördür. Aradığınız hizmete anında erişmenizi sağlayan e-ticaret sektörü, evden çalışmak için de oldukça uygun bir platform olarak kabul edilir.e ticaret nedir konusunu daha detaylı anlattığımız aşağıdaki yazımızı mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Nedir 2024?

Evden e-ticaret yapmanın avantajları nelerdir?

Evden e-ticaret yapmak, firmalara farklı avantajlar sunar. İsteyen herkesin giriş yapabileceği e-ticaret piyasası, evden çalışmanın güvenilir ve pratik yolları arasında sayılır. Evden e-ticaret yapmanın faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Firmalara herhangi bir masraf çıkmaz. Evden çalışıldığı için kira ya da ekipman gideri oluşmaz.
 • Müşteriyle birebir iletişime girmeniz gerekmez.
 • Daha kısa süre içerisinde daha çok müşteri hedef kitlelerine ulaşım sağlamanız mümkün olur.
 • Alışveriş süresi için müşteriler kısıtlamayla karşılaşmaz. Günün her saatinde istediğiniz ürünü satın alma şansınız mevcuttur.
 • 7 gün 24 saat boyunca aktif bir mağazaya sahip olursunuz.
 • Etkili hamleler yaparak çabucak bilinen ve güvenilen bir marka haline gelme fırsatını yakalarsınız.
 • Sosyal medya platformlarının firmalara sunduğu özellikler, satış oranlarınızı önemli ölçüde artırır.
Evden E-Ticaret Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar
Evden e-ticaret yapacakların dikkat etmesi gereken noktalar

Evden e-ticaret yapacakların dikkat etmesi gereken noktalar

Pek çok kişi evden e ticarete atılmak ister. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için bazı konulara özen göstermeniz önerilir. Öncelikle vergi mükellefi olmanız, tüm işlerinizin yasal bir şekilde işlemesine imkan tanır.

Bunun içinde şirket kurmanız gerekir. Kuracağınız şirketin çok kapsamlı olmasına gerek yoktur. Şahıs şirketi kurmanız, işlerinizin rayında yürümesi için yeterli olur. İnternet satışı yapmak için işinize yarayacak noktaları ayrıntılı biçimde inceleyelim:

Şirket kuruluşu

Evden e-ticaretin en önemli aşamalarından biri, şirket kuruluşunu itinayla tamamlamaktır. Tasarım, isim ve site içi detaylar; şirketinizin müşteriler tarafından ziyaret edilmesini sağlar. Ayrıca yasal işlemleri uygulayarak resmî bir firma haline gelmeniz gerekir. Bu sayede alışveriş esnasında hiçbir hukuki sorunla karşılaşmazsınız.

Bunun için firmaların yapmaları gereken ilk şey ise kendi yasal şirketlerini kurmaktır.Hangi şirket türünü kurmalıyım diye karasızlık yaşıyorsanız aşağıda ki yazımızı mutlaka okuyun.

  E-Ticaret altyapısı seçimi

İnternetten satış yaparken faydalandığınız teknoloji ve kolaylıklar, altyapıyı tanımlar. Günümüzde pek çok firma pazaryerlerinde mağaza açmak avantajını tercih eder. Bunun için de altyapı seçmeniz gerekir. E ticaret sitesinden altyapı seçerken ücretsiz ve kiralık sistem şeklinde iki seçenek firmalara sunulur.

Size uygun e ticaret yazılım seçeneğini değerlendirerek işletmenizi piyasaya sürmeniz mümkündür. Firmanızın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bir karar vermeniz, pazar yerine  ilerleyen günlerde daha hızlı bir şekilde giriş yapmanızı  sağlayacaktır.

Kullanıcı deneyimi

Evden e-ticaret yaparken kullanıcı deneyimini ön planda tutmanız gerekir. Kullanıcılara farklı kolaylıklar sunmak, şirketinizin daha çok kişi tarafından beğenilmesine katkıda bulunur.

Tedarikçi seçimi

Ürünlerinizi hangi firmadan tedarik edeceğiniz, evden e-ticaretin püf noktaları arasında kabul görür. Ürünlerin güvenilir ve hızlı çalışan bir firmadan alınması, müşterilerin satış sırasında olumsuz durumlarla karşılaşma riskini minimuma indirger. Bunun için de prensiplerinize uygun bir iş modeline yönelmeniz gerekir. Günümüzde çok sayıda firma bu şekilde ticaret yapmaktadır.

Kargo anlaşmaları

İnternetten satışın önemli bir detayı, kargo anlaşmalarıdır. Satış sürecinde istenmeyen sorunlar oluşmaması adına bilinen kargo firmalarından yardım almanız tavsiye edilir. İnternet aracılığıyla satış yapan firmaların hemen hemen hepsi, uzun araştırmalar sonucunda bir kargo firmasıyla sabit olarak çalışmayı tercih ederler.

Sosyal medya satışı

Dünyada sosyal medyanın yaygınlaşması nedeniyle e-ticaret sektöründe de yeniliklere gidilmiştir. Evden e-ticaret yapmak isteyenlerin farklı sosyal medya platformlarında aktif rol oynamaları önemlidir. Evden e-ticaret nasıl yapılır sorusuna dair detayları öğrenerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Evden e-ticaret nasıl yapılır?
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir