1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Hukuku

Home Office Rehberi 2024

Home office, home office ne demek, home office giderleri, home office çalışma şartları, home office vergi levhası nasıl alınır öğrenmek için hemen tıkla.


0

Home office çalışma düzeni günümüz iş dünyasında oldukça yaygınlaşan bir iş modelidir. Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme ile birlikte insanlar artık evlerinden ofislerine gitmeden çalışabilme imkanına sahip oldular.

Home office çalışma düzeni özellikle start-up şirketleri ve e-ticaret platformları tarafından tercih edilen bir modeldir. Ancak son zamanlarda geleneksel kurumlarda da home office çalışmayı denemeye başlayanların sayısı hızla artmıştır.

Bu makalemizde home Office nedir, home Office giderleri ne kadardır, home Office çalışma şartları nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Home office nedir
Home office nedir

Home Office ne demek?

Home office, çalışanların ya da kendi işini yürüten bireylerin evlerinin bir kısmını ofis ortamına dönüştürerek çalıştığı sisteme verilen isimdir. Bu kavramı Türkçeye “evden çalışma” şeklinde tercüme edebiliriz. Bu şekilde çalışan kişiler kendi belirledikleri adreslerde işlerini gerçekleştirir ve kendi ekipmanlarını kullanma özgürlüğüne sahiptir. Home office çalışmak iş akışını kişinin kendi belirlediği bir yöntem olduğu için birçok insanın ilgisini çeker.

Home office çalışma düzeni genellikle start-up şirketleri ve e-ticaret platformları tarafından tercih edilen bir modeldir. Ancak son dönemde köklü kuruluşlar da home office çalışma biçimini denemektedir.

Home office çalışma şartları

Herhangi bir kişiveya girişimci gerekli belgeleri tamamladıktan sonra iş modelinin izin verdiği ölçüde bir home office kurarak gelir elde edebilir. Home office açmak isteyen kişinin mutlaka Bağ-Kur kaydı bulunması gerekmektedir. Ayrıca home office’u kendi adına açacak olan bireyler elektrik, su ve doğalgaz gibi giderlerin yarısını gider olarak belgeleyerek ödeyebilirler.

Home office çalışma şartları
home office çalışma şartları

Home ofis vergi levhası nasıl alınır?

Home office şirketi kurmak ve evden çalışma düzenine geçiş yapmak için öncelikle detaylı bir araştırma yapmanız ve tüm adımları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu şirket türünü kurabilmek için bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır.

Home office şirket kurmak için gereken belgeler şunlardır:

 • Ticari faaliyetlerinizi gerçekleştireceğiniz evin adresi
 • Noterden alınmış bir imza beyannamesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Mali müşavirlik işlemleri için vekaletname

Bu belgeleri temin ettikten sonra home office şirketinizi kolaylıkla kurabilirsiniz.

Home office şirketinizi kurduktan sonra tüm süreçleri online olarak takip edebilirsiniz. Bunun için İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesine giderek kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra vergi levhası çıkarma ve vergi takibi gibi tüm işlemleri online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde yapılan işlemler hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanabilir. Şirketiniz kurulduktan sonra ise ticari faaliyetlerinizle ilgilenmekten başka bir şey yapmanız gerekmeyecektir.

Home office giderleri

Home Office şirket kuranların aşağıdaki gider kalemleri olacaktır;

 1. Isıtma (doğalgaz veya kömür)
 2. Elektrik
 3. Su
 4. Aidat
 5. İnternet
 6. Kira
 7. Fotokopi makinası
 8. Kartuş
 9. Muhasebeci ücreti

Yukarıda yazılanların haricinde ekstra giderlerinizde olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=Ki8DMudTHv4
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir