1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Müşterilerin E-Ticaret Mağazanızdan Ayrılmasının Nedenleri


0

Müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılmasının nedenleri nelerdir hemen öğren. E-ticaret sitelerindeki müşterilerin bir kısmı ürün satın alma işlemi yapmadan önce siteden ayrılır. Bu durumun pek çok farklı sebebi bulunur. Bizler de bu makalemizde müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılmasının sebeplerini incelemeye çalışacağız.

Müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılmasının nedenleri
Müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılmasının nedenleri

Kargo ücreti ve ürünün teslim edilme süresi

Müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılmasının nedenleri arasında ilk sırada  ücretli kargo ve kargo süresinin uzunluğu gelir. Çünkü ücretsiz gönderim e-ticaret için artık adeta altın bir kurala dönüşmüştür. Psikolojik olarak da etkisi olan bu durumun kargo ücretsiz olduğunda müşteride bir hafiflemeye sebep olacağı muhakkaktır.

Bunun dışında satın alınmış olan ürünün teslim edilme  süresi de yine müşterilerin e-ticaret mağazanızdan ayrılma sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. Kargo teslimatının uzaması, müşterinin bekletilmesi anlamına geleceğinden hızlı bir kargo firmasıyla anlaşmanız firmanız için büyük önem arz eder.

Ayrıca kargo firmasıyla anlaşma sağlarken belli bir tutara kadar ücretsiz şekilde ve ücretli olan kısmı da minimum şekilde ayarlama özen göstermeniz gerekir.

Ürün açıklamalarının kısa ve görsellerin yetersiz olması

Müşterilerin online mağazadan ayrılma sebeplerinde biri de ürünlerle ilgili detaylı fotoğrafa ve bilgiye yer verilmemesidir. Çünkü yapılan araştırmalara göre alışveriş yapanların üçte ikisi alışveriş sepetlerin ürün almadan terk ediyor.

Müşterilerin E-Ticaret Mağazanızdan Ayrılmasının Nedenleri
Müşterilerin E-Ticaret Mağazanızdan Ayrılmasının Nedenleri

Ya da ürünlere göz atarak geri çıkıyor. Bunun sebebi ise ürün hakkında yeterince bilgi verilmemiş olması çok büyük bir ihtimaldir. Müşterilere tabiri caizse doyurucu bilgiler vermek ve onların üründen emin olarak almalarını sağlamak onların mağazanızdan ayrılmasını engelleyecektir.

Bu doyuruculuğu ise ürün açıklamasında olabildiğince çok ayrıntı vererek, ürünlerin ölçümleri, üretim malzemeleri, dayanıklılığı ya da orijini gibi özel özellikleri listeleyerek yapmanız mümkündür.

Karmaşık ödeme sistemi

Müşterilerin online mağazadan ayrılma sebeplerinin bir diğeri  ise e-ticaret sitenizin karmaşık bir yapıya sahip olmasıdır. Müşterilerin, alışveriş yaparken en fazla önem verdikleri nokta ödeme aşamasıdır.

Ve bu noktaya geldikleri zaman karşılarında açıklayıcı ve güven verici bir sayfa görmek isterler. Ancak siteniz üzerinde yer alan ödeme sistemi, ne kadar karmaşık unsurlara sahipse o kadar güvensiz ve tekinsiz bir hava yaratır. 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir