1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternet Üzerinden Tişört Satmak


0

İnternet üzerinden tişört satmak, son dönemlerde fazlasıyla popüler olan iş dalları arasında yer alır. İnternet üzerinden tişört satmak isteyen kişilerin bu işe girişmeden önce bilmesi gereken pek çok nokta vardır. Gerek baskı teknikleri gerekse sanal mağaza detayları bu noktalar arasındadır.

Bütün iş sektörlerinde olduğu gibi internet üzerinden bir ürün satışı yapılmak istendiği zaman, birtakım analizler yapılmalıdır. Ayrıca sektörle alakalı tüm detaylar düzgün bir şekilde araştırılıp, ondan sonra işe başlanmalıdır.

İnternetten tişört satışı yaparken üreticiler hayal ettikleri tişörtleri dilerlerse üretebilirler dilerlerse de  toptan satın almış oldukları tişörtleri sanal ortamlarda pazarlayabilirler. Peki internetten tişört satmak için neler yapılmalıdır? Hangi noktalar önemlidir? İşte merak edilen detaylar!

İnternetten tişört satmak için bilinmesi gerekenler nelerdir?

İnternet üzerinden tişört satmak için bilinmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bu detaylar için şu şekilde bir listeleme yapılabilir;

 • İlk etapta direkt işe girişmeden önce pazar için araştırma yapılması gerekir.
 • Pazar araştırması sırasında rakipler detaylıca incelenmelidir. Ve rakiplerden farklı şekilde konseptler hazırlanmalıdır.
 • Müşterilere yeni tasarımlar sunulması son derece önemlidir. Özgün tasarımlarınız ile rakiplerinizden farkınızı ortaya koymalısınız. Eğer perakende şekilde satış yapılmayacaksa bu kısım fazlasıyla önemlidir.
 • Grafik tasarım alanında bilgi sahibi olan üreticiler kendi desenlerini kendileri oluşturabilirler. Ancak yeteri kadar bilgiye sahip olmayan kişilerin hayallerini ortaya çıkarabilmek için alanında iyi olan grafik tasarımcılarla çalışmaları gerekir.
 • Ürünlerin fazlasıyla kaliteli olması gerekir. Kumaşların ve malzemelerin kalite oranının iyi olması ürünleriniz için marka değeri yaratmanıza katkı sağlar.
 • Marka değeri yaratılmalısınız. Müşterilerin akıllarında kalmak adına farklı çalışmalar yapmalısınız.
İnternet üzerinden tişört satmak
İnternet üzerinden tişört satmak

Tişört baskıları nasıl yapılır?

Kendi tişörtlerini üretip satışını yapmak isteyen girişimci kişiler, kendi tercihleri doğrultusunda farklı araçlar kullanırlar. Isı transferi, film baskıcılığı ve Direct to Garment (DTG) gibi yöntemlerle tişörtlere çeşitli baskılar yapılıp hayal edilen ürünler ortaya çıkabilir.

Isı transferi

Uzun bir zamandır aktif olarak kullanılan yöntemler arasında yer alır. Yazıcıdan alınmış olan çıktılar, ısı transferi aracılığıyla tişörtlere basılabilir. Bu yöntem ile beraber kişilere özel tasarımlar ortaya çıkarmak daha kolay olur. Tüm bunların haricinde baskıların kaliteleri de biraz daha düşük olur. Ve dayanıklılık oranı daha azdır.

Film baskıcılığı

En eski yöntemler arasında yer alır. Toplu şekilde yapılan üretimlerde ortaya çıkan maliyetlerin son derece düşük olmasını sağlar. Yapılan baskılar ise uzun bir zaman dilimi boyunca kalitesini korur.

Yöntemin olumsuz özelliklerinden biri ise fazla sayıda renk kullanmak istediğiniz zaman maliyet oranında artış görülür. Karmaşık olan tişörtlerin baskısında kimi zaman birtakım sorunlar yaşanabilir.

Direct to garment (DTG)

Direct to garment en fazla kullanılan yöntemler arasında yer alır. Karmaşık ve fazla  renkli olan tasarımlarda mürekkep baskılı özelliğe sahip olan yazıcılar sayesinde son derece kaliteli tasarımlar ortaya çıkar. Renk alternatifi ise sınırsızdır. Yöntem az sayıda baskı yapılmak istendiği zaman da kullanılabilir. Bununla beraber toplu olan basımlarda yüksek oranda verim alınmayabilir.

E-Ticaret sitesi ile satışlara başlamak

İlk etapta ürünlerin baskı sistemi seçilir. Ardından tasarımlar oluşturulur. Sonrasında ise tişörtler basılır. Bunlardan sonraki adım da tişörtlerin satışa sunulacağı platformları oluşturmak olarak bilinir.

E-ticaret siteleri günümüzde firmaların müşterilerine ulaşmalarını sağlayan ve markaların kendileri için marka imajı oluşturmalarına imkan sunan  kanallar olması sebebiyle hem kaliteli hem de düzgün bir altyapıya sahip  olması gerekir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir