1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Video Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?


0

Video pazarlama, halen internet dünyasının en büyük pazarlama yöntemleri arasında yer alır. Video pazarlama aracı dijital materyallere kolay bir şekilde entegre olur. Bu pazarlama yöntemleri mecralara göre farklılık gösterse de video pazarlamanın açılımı son derece basittir.  

Herhangi bir markayı, ürünü veya hizmeti tanıtıp, hedef kitlelere pazarlamak için videolardan faydalanmak anlamına gelir. Günümüzde en büyük pazarlama kampanyalarının başarılı olmasındaki en önemli faktörler arasında video pazarlama yer alır. Video pazarlamamnın bir çok çeşidi vardır. Video pazarlama çeşitleri şunlardır;

 • Canlı etkinlik videoları,
 • Müşteri referansları,
 • Açıklayıcı videolar,
 • Viral videolar,
 • Nasıl yapılır videoları,
 • Kurumsal eğitim videoları,

Video pazarlama, sadece müşterinin ilgi alanlarıyla ilgili şeylere yöneliktir. Yani bir hizmeti, ürünü ya da markayı tanıtıp geniş kitlelere pazarlamak için ihtiyaç duyulan video içeriğinin kullanılmasıdır. Videolar nasıl hazırlanmalı noktasında da bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Çoğu zaman videolarda içerik kullanılarak pazarlama yapılır.

Video pazarlama nedir?

İleriye yönelik bir pazarlama stratejisi olan video pazarlama,  ilgi çeken videolar hazırlayarak bunu pazarlama kampanyalarına entegre etmektir. Video pazarlama; hizmet ve ürün tanıtımı başta olmak üzere müşteri ilişkileri oluşturmak, müşteri referansları, etkinlikler ve kampanyalar gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Dolayısıyla sektörde pek çok şey için kullanılır.

Video pazarlama nasıl yapılır?

Video pazarlama yapılması için adım adım izlenilmesi gerekli olan stratejik bir yola ihtiyaç duyulur. Bu adımlardan her birinde hassasiyetle durulması sonucu başarı elde edilir.

Video pazarlama adımları şunlardır;

 1. İçeriğinizi bulun
 2. Video içerik planınızı özetleyin
 3. Bölün ve fethedin
 4. Video içeriğinizi yükleyin
 5. Metriklerinize dikkat edin
İçeriğinizi bulun

1.Adım: İçeriğinizi bulun

İlk etapta hedef kitle oluşturulur. İdeal müşterinin ırk, şehir, etnik köken, cinsiyet, yaş, yaşam tarzı ve ilgi alanları düşünülür. Bu şekilde müşteri profili oluşturulmaya başlanır. Hedef kitle için doğru içerik geliştirmek büyük önem kaydeder.

Video pazarlama içerikleri hazırlanırken oluşturulan müşteri profili bu anlamda güney yönüne doğru kutup yıldızı olur. Yüklenen tüm videolar özenle hazırlanmış olan müşteri profili ile buluşturulur. Ayrıca içeriklerin sorusunu cevaplamalı, hedefe doğru hareket ettiren mesajlar vermeli ve ihtiyaçlara çözüm olmalıdır.

Bu müşteri profili, videoları kayıt yaparken marka durumunu da belirtir. Ciddi, profesyonel ya da eğlenceli gibi yaklaşımları da açıklar. Videolar müşterileriniz için bu kapsamda büyük önem arz eder. Sonuçta videolar yayınlanırken video pazarlama yolundaki tavır ve mesaj da uyarlanır.

2.Adım: Video içerik planınızı özetleyin

Video pazarlamanın içerik planı özetlemesinde bulunan anahtar, takvime bakılarak içerik yayınlama zamanının tespit edilmesi olabilir. Bununla beraber “kaç video, hangi sıklıkta yayınlanacak, haftada bir video içeriği hazırlanır mı, ayda iki video uygun mudur?” gibi sorulara cevap verilmelidir. Bunun için öncelikle içerik zamanlarının belirlenmesi gerekir. Daha sonra video içerikleri gruplandırılır. İlk etapta üç ya da dört video seçilir.

Önerilmekte olan konular, son derece kısa olan ana hat, video uzunluğunu gösteren liste ya da e-tablo şeklinde yapılır. 3 dakikaya kadar olan videolar en çok etkileşimi sağlar. Video içerikleri tamamlanınca videoların yayınlanma şekli de tespit edilir. Her birinin farklı yararı bulunur. Aynı zamanda her biri mesaja ve kitleye de bağlıdır. Hedef kitlenizle doğru orantılıdır. Mutlaka bu detaylara özen göstermek gerekir.

3.Adım: Bölün ve fethedin

Yayınlama platformu ve içerik yöntemleri tamamlanınca görevleri devretmek gerekir. Video kaydetme işlemi de bununla doğrudan bağlantılıdır. Buradaki önemli görevler içinde diyalog yazma, senaryo yazma, yeşil ekran ayarı ve aydınlatma, video montaj, yükleme ve kaydetmesi bulunur. Bir kişilik ekipte video pazarlama stratejileri uygulanır. Ama farklı görevlerin planlanması da gereklidir. Video içeriklerini ekip olarak hazırlayıp kaydını yapmak için bir hayli zaman harcamak gerekir.

4.Adım: Video içeriğinizi yükleyin

Video kaydedilip düzenlenince içerik yüklemesine de hazır hale gelir. Dijital pazarlama için canlı çekim yapılacaksa bu yayında yer alan video, düzenleme ya da yükleme gerektirmez. Canlı yayın esnasında sadece hedef kitle için oynatılır. Daha sonra da sosyal medya üzerinde herkesin izlemesi için canlı video yüklenir. Video içeriği kaydedilir. Ardından da düzenlenir ve yüklenir. Facebook, YouTube, Vimeo ya da Instagram gibi benzeri platformlar seçilir. Videolar buradan yayına verilir.

5.Adım: Metriklerinize dikkat edin

Tüm bu işlemlerin yapılmış olması, her şeyin tamamlandığı anlamına gelmez. Çünkü ölçülmediği zaman pazarlama yapıldı sayılmaz. Bu nedenle metriklere dikkat etmek gerekir. Bu metrikler; dönüşüm, tıklama oranı, sosyal medya katılımı, retweetler, yorumlar ve toplam görüntülenme şeklindedir. Gelecekte yapılacak videolar için veriler titizlikle toparlanmalı ve detaylı biçimde incelenmelidir.

Videolar, adeta karınca yuvaları misali hatırı sayılır sayıda görüntülenme alabilir. Ancak hala herhangi bir etkileşim yoksa doğru noktaya değinilmiş olmanın bir önemi kalmaz. Çünkü böyle durumlarda uygulanan tavır ya da mesajlar kapalı olabilir. E-ticarette yapılan araştırmaya göre yüksek oranda sosyal medya etkileşimi varsa, hedef kitle her zaman daha fazlasını ister.

En etkili video pazarlama yöntemleri nelerdir?

Tıklama oranları; arama motorlarında sıralama, dönüşüm ve açık oranlar arttırılır. Burada da yine amaç hedef kitleye ulşamaktır. YouTube, günümüzde Google sonrasında gelen popüler ve önemli arama motorlarından biridir. YouTube’nin sahibi ise Google’dir. Yani güzel ve etkili bir şekilde etiketlenmiş olan videolar, SEO için kusursuz biçimde olabilir.  

Bu yüzden videoda kullanılacak etiketler için güçlü bir anahtar kelimeler aranır. Çünkü tüketicilerin çoğunluğu bir ürünün ya da markanın video tanıtımını izledikten sonra satın alma konusunda karar verirler. Bu nedenle mutlaka nasıl çalışır şeklinde ve ürünü tanıtan videolar yayınlanır.

Video panoları, sokak pazarlaması, televizyon ve YouTube yayınları her zaman erişilir olur. Aynı durum günümüze dek süre gelen pazarlama için geçerli değildir. Hedef kitleye her yerde ulaşmak artık video ile mümkün olur. Bu nedenle platformların etkili şekilde kullanılması büyük önem arz eder. 

Video Pazarlama Stratejileri

Video pazarlama stratejileri nelerdir?

Video pazarlama stratejileri geliştirmek pazar araştırması, rekabetçileri hakkında analiz ve hedeflenen pazar bilgileri toplama ile olur. Bu bilgiler elde edildiğinde stratejiler şekillenir ve mesaj belirlenir. Bu süreçte hedef kitlenin duyması, görmesi istenenler, verilmek istenen mesaj, eylem çağrısı düşünülür. Belli bir yönde strateji geliştirilerek mesaj tamamlanır. Ve bir prodüksiyon şirketi seçilerek tasarlanan vizyon hayata geçirilir.

Herkes kısa video yapabilir. Ancak herkes kaliteli bir kısa video yapamaz. Çünkü iyi yapılmış bir video daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Aynı zamanda da online pek çok videonun üstüne çıkar. Ayrıca web sitenize gerekli özeni de göstermelisiniz. Tüm detaylar birbiriyle bağlantılı haldedir. Dolayısıyla bu süreçlerin iyi yönetilmesi gerekir.

Video pazarlama ajansı nedir?

Video pazarlama ajansı, günümüzde pazarlamanın farklı yönlerini karşılamak için gelişen bir reklam ajansıdır. Profesyonel ve her biri kendi alanında uzman bir kadro ile çalışır. Ajansların internet sitelerinde ihtiyaca uygun video paketleri bulunur. Dijital teknoloji ve modern pazarlama yöntemleri ile hizmet sunar. İçerikleriniz için bu ajanslardan da yardım alabilirsiniz.

Video pazarlama ajansı belirlerken nelere dikkat edilmelidir?

Video pazarlama ajansı belirlenirken sunulan hizmetlerin ihtiyaca cevap vermesine dikkat edilir. Önce ihtiyaç duyulan hizmetler belirlenir. Ardından da beklenti ve geliştirilmesi gerekli olan alanlar tespit edilir. Bu ihtiyaç ve beklentilere cevap verecek bir video pazarlama ajansı ile iletişime geçilir. Video pazarlama ajansının fiyatlarının bütçeye uygun olmasına da dikkat edilmesi gerekir.  Ayrıca video pazarlama ajansının alanında uzman olmasına da dikkat edilir.

Video pazarlama ajansının çalıştığı marka ve ürün sayısına, aynı zamanda ekibin tecrübesine ve ortaya koyduğu işlere de dikkat edilmesi önemlidir. Bu ajansın müşterileri ile eğer rakip değillerse iletişim kurularak referansları gözden geçirilir. Ajansla ilgili deneyimler sorulur. Eğer ajansın hizmetleri, ihtiyaç duyulan gücün kazanılmasına neden olduysa; doğru ajans demektir. Ayrıca video pazarlama ajansı dürüst, güvenilir ve şeffaf olmalıdır. Video pazarlama ajansı çubuk yöntemi misali doğruyu göstermelidir.

 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir