1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol İndirim Oluştur Ekranı Nedir, Nasıl Kullanılır?


0

Trendyol İndirim ekranı, Trendyol da satmış olduğunuz ürünleri indirimli olarak satabilmek için kendi kampanyalarınızı oluşturabileceğiniz ekrana verilen isimdir. Bu ekran ile satmış olduğunuz ürünlere ister tek ürün, ister kategori olarak isterseniz de bütün ürünlerinize indirim oluşturabilirsiniz. İndirim kampanyalarınızı dilediğiniz tarih aralığında oluşturup satışlarınızı artırabilirsiniz.

Trendyol kampanyalar ile müşterilerinizin firmanızla ilgili, ürünlerinizle ilgili memnuniyet oranını artırabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız kampanyalar ile müşterilerinizin mağaza sayfanızı ve satmış olduğunuz ürünler sayfasını daha sık ziyaret etmesini sağlar, marka bilinirliğinizin artmasını sağlarsınız.

Trendyol indirim oluştur ekranı

Trendyol İndirim oluştur ekranına satıcı panelinizde üst barda yer alan ana menü içerisinde Promosyonlar>İndirim Oluştur linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Trendyol indirim oluştur sayfasına girdikten sonra Kendi Kampanyanı oluştur linkine tıklayarak kendi kampanya planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Trendyol kampanya bilgileri

Trendyol kampanya bilgileri ekranından kampanya türünün Sepette Yüzde İndirimi, Sepette Fiyat İndirimi, x Al y Öde, X İnci Ürüne İndirim seçeneklerinden birini seçmelisiniz.

Sepette Yüzde İndirimi, müşterilerinizin sepetinde bulunan ürünlere yüzde olarak indirim oluşturabileceğiniz kampanya türüdür. Örneğin müşterilerinizin sepetinde bulunan ürünlere yüzde 10, yüzde 20 indirim gibi.

Sepette Fiyat İndirimi, müşterilerinizin sepetinde bulunan ürünlere sabit fiyat olarak indirim oluşturabileceğiniz kampanya türüdür. Örneğin müşterilerinizin sepetinde bulunan ürünlere 10 TL indirim, 20 TL indirim gibi.

X Al Y Öde” modeli ile “2 al 1 öde”, “3 al 2 öde”, “4 al 2 öde” gibi kampanyaları oluşturabilirsiniz. X Al Y Öde kampanya türü ile müşterilerinizin sepetlerine ekledikleri ürünler  içerisinden  sizin belirleyeceğiniz ürün adedinden sonrasını ücretsiz olarak verebileceğiniz kampanya türüdür. Ücretsiz verilecek olan ürün müşterinin sepetindeki en düşük fiyatlı ürün olacaktır. Bu kampanya modelinde müşteriler sepetine birden fazla ürün eklediğinde daha az ürün için ödeme yapar.

Örneğin 4 Al 2 Öde şeklinde kampanya oluşturmuşsanız, müşteri belirlediğiniz ürünlerden 4 adet sepetine eklediğinde fiyatı en düşük olan 2 adet ürünü ücretsiz olarak satın alır.

X İnci Ürüne indirim kampanya türü ile müşterilerinizin sepetlerine ekledikleri birden fazla ürün içerisinde sizin belirleyeceğiniz ürün için indirim oluşturabilirsiniz. X. Ürüne İndirim” kampanya modeli ile “2. Ürün 1 TL”, “3. Ürüne 10 TL İndirim”, “2. Ürüne %10 İndirim” gibi kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bu kampanya modelinde müşteriler sepetine birden fazla ürün eklediğinde, siparişte yer alan en düşük fiyatlı üründe indirim uygulanır.

Örneğin, 2. Ürün 1 TL kampanyası oluşturduğunuzu varsayarsak, müşteri belirlediğiniz ürünlerden 2 adet sepetine eklediğinde fiyatı en düşük olan ürünü 1 TL fiyatıyla satın alır.

Seçmiş olduğunuz Trendyol kampanyala türüne bir isim ve indirimin geçerli olacağı tarih aralığını belirleyip devam et butonuna tıklayın.

trendyol indirim

Trendyol kampanya kapsamı

Trendyol kampanya bilgilerini girdikten sonra indirim uygulanacak ürün grubunu belirlemelisiniz. Burada;

Tüm Ürünlerimle oluştur derseniz aktif satışta olan tüm ürünleriniz kampanyaya dahil edilir.

Marka ve Kategori Seçerek İndirim uygula derseniz seçtiğiniz bir marka veya satış yaptığınız kategorideki ürünler için indirim uygulanır.

Belirli Ürünlerime İndirim uygula seçeneğini seçerseniz satışını yaptığınız sizin belirleyeceğiniz ürünlere indirim uygulanır.

Sepette yüzde ve sepette fiyat indirimlerini planlarken farklı koşullar ekleyerek kampanyanızın etki alanını genişletebilirsiniz.

İndirim oluşturduğunuz ürünlerin linkine “Oluşturduğum kampanyalar” alanında bulunan “ürünleri gör” kısmından ulaşabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz bu kampanyanın linkini sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla müşterinin kampanyanızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli noktalar

Oluşturmuş olduğunuz kampanyada aşağıdaki hususları bilmeniz gerekir.

 • Planlamış olduğunuz indirim için kategori ve marka seçimi yapmanız halinde indirim kategorinin ve markanın tüm ürünleri için uygulanır. Eğer kategori ve marka seçimi yapılmazsa indirim tüm ürünlere uygulanır.
 • Planlamış olduğunuz indirim bedeli firmanız tarafından karşılanır.
 • Belirlemiş olduğunuz indirim oranı ürünün o anki satış fiyatı üzerinden geçerli olur.
 • İndirim sürecinde yeni bir ürün yüklemeniz durumunda eklenen bu ürünlerde kampanyaya dahil olur.
 • Eğer aynı anda iki tane kampanya düzenlemiş iseniz müşterileriniz için en avantajlı olan kampanya devreye alınır.

Birden fazla ürünün alınması gereken kampanyalarda müşteri almış olduğu ürünlerden bir veya birkaçını iade etmek isterse iade/iptal edilen ürün üzerindeki indirim satıcıya iade edilmektedir. Bu sayede hem satıcının hem de müşterinin mağduriyet yaşamaması sağlanır.

Örneğin 100 TL üzeri alışverişlerde yüzde 20 indirim olan bir kampanyada müşteri bir tane 70 tl bir tanede 30 tl olan bir ürün aldığını düşünürsek müşteriye 70 TL olan ürün için 14 TL 30 TL olan ürün için 6 TL indirim uygulanır ve müşteri yüzde 20 indirim ile 80 TL ödeme yapar.

Müşteri daha sonra almış olduğu 70 TL tutarındaki ürünü iade etmek isterse müşteriye uygulanmış olan 14 TL indirim kesilerek kendisine 56 TL tutarında ödeme yapılır.

Öneriler

Trendyol indirim oluştur ekranı üzerinden yapacağınız kampanyalarda satışlarınızı artırmak için Trendyolun kategori bazlı önerdiği indirim oranları aşağıdaki gibidir. Bu oranlara göre indirim yapmanızı tavsiye ederiz.

Oyla! post
Okumaya Devam Et
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir