1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Niş Pazarlama Nedir? E-Ticarette Neden Önemlidir?


0

Niş pazarlama nedir, e-ticarette neden önemlidir? sorusunun cevabı bu makalde. Bir hizmet ya da ürünüsunarken bu sunumu her kesime yönelikolacak şekilde değil, yalnızca belirli kitlelere ve sektörlere yönelik olarak hazırlanan reklam kampanyaları aracılığıyla yapılmasıyla oluşanetkinliklere niş pazarlama denir.

Bu sayede potansiyel müşterilere ulaşım sağlayabilir ve sadece o kitleye odaklanma imkanı elde edebilirsiniz. Böylelikle özel müşterilerinizle aranızda önemli bir bağ oluşur. Bu yöntemin asıl hedefi klasik ve herkesin sevdiği ürünlerin yanı sıra daha az tercih edilen ve belirli kişilerin hoşuna giden ürünlerin satışının yapılmasıdır.

Bu hedef doğrultusunda küçük firmalar da satış ve pazarlama oranlarını arttırarak büyüme fırsatını yakalar. Niş pazarlama yöntemi, belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı ve hangi yöntemleri kullanarak iletişim kurmanız gerektiğini bilmeniz ile başlar. Bu pazarlama yönteminin amacı tüketici ile üretici firma arasında sadakat oluşması ve pazar hakimiyetinin var olmasıdır.

Niş pazarlama nedir
Niş pazarlama nedir

Niş pazarlama nedir?

Niş pazarlama, İngilizce “nice marketing” kelimesinin karşılığı olup küçük bir tüketici grubunun ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen dar kapsamlı pazarlama stratejisi anlamına gelmektedir.

Niş pazarlama Pazar lideri konumunda olan firmaların boşluklarının fark edilip o alanlarda pazarlama faaliyetlerine ağırlık verilmesi esasına dayanır. Yeni kurulan firmaların büyük pazarlarda, büyük firmalarla rekabet edebilmesinin zorluğu nedeniyle niş pazarlama geliştirilmiştir.

Niş pazarlama kimsenin aklına gelmeyen, farkına varılmamış, yeterince önemsenmemiş, az sayıda insanın ihtiyaçlarını belirleyip ona yönelik aksiyon almayı esas alır.

Niş pazarlamada keşfedilmemiş olanı keşfederseniz o alanın lideri siz olursunuz. Niş pazarlama kesin doğru olmayıp kullanıcıların ilgi ve istekleri doğrultusunda Pazar sürekli kendini yenilemektedir.

niş pazarlama
Niş pazarlama

Niş pazarlama özellikleri nelerdir?

Hedefleri ve planlama yöntemleri ile bilinen niş pazarlama özellikleri ile ilgili bir liste hazırlamak gerekirse;

 • Az kişiden oluşan bir gruba ya da ufak kitlelere hitap etmeyi amaçlar.
 • Kar getirisi sanılandan daha yüksek olan fakat herkes tarafından bilinmeyen ve keşfedilmeyen ürün gruplarına odaklanır.
 • Markanın veya firmanın odaklanmış olduğu ürün alanı içerisinde uzmanlaşmış olması gerekir.
 • Klasik pazarlama yöntemine göre herhangi bir kıyaslama ve rekabet ortamı oluşturmaz.
 • Satış ve üretim oranı klasik pazarlama yöntemiyle karşılaştırıldığında daha düşük olsa da genel kar oranı daha yüksek olmasıyla bilinir.
 • Az fiyatla çok iş ve kar yapılması hedeflenir.
 • Müşterilerin istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak satış yapıldığı için daimi müşteri kitlesine sahiptir.
 • Müşteriler ile kolayca bir bağ sahibi kurulabildiği için özel iletişim kurularak kişiselleştirilmiş ürün sunma imkanı da bulunur.

Niş pazarlama yöntemi e-ticaret üzerinde neden önemlidir?

Günümüzde hızla ilerleyen ve gelişen teknoloji sayesinde niş pazarı da e-ticaret üzerinde büyük bir önem arz etmektedir. Doğru planlamalar ve mantık doğrultusunda kurmuş olduğunuz e-ticaret sitesi, nişpazarlama üzerinde etkili bir rol oynar.

Başarılı bir satış düzeni elde etmek için belirlediğiniz kitlenin istekleri ve ihtiyaçlarını ön planda tutarak satış planlamanızı da yüksek oranda arttırabilirsiniz. Bu yazıda bahsedeceğimiz detaylar ve hususlar ile niş pazarlama yönteminde önemli bir farka ulaşabilirsiniz.

 • Öncelikli olarak her pazarlama sisteminde gerektiği gibi niş pazarlama sistemi için de bir planlama yapmanız gerekir. Hizmet halinde sunmak istediğiniz ürün ile ilgili olan tüm bilgi ve detaylara hakim olmalısınız. Aynı şekilde rakip firmalar hakkında da yeterli bilgi birikimine sahip olmanız, e-ticaret siteniz için bir avantaj haline gelir. Bu bilgiler sayesinde daha stratejik bir ilerleme kat edebilir ve rakipleriniz karşısında doğru planlamalar yapabilirsiniz.
 • Bir niş pazarlama firması, hizmet yaptığı ve ürün sunduğu kitleyi mutlaka iyice tanımalıdır. Çünkü başarılı bir çalışma stratejisi için hedef kitlenin bilinmesi oldukça önemlidir. Olumlu geri dönüş olabilmesi ve daimi müşteri kazanılabilmesi için müşterilerin gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için müşteri kitlesini iyi analiz etmeniz ve beklentileri ön planda tutarak çalışmanız beğeni kazanmanıza yardımcı olur. Bu sebeple hitap ettiğiniz grubun ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlamalı ve o doğrultuda hizmet vermelisiniz.
 • Başarılı bir strateji ve planlamaya sahip olabilmek için müşteriler ile iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. Firmanıza karşı yapılan geri dönüşler yorumlamalar, daha doğru bir ilerleme kat edebilmeniz için önemlidir. Olumsuz yorumları dikkate alarak bazı değişikliklere gidebilir ve beğenilmeyen detayları geliştirebilirsiniz.
 • Yeni kurulan firmaları ve pazarları detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz. Özellikle rakip firmaların hangi yolları izlediğine ve hangi tarzda reklamlar yayınlandığına dikkat etmelisiniz. Rekabet oluşabilmesi adına rakip firmaların yapmadığı fikirleri göz önünde bulundurabilir ve böylelikle öne çıkabilirsiniz.
 • Son dönemlerde geniş kitlelere ve daha çok insana ulaşmanın en etkili yolu olan sosyal medya, e-ticaret üzerinde de önem taşır. Pazarlama yaparken daha fazla insanla bağ kurmak için Facebook, İnstagram, Youtubegibi sosyal medya ağlarını kullanabilirsiniz. Dikkat çekici paylaşımlar aracılığıyla kendi firmanızın reklamını yapabilir, yapmış olduğunuz işin detaylarını paylaşabilirsiniz. Bu platformlar üzerinden belirli bir düzen halinde reklam içerikli gönderiler ve hikayeler sayesinde yüzlerce insana hitap edebilirsiniz.
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir