1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram Mavi Tık Nasıl Alınır?


0

İnstagram mavi tik, tanınmış kişi ve markaların hesapların kendilerine ait olduğunu ispat edebilmelerini sağlayan bir doğrulama metodudur. İnstagram bu gün 1 milyardan fazla kullanıcısı olan en büyük sosyal medya uygulamalarından birisidir. Uygulamanın bu kadar yoğun kullanılması işletmelerin bu mecrayı bir pazarlama platformu olarak kullanmalarını da beraberinde getirmiştir.

İnstagram mavi tik
İnstagram mavi tik

Benzer firmaların çokluğu, yaşanan bazı olumsuzluklardan dolayı insanlar işletmelere ve tanınmış kişilere karşı mesafeli durmalarına neden olmuştur. Bu duruma kayıtsız kalmayan İnstagram hesapların gerçek sahipleri tarafından yönetildiğini anlaşılmasını sağlayacak mavi tik yöntemini geliştirdi. Mavi tik hesabın gerçek sahibi tarafından yönetildiğini gösteren belgelerin incelenmesinden sonra profil kısmı mavi bir tık eklenmekte.

İnstagram mavi tik, instagram tarafından onaylanan bir uygulama olduğundan güvenilir ve prestij kaynağıdır. Bu nedenle herkes bu mavi tik alma yoluna gitmektedir. Mavi tik isteyen herkese verilmemektedir. Belli şartların karşılanması gerek. Ayrıca mavi tik alma süreci biraz uzun ve sabır gerektirdiğini de belirtmekte fayda var.

Bu makalemizde başvuru yapılması kolay ancak onaylanması çok zor olan İnstagram mavi tik hakkında bilgiler vereceğiz. Bu makalede verdiğimiz ipuçları ve taktiklerle sizlerde mavi tik başvurusu yapabilecek, bu süreci daha kolay ve daha hızlı hale dönüştürebileceksiniz.

İnstagram mavi tık nedir?

İnstagramda mavi tik doğrulanmış hesap rozeti olarak bilinen mavi tik, kullanıcı adının yanında bulunan instagram aramasında ve hesabın kullanıcısı yorum yaptığında gözükmektedir. İnstagramdaki mavi tik hesabın bir markanın ya da ünlü birinin resmi hesabı olduğunun göstergesidir. Bu doğrulama ile hesapların taklit edilmesini önlenir. İnstagram mavi tık özelliğini 2018 yılında bir belge ile açtı. Şimdiye kadar bu prosedüre göre hesabın taklit edilme olasılığına dayanır. Mavi tik kullanabilmek için önemli ölçüde tanınır olmak gerekmektedir.

İnstagram mavi tık kullanmanın avantajları

 • Ayrıcalığını göstermenize destek olur.
 • Marka tanınırlığını ve takipçi sayınızın arttırılmasının kolay yoludur.
 • Markanızı sahte hesaplardan korumak için iyi bir yöntemdir.
 • Markayı güvence altına alır.
 • Mavi tik özelliği markanın 10.000 fazla takipçiye ulaşmasıyla İnstagram hikayelerinde yukarı kaydırma özelliğini kullanmasına olanak tanır.
instagram mavi tik
İnstagram mavi tık almak için gereken şartlar nelerdir?

İnstagram mavi tık almak için gereken şartlar nelerdir?

 • Hesap gerçek bir kişiye veya kuruma ait olmalıdır.
 • Hesap tekil olmalıdır.
 • Hesap gizli olmamalı ve yanlış bilgi içermemelidir.
 • Hesap dikkat dikkate değer olmalıdır.

İnstagramda mavi tık alımını nasıl arttırırsınız?

 • Haber olma değerinizi arttırın.
 • Farklı hesaplarınızda paylaşımlar yapın.
 • Biyografiniz tam olsun.
 • İnstagram takipçilerinizi arttırın.
 • İnstagram hesabınızı düzenli bir şekilde kullanın.
 • Gönderi etkileşimlerini arttırın.

İnstagram mavi tık nasıl alınır?

İnstagram mavi tik almak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Bu adımları doğru yapıp gerekli şartları karşılıyorsanız hesabınız mavi tik ile doğrulanacaktır ve hesabınızda mavi tik ikonu eklenecektir.

İnstagram mavi tik başvurusu aşağıdaki şekilde yapılır;

 • Telefonunuzda kurulu olan İnstagram uygulamasına giriş yapıp sağ alt köşedeki profil resminize tıklayın.
 • Gelen ekrandan sağ üst köşede yer alan “Ayarlar” kısmına tıklayın.
 • Gelen ekranda “Hesap” linkine tıklayın.
 • Gelen ekrandan “Doğrulama İste” düğmesine tıklayın.
 • Gelen ekranda kullanıcı adınızı, Adı-Soyadınızı, göndereceğiniz belge türünü seçip belgenizi sisteme yükleyin.
 • 2.adımda tanınırlığınızı onaylamanız istenecektir. Kategori kısmından hangi kategori sizin için uygunsa onu seçin. Ülkenizi seçin. İsteğe bağlı olarak hedef kitle ve tanındığınız başka isimler varsa onları da yazın.
 • Bağlantılar kısmında tanınmış kişi olduğunuzu gösteren linkleri ekleyin.
 • Son adım adım olarak “Gönder” düğmesine tıklayarak başvuru sürecini tamamlayın.

İnstagram mavi tık için başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken konular

 • İlk olarak sayfanızı açın sağ köşesindeki logoya tıklayarak açın. Profilinizdeki sağ üst köşesindeki ayarlara basın.
 • İkinci sırada hesap başlığının altından doğrulama kodu isteyin. Bir formla karşılaşacaksınız.
 • Üçüncü sırada formda firmanızın tam adı ve resmi belgeleriniz, kişi hesabı ise nüfus cüzdanı bilgileriniz ve profil resminiz eklemeniz istenecektir.
 • Dördüncü sırada formu tam olarak doldurduktan sonra gönder butonuna basarak gönderin.

Biyografinize farklı sosyal medya hesapları eklemeyin

Diğer kullandığınız sosyal medya hesaplarınızı tanıtmak için kullanmayın. Gönderilerinize takipçilerinizin sizi başka hesaplarınızı takip etmenizi istemeyin.

İnstagram kurallarını ihlal etmeyin

İnstagramın Hizmet Şartları ve Topluluk Kurallarına Uyum mavi tik alma olasılığınızı arttırır. Mavi tiki amacı dışında kullanımı mavi tiki kaybetmenize sebep olabilir.

Başvurunuzdan Sonra

Yaptığınız İnstagram mavi tik başvurusu eğer olumlu neticelenmezse tekrar başvurmadan önce şunları yapmayı deneyin.

Profilinizi Güçlendirin: Profilinizdeki temel bilgileri vurgulayın. İnstagramda güzel bir açıklama güvenilir ve gerçek olduğunuzu gösterir.

İnstagram kullanıcıları ile iletişime geçin: İnstagramdaki stilinizi kullandığınız diğer hesaplara taşıyın. Tüm sosyal mecralarda görünür olmayı sağlayın.

Farklı Olun: Aynı hizmeti veren markalardan ve ünlü kişilerden farkınızı ortaya koyun. Sizin neden değerli olduğunuzu gösterin.

Öneride Bulunun: Profildeki takipçilerinizin yararlı bir faaliyete üye olmaları için öneride bulunun.

IG hesabınızla bağlantı kurun

Facebook, Twitter, Youtube, hesaplarınızdan İnstagram hesaplarına bağlantı gönderin. Diğer kanallarda doğrulanan hesabınızın olması çok faydalı olacaktır. Bunun aksi İnstagram biyografinize diğer hesaplarınızın bağlantılarını eklemeyin.

İnstagram hikayelerini ve reels uygulamasını kullanın

Özgün olduğunuzu göstermenin bir yolu da İnstagram hikayeleri kullanmaktır. Hikayeler aracılığıyla takipçilerinizle günlük konulardan bahsederek taklitlerinizin önüne geçebilirsiniz. Bu şekilde hafızalarda kalabilir ve kalıcılığınızı arttırabilirsiniz.

İnstagram Mavi Tik Başvuru Sürecinden Sonra Ne Olacak?

İnstagram mavi tik başvuru sürecinden sonra birkaç gün içerisinde mavi tik aldığınıza veya ret edildiğinize dair bir bilgilendirme alacaksınız. Tanınırlığınız veya popülerliğiniz ne kadar fazla olursa onay alma ihtimalinizde o kadar yüksek olmakta. Eğer mavi tik başvurunuz ret edilmişse 30 gün bekleyip tekrar başvuru yapabilirsiniz.

İnstagram Mavi Tik Belge Türleri Nelerdir?

İnstagram mavi tik almak için uygulama tarafından istenen belgeyi göndermeniz gerekiyor. Bu belgeyi göndermezseniz hesabınız mavi tik almak için onaylanmayacaktır.
İnstagram mavi tik almak için istenen belge türleri şunlardır;
-Ehliyet
-Pasaport
-Ulusal Kimlik Kartı
-Vergi Dosyası
-Yakınlardaki bir elektrik, su, doğalgaz faturası
-Şirket kuruluş belgesi

İnstagram Mavi Tik Başvuru Kategorileri nelerdir?

Tanınmış bir marka veya tanınmış bir kişiyseniz mavi tik başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru esansında sizden tanınırlığınız hangi kategoride olduğunu belirtmeniz istenir.
İnstagram mavi tik başvuru kategorileri şunlardır;
-Haber/medya
-Spor
-Devlet ve Siyaset
-Müzik
-Moda
-Eğlence
-Dijital İçerik üretici/blog yazarı/etki sahibi
-Bilgisayar oyuncusu
-Global işletme/marka/kuruluş
-Diğer

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir