1. Anasayfa
 2. Facebook

Facebook Sayfa Beğeni Sayısını Arttırma Nasıl Yapılır?


0

Facebook sayfa beğeni sayısını arttırma her işletmenin hayalidir. Günümüzde işten eğlenceye pek çok farklı alanda hakimiyeti bulunan internet, sosyal medya platformlarıyla insanların iletişimini güçlendirir. Yıllar içerisinde değişen ve gelişen Facebook, özellikle işletme sayfaları tarafından sıklıkla kullanılır.

Tanıtım ve reklamlardan yararlanarak markalaşmanıza yardımcı olacak Facebook işletme sayfası, beğeni sayısına göre değerlendirilebilir. Facebook sayfa beğeninizi artırmak için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Peki Facebook sayfasına nasıl beğeni toplanır? Beğeni sayısının yüksek olmasının avantajları nelerdir? İşte detaylar!

Facebook sayfa beğeni sayısını arttırma
Facebook sayfa beğeni sayısını arttırma

Facebook paylaşımları neye göre gösterir?

Çok sayıda işletme sayfasının yer aldığı Facebook platformu, gönderileri sıralarken farklı kriterlerden faydalanır. Öncelikle takip ettiğiniz sayfaların gönderileri ana sayfanıza düşer. Bunlar kişisel hesap ve işletme sayfası olması fark etmeksizin ana sayfanızda konumlanır.

Takip etmediğiniz sayfaların paylaşımları ise farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Arkadaşlarınızın beğenip paylaştığı gönderiler, otomatik olarak ana sayfanıza gelir. Bu nedenle işletme sayfalarının takipçi sayısı ve beğeni oranı, marka büyümesinde oldukça önemli etkiler gösterir.

Takipçi sayısının fazla olduğu sayfaların gönderileri daha çok kişiye ulaştığından beğeni oranı da yüksek olur. Beğeni oranı yükseldikçe gönderilerin farklı ana sayfalarda yer alması kolaylaşır. İşletmelerin en büyük hedeflerinden olan markalaşmak, bu tarz hamleler sayesinde daha kısa sürede gerçekleşir.

Facebook tarafından belirlenen algoritma, gönderilerin sıralanmasında büyük rol oynar. Tarihe göre yeniden eskiye şeklinde dizilen gönderiler, takip ettiğiniz sayfaların güncel paylaşımlarını anında görebilmenizi mümkün kılar. Kronolojik durum ve gönderinin etkileşim oranı göz önünde bulundurularak sıralanan paylaşımları Facebook sayesinde dünya geneline iletebilirsiniz.

Facebook sayfa beğeni sayısını arttırma
Gönderilerinizin organik görüntülenmelerini nasıl artırırsınız?

Gönderilerinizin organik görüntülenmelerini nasıl artırırsınız?

Facebook üzerinden reklam veren ve işini duyuran markalar, gönderilerinin organik etkileşimlerini artırmayı hedefler. Organik erişim oranını gözle görülür biçimde artıracak tavsiyeler, sayfanızı büyütmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

Öncelikle takipçilerinizin online olduğu zamanları belirlemeniz önemlidir. Yanlış zamanda yayınlanan gönderiler beklenenden daha düşük etkileşim alacağından istediğiniz reklam gücüne ulaşamayabilir. Bu nedenle paylaşımlarınızı takipçilerinize göre zamanlamanız gerekir.

Marka sayfasının ‘’Fanlar ne zaman çevrimiçi’’ başlığında yer alan tablo, bu konuda en büyük destekçiniz olmaya adaydır. Tablo, takipçilerinizin gönderileri hangi saat aralıklarında görüntülediği bilgisini sizlere sunar. Böylece gönderi paylaşım saati seçmeniz kolaylaşır.

Bunun yanı sıra sık sık gönderi paylaşmak, takipçilerinize kendinizi hatırlatmanıza katkı sağlar. Her gün birden fazla gönderi yayınlayarak aktifliğinizi koruyabilirsiniz. Ancak gönderiler arasında en az 1 saat ara olması ve gelişigüzel içerikler yerine kaliteli paylaşımların sürdürülmesi önerilir.

Takipçilerinizin sayfa gönderilerini ciddiye alması ve ilgisini hiçbir zaman yitirmemesi için bu şartların yerine getirilmesi önemlidir. Siz de bu tavsiyeleri dikkate alarak organik görüntülenme oranınızı kolayca artırabilirsiniz.

Facebook sayfa beğeni sayısını arttırma nasıl yapılır?

İşletme sayfalarının tanınır duruma gelmesi, etkileşimlerin artırılması sayesinde gerçekleşir. Özellikle beğeni sayısının fazla olması, hem gönderilerin ana sayfada daha sık görünmesine hem de yeni takipçiler kazanılmasına katkıda bulunur.

Piyasada isim yapmış sayfaların gönderilerine yorumlar yaparak farklı kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz. Yorumlarda sayfanızı açıklayıcı ve merak uyandırıcı ifadelerin yer alması daha çok kişiye ulaşmanızda etkili olacaktır. Bunun haricinde farklı sayfalar ya da ünlü kişiler tarafından tavsiye edilerek de beğeni sayınızı artırabilirsiniz.

Sayfalar ile iletişime geçerek tanıtımınızı yaptırma şansını yakalarsınız. Daha hızlı bir büyüme hedefleyen sayfalar, belirli ücret karşılığında Facebook reklamlarına başvurabilir. Facebook’un sağladığı tanıtım gönderisi ile farklı kişilerin ana sayfalarına düşmeniz mümkündür.

Bunların dışında sayfanızı ilgi çekici tasarımlarla öne çıkararak kendi başınıza da büyümeyi deneyebilirsiniz. İçeriklerinizi göz alıcı görseller ile süslemek, özgün paylaşımlarda bulunmak ve düzenli gönderi atmak; belirli bir takipçi kitlesine ulaşmanızda etki gösterecek püf noktalarıdır.

Pek çok kişi tarafından uygulanan bu tekniklerden yararlanarak Facebook beğenilerinizi istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir